Kamienica pod nr 10 przy ulicy Szewskiej w Piotrkowie wpisana jest do gminnej ewidencji zabytków miasta Piotrkowa Trybunalskiego. Wybudowano ją pod koniec XIX wieku na rogu ulicy Szewskiej i dzisiejszego pl. Tadeusza Kościuszki.
Stoi na rogu ulic Szewskiej i pl. Kościuszki. Jest to wspólna nieruchomość z przylegającą od południa kamienicą przy pl. Kościuszki 8, a oba budynki mają wspólne podwórko.
ZOBACZ TAKŻE: Stacja towarowa w Piotrkowie to zabytkowe obiekty. Zamiast kolei budynki przejął handel [ZDJĘCIA]
Oryginalna elewacja, schody i balkony
Budynek zbudowano w latach 1890-1900 w stylu eklektycznym. Zachowała się oryginalna elewacja wraz z balkonami, część stolarki okiennej i większość drzwiowej, schody wraz z balustrada, posadzka ceramiczna na klatce schodowej, a z wyposażenia dwa ozdobne piece kaflowe.Kamienica na planie zbliżonym do prostokąta, ze ściętym narożnikiem, dwupiętrowa, z ozdobnym szczycikiem na rogu. Dach dwuspadowy. Budynek w całości podpiwniczony. Poprzez wszystkie elewacje od strony ulicy przebiega fryz i gzyms wieńczacy oraz dwa gzymsy pośrednie.
Balkony wsparte są na ozdobnych wspornikach żeliwnych kutych stalowych, z ornamentem roślinnym. Balustrada stalowa, kuta. Na podestach schodów wewnętrznych ozdobna stara terakota.
Elewacja północno- zachodnia to wysmukła ściana zakończona ozdobnym szczycikiem o formach barokowych. Na obu kondygnacjach balkony, z balustradami i wspornikami ozdobnie kutymi.
ZOBACZ TAKŻE: Osiedle Piastowskie w Piotrkowie. Powstały tu pierwsze piotrkowskie wysokościowce [ZDJĘCIA]
Ozdobne kaflowe piece
W jednym z mieszkań na drugim piętrze zachowały się dwa ozdobne piece kaflowe. Jeden to piec kaflowy, biały, z dolną i górna częścią brązową, wysokości 211 cm. Na podstawie ma napis z lewej strony po polsku, z prawej po rosyjsku, cyrylicą: OLKUSZ, W. FILAWSKI. Zbudowany został przed 1900 r. U góry fryz, gzyms i tympanon. Gryfy podtrzymują harfy, na fryzie główka rzeźbiona i symetrycznie rozłożone ornamenty roślinne. Klapy żeliwne.Drugi to piec podwójny kaflowy, biały, z obramieniem brązowym. Wysokości 197 cm. Od strony pokoju narożnego klapy i drzwiczki kute. Wyodrębniona poprzez pas dekoracyjny część dolna i górna. Bogato profilowana nastawa i ramy zdobione są elementami roślinnymi i rokokowymi.
ZOBACZ TAKŻE: Województwo piotrkowskie powstało 1 czerwca 1975 roku. Jego istnienie to też okres rozkwitu Piotrkowa [ZDJĘCIA]
Ulica Szewska w Piotrkowie
Ulica Szewska łączy Rynek Trybunalski z placem Kościuszki. Długość ulicy wynosi około 140 metrów. Należy do najstarszych w Piotrkowie i jest częścią układu urbanistycznego Starego Miasta, który ukształtował się w XIII i XIV wieku.W przeszłości ulica prowadziła do baszty w murach miejskich Piotrkowa. Pierwotna forma nazwy ulicy brzmiała Szewcka. Nazwa ulicy pojawiła się na najstarszym planie Piotrkowa z 1786, jednak nosiłją tam fragment dzisiejszej ul. Rycerskiej, zaś współczesna ul. Szewska określana była jako ul. Rycerska.
Ulica wraz z całym układem urbanistycznym Starego Miasta wpisana jest do rejestru zabytków. Przy ulicy Szewskiej jest kilka zabytkowych kamienic. To obiekty z pierwszej połowy XIX wieku pod adresem Szewska 1/Rynek Trybunalski 1 oraz szewska nr 5/Sieradzka 8. Budynek Szewska nr 2/Łazienna Mokra 1 to z kolei kamienica z połowy XVIII wieku. Z XIX wieku pochodzi też dom pod adresem Szewskanr 3/Rycerska 12.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.