Kamienica usytuowana w północnej pierzei ul. Słowackiego, zbudowana została jako druga od strony pl. Kościuszki. Sąsiaduje z trójkondygnacyjnymi domami czynszowymi. Pod adresem Słowackiego 3 wzniesiono dwupiętrową kamienicę czynszową z dwiema oficynami oraz dwie oficyny wolnostojące. Kamienica ma styl eklektyczny o cechach neorenesansu, głównie w dekoracji fasady.
Zanim na działce zbudowano kamienicę, nieruchomość posiadał Józef i Karolina Sikorscy. Po ich śmierci w 1859 r. ich córki sprzedały posesję Walentemu i Annie Głowackim za 5800 złp. Stał wówczas na działce dom drewniany z tylnymi zabudowaniami wokół podwórza i ogrodem. Sąsiadował z Magazynem Solnym, posesją małżonków Chycz i ogrodem Szlejnika.
W następnych latach posesja często zmieniała właścicieli, a jej wartość stale wzrastała. Głowaccy sprzedali nieruchomość już w 1862 r. Karolowi i Rozalii Bartnikom za 2400 rubli. W 1865 r. nabył ją od Bartników Wojciech Krajcewicz za sumę 2850 rubli. W 1872 r. Krajcewicz sprzedał ją Teofilowi i Zofii Rontaler już za 5259 rubli. To Rontalerowie, za uzyskaną z funduszu budowlanego miasta Częstochowy pożyczkę, wznieśli na działce nowe zabudowania, które wyceniono na 32115 rubli.
ZOBACZ TAKŻE: Ponad ćwierć wiek temu Piotrków stracił status miasta wojewódzkiego. Likwidacja województwa piotrkowskiego [ZDJĘCIA]
Zabytkowa kamienica z XIX wieku z ciekawymi detalami
Budynek przy Słowackiego 3 jest dwupiętrowy, kryty niskim dachem dwuspadowym, oficyny dachami jednopołaciowymi. Od frontu cztery balkony na prostokątnych płytach. Od północy ryzalit trójosiowy, trójkondygnacyjny, kryty dachem dwuspadowym o prostopadłej kalenicy.Budynek murowany z cegły ceramicznej. Budynek na rzucie prostokąta, z trójosiowym ryzalitem od strony podwórza. Zachowały się dekoracyjne elementy wrót do sieni przejazdowej oraz częściowo dekoracja sztukatorska sufitów w pomieszczeniach, a także balustrady schodów i niektórych balkonów. Ciekawa jest także obudowa studzienki żeliwnej umieszczonej w elewacji północnej.
ZOBACZ TAKŻE: Komin fabryczny przy Sulejowskiej w Piotrkowie. Tyle zostało ze świetności przemysłowego kompleksu [ZDJĘCIA]
Reprezentacyjna ulica Słowackiego
Obecna ulica Słowackiego położona na dawnych terenach sieradzkiego przedmieścia ukształtowała się w związku z otwarciem linii kolei warszawsko-wiedeńskiej i wybudowaniem dworca kolejowego w Piotrkowie w 1847 r. Spowodowało to istotne ożywienie gospodarcze miasta. Na początku XIX w. burzono obwarowania miasta, w 1917 r. rozebrano bramę "sieradzką". Centrum miasta przesunęło się wówczas ze Starego Rynku na plac przed byłą bramą "sieradzką obok kościoła bernardyńskiego, czyli plac pod nazwą św. Bernarda, a obecnie pl. Kościuszki.Od połowy XIX w. wznoszono przy ulicy, która szereg domów mieszkalnych, cerkiew prawosławną Wszystkich Świętych, budynek poczty, magistratu. Ulica otrzymała twardą nawierzchnię i trotuary. W 1867 r., pod rosyjskim zaborem miasto uzyskało status gubernialnego i ulica nabrała charakteru reprezentacyjno-biurokratycznego. Wzniesiono tu wiele reprezentacyjnych kamienic czynszowych dla urzędników i w początku XX w. monumentalny budynek Sądu Okręgowego.
Uica wielokrotnie zmieniała nazwę. Nazywała się między innymi Kaliska, Petersburska Sieradzka, Widawska.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.