Kamienica przy ul. Starowarszawskiej 16 została wyburzona z powodu fatalnego stanu technicznego. Została wyłączona z użytkowania w latach 2005 - 2006, a kilka lat później wyburzona. Nieruchomość przetrwała ponad sto lat. Wzniesiono ją po pożarze, jaki strawił zabudowania w okolicy w 1865 roku.
Nieruchomość położona była przy trakcie wiodącym od bramy miejskiej zwanej Wolborską, przez Wielką Wieś i Jurydykę Arcybiskupią w kierunku Wolborza i Sulejowa. Trakt ten na odcinku do zamku królewskiego w Wielkiej Wsi określany był jako „ulica, którą Kramnice zowią". W XVIII w. mieszcząca się tu osada określana była jako Przedmieście Warszawskie.
Działka była już na planie miasta wykonanym w 1789 r. Na kolejnym planie miasta pochodzącym z 1824 r. we frontowej części posesji wznosi się duży prostokątny budynek, kolejny mniejszy wzniesiony jest przy północnej granicy działki, a trzeci najmniejszy przy granicy zachodniej. Ostatni istniejący tu budynek wzniesiono po pożarze w 1865 roku, w latach 70. XIX stulecia.
Po II wojnie światowej budynek początkowo nadal pełnił funkcję mieszkalną. Miała też w nim siedzibę Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1, która użytkowała budynek do 2005 roku, kiedy został opuszczony.
ZOBACZ TAKŻE: Piotrkowska Manufaktura nie miała tyle szczęścia ile łódzka. Budynek Sigmateksu wciąż czeka na swoją szansę
Kamienica w ciągu zburzonej zabudowy
Kamienica stała około 200 m na wschód od Rynku Trybunalskiego. Budynek frontowy zajmował południową część posesji, z frontem w linii zabudowy północnej pierzei ulicy Starowarszawskiej.Od zachodu nieruchomość graniczy z działką oznaczoną jako Starowarszawska nr 14.Jej zabudowa została po pożarze rozebrana z pozostawieniem reliktów ścian jako przypór podtrzymujących zachodnią ścianę szczytową budynku Starowarszawska 16. Wschodnia ściana była wspólna z także zburzonym budynkiem u zbiegu ulic Starowarszawskiej i Pereca.
Budynek frontowy wzniesiony na planie prostokąta z płytkim pseudoryzalitem na osi ściany południowej akcentuacyjnym sień przejazdową. Budynek był 3-kondygnacyjny, niepodpiwniczony, z poddaszem nieużytkowym, kryty dachem dwuspadowym.
ZOBACZ TAKŻE: Ponad ćwierć wiek temu Piotrków stracił status miasta wojewódzkiego. Likwidacja województwa piotrkowskiego [ZDJĘCIA]
Ulica Starowarszawska w Piotrkowie
Ulica Starowarszawska zasłynęła w wielu filmach. Była plenerem m.in. dla filmu "Jakub Kłamca", w którym główną rolę zagrał Robin Williams. Sceny do filmu o losach ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej, nagrywano w 1997 roku.Ulica Starowarszawska w Piotrkowie Trybunalskim znajdowała się w czasie okupacji na terenie dzielnicy żydowskiej. Cechą charakterystyczną piotrkowskiego getta było to, że miało ono charakter otwarty, nie zostało odizolowane od reszty miasta ogrodzeniem. Granice wyznaczały jedynie niebieskie tablice z czarną „trupią czaszką” i białym napisem „Ghetto”, ustawione w listopadzie 1939.
Ulica Starowarszawska była też planem filmu "Bitwa Warszawska". To jedna z uliczek starego miasta z charakterystyczną zabudową. Większość kamienic zbudowanych w XIX wieku nie przetrwała do naszych czasów.
Ulica Starowarszawska niegdyś była częścią reprezentacyjną Piotrkowa Trybunalskiego. Starowarszawska do roku 1917 nosiła nazwę Nowogrodzka, a później Przedmieście Warszawskie i Franciszkańska, a w końcu Starowarszawska. To obecnie najbardziej zaniedbany fragment starego miasta. W ostatnich latach wyburzono tu liczne budynki. Bez sprzeciwu ze strony Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Łodzi.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.