reklama
reklama

Kamienica przy placu Stefana Czarnieckiego 2 w Piotrkowie. Dawniej łączyła się z sąsiednim budynkiem [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kamienica przy placu Stefana Czarnieckiego 2 w Piotrkowie. Dawniej łączyła się z sąsiednim budynkiem [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
HistoriaKamienica przy placu Stefana Czarnieckiego 2 w Piotrkowie powstała w pierwszej połowie XIX wieku. Od początku przeznaczona została na mieszkania. Ciekawostką jest jej nietypowy dla ówczesnych budowli układ. Prawdopodobnie rozwiązania te narzuciła ograniczona przestrzeń działki, jak również adaptacja starszych elementów zabudowy.
reklama

Obecny plac Czarnieckiego powstał w wyniku działań parcelacyjnych w 1819 roku. W swoim obecnym kształcie istnieje dopiero do pierwszej połowy XIX wieku, wcześniej był to kwartał zabudowy śródmiejskiej prawdopodobnie o konstrukcji drewnianej. W I ćwierci XIX wieku urządzono tu targowisko miejskie, powstałe w wyniku wyburzenia zabudowy mieszczańskiej.

W roku 1882 rozpoczęto w Piotrkowie Trybunalskim budowę handlowego pasażu mieszczącego 40 sklepów, nakładem Rudolfa Bartenbacha, według projektu miejskiego architekta Aleksandra Białkowskiego.

Na planie centrum Piotrkowa Trybunalskiego z roku 1846 posesja przy placu Czarnieckiego 2 składa się jeszcze z dwóch działek o całkowicie odmiennym charakterze zabudowy. W roku 1882 zachodnia pierzeja placu Czarnieckiego miała już zwarty charakter zabudowy. W tym też czasie powstała prawdopodobnie kamienica. 

reklama

Inwestycja zlokalizowana została na ówczesnym placu Nikołajewskim obecnie pl. Stefana Czarnieckiego. Wśród mieszkańców spopularyzowała się wówczas nowa, polska nazwa placu - Rynek Maślany. 

Piwnice pod kamienicą pod adresem plac Czarnieckiego 2 stanowią jedynie fragment podpiwniczenia ciągnącego się dalej pod budynkiem przy placu Czarnieckiego 1, a wejście na strych było możliwe tylko z sąsiedniej kamienicy. Ślady zamurowanych otworów w ścianach granicznych mogą sugerować, że nieruchomości przy placu Czarnieckiego 1 i 2 miały niegdyś tego samego właściciela. Obecnie w zewnętrznym wyglądzie budynków widoczny jest wyraźny podział, który nie ma odzwierciedlenia w układzie konstrukcyjnym. Budynek zbudowano na rzucie zbliżonym do trapezu.

ZOBACZ TAKŻE: "Pioma" w Piotrkowie produkowała dla górnictwa. To tu świętowano barbórkę [ZDJĘCIA]

Eklektyczna kamienica z urozmaiconą elewacją

Kamienica sąsiaduje od strony północnej z jednopiętrową kamienica mieszkalną plac Czarnieckiego 3, a od strony południowej z dwupiętrową kamienicą mieszkalną plac Czarnieckiego 1. 

Budynek ma urozmaiconą, eklektyczną elewację frontową. Wnętrze budynku posiada nieliczne elementy detalu architektonicznego, charakterystycznego dla zabudowy XIX wieku.

reklama

W klatce schodowej schody konstrukcji stalowej wykończone kamieniem, dwubiegowe ze spocznikami, z ozdobną żeliwną balustradą zachowaną we fragmentach.

Centralnie w fasadzie umieszczona została brama wjazdowa, umożliwiająca wjazd w głąb nieruchomości.

Elewacja frontowa jest trójkondygnacyjna na wysokim cokole, z balkonami na wyższych kondygnacjach. Na I i II piętrze zachowały się oryginalne dekoracje nad drzwiami zwane subraportami o charakterze rokokowym. Na I piętrze zachował się sufit z dekoracją sztukatorską. 

Kamienica przy Placu Czarnieckiego 2 stanowiła mienie pożydowskie, po wojnie upaństwowione. Obecny właściciel zakupił kamienicę w roku 1999. 

ZOBACZ TAKŻE: Miejskie dworki przy Krakowskim Przedmieściu w Piotrkowie. To szlacheckie siedziby z czasów Trybunału [ZDJĘCIA]

Plac Czarnieckiego w Piotrkowie 

Plac Czarnieckiego w Piotrkowie to jeden z zabytkowych elementów Starego Miasta, wpisany do rejestru zabytków. Zwany był przeszłości placem Maślanym  lub Małym Rynkiem. Zabytkowe budynki wokół niego pochodzą nawet z XVIII wieku. Wiele z nich było własnością piotrkowskich piwowarów - rodziny Bartenbachów. 

reklama

Plac Stefana Czarnieckiego ma wydłużony kształt. Na północy graniczy z ul. Wojska Polskiego, a w południowo-zachodnim narożniku łączy się bezpośrednio z Rynkiem Trybunalskim. Po wschodniej stronie wychodzi z niego ul. Zamkowa i ul. Farna. Skwer na środku placu Czarnieckiego jest skwer. Zieleniec został tam założony i zadrzewiony w 1887.

Plac wraz z całym Starym Miastem wpisany jest do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Jego układ pochodzi prawdopodobnie z okresu średniowiecza, gdy kształtowała się Starówka. W obecnej formie powstał jednak dopiero w XIX wieku, po pożarze miasta w 1819 roku.  Plac zastąpił biegnące tędy dawniejszej ul. Krótką i ul. Żydowską. By go wytyczyć,  usunięto stare zabudowania.

Do rejestru zabytków są też wpisane budynki pod adresem Plac Czarnieckiego nr 7, nr 9 oraz nr 10. Do gminnej ewidencji zabytków miasta Piotrkowa Trybunalskiego są też wpisane  nieco młodsze kamienice pod nr 2, nr 3 oraz nr 4, jak również kamienica pod nr 5 (Wojska Polskiego 20) i pod nr 8.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo