reklama
reklama

NFZ pokryje koszty odchudzania. To przełomowa decyzja

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

NFZ pokryje koszty odchudzania. To przełomowa decyzja - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i ŚwiatInstytucje zdrowotne postanowiły przyspieszyć działania na rzecz osób cierpiących na otyłość olbrzymią. Program, który dotąd funkcjonował jako pilotażowy, wkrótce stanie się częścią systemu publicznego.
reklama

Minister zdrowia Izabela Leszczyna zdecydowała, że nie ma potrzeby czekania na zakończenie testów programu KOS-BAR. Już od początku 2026 roku będzie on świadczeniem gwarantowanym w ramach NFZ. Decyzja ta może znacząco poprawić jakość życia tysięcy pacjentów w Polsce.

– Ministra zdrowia Izabela Leszczyna poleciła nie czekać na zakończenie pilotażu. Świadczenie będzie gwarantowane już od przyszłego roku – podano w oficjalnym komunikacie.

Otyłość olbrzymia – realne zagrożenie zdrowotne

Otyłość olbrzymia to poważna choroba przewlekła, objawiająca się nadmiernym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w organizmie. Zwykle diagnozowana jest przy wskaźniku masy ciała (BMI) przekraczającym 40 kg/m². Według danych, w Polsce cierpi na nią około 0,5 proc. mężczyzn i 0,4 proc. kobiet. Choć odsetek ten wydaje się niewielki, to liczba pacjentów sięga dziesiątek tysięcy.

reklama

Konsekwencje zdrowotne tej choroby są poważne – otyłość prowadzi do cukrzycy typu 2, bezdechu sennego, nadciśnienia, chorób układu sercowo-naczyniowego, ograniczenia sprawności fizycznej, a w skrajnych przypadkach do zgonu. Leczenie otyłości olbrzymiej wymaga interwencji wielospecjalistycznej.

Na czym polega program KOS-BAR?

KOS-BAR to skrót od „Kompleksowa Opieka Specjalistyczna – Bariatryczna”. Program obejmuje kompleksową pomoc medyczną dla pacjentów z otyłością olbrzymią, kwalifikujących się do leczenia chirurgicznego. W jego skład wchodzi zespół specjalistów: chirurg, lekarz metaboliczny, dietetyk, psycholog, fizjoterapeuta i rehabilitant.

reklama

Pierwszym etapem leczenia jest redukcja masy ciała o 5–10 proc. początkowej wagi. Dopiero po osiągnięciu tego celu pacjent może zostać zakwalifikowany do operacji bariatrycznej, której celem jest zmniejszenie pojemności żołądka, często aż o 90 proc. Działanie to ma umożliwić trwałą i kontrolowaną utratę masy ciała.

Ponad 13 tysięcy pacjentów już skorzystało

Program KOS-BAR był realizowany w Polsce od 2021 roku w formie pilotażu. Dotąd objął ponad 13 tysięcy osób, co pozwoliło ocenić jego skuteczność.

– Objęliśmy opieką już ponad 13 tys. pacjentów. Z naszych informacji wynika, że program działa. Chorzy nie wracają do stanu, w jakim byli w momencie kwalifikacji do programu – powiedziała Dominika Janiszewska-Kajka, zastępczyni dyrektora Departamentu Lecznictwa w Ministerstwie Zdrowia.

reklama

Wyniki pilotażu uznano za na tyle pozytywne, że zdecydowano o jego upowszechnieniu w ramach świadczeń gwarantowanych. To odpowiedź na realne potrzeby społeczne i zdrowotne, ale też sposób na ograniczenie kosztów leczenia powikłań związanych z nieleczoną otyłością.

Głos pacjentki: „To nie jest droga na skróty”

Kinga Zawodnik, prowadząca programy telewizyjne w TVN Style i Zoom TV, przeszła operację bariatryczną. Po zmniejszeniu żołądka aż o 90 proc. udało jej się zredukować masę ciała o 60 kilogramów.

– Chciałabym zaapelować do wszystkich, którzy hejtują operacje bariatryczne i mówią, że jest to droga na skróty: to nie jest droga na skróty. To jest tak naprawdę bardzo ciężka praca na całe życie poprzez wprowadzenie zdrowych nawyków, aktywności fizycznej i przede wszystkim zmiana w głowie wszystkiego, więc takie komentarze są bardzo krzywdzące – mówiła w „Dzień Dobry TVN”.

reklama

Jej historia pokazuje, że nawet po operacji niezbędna jest systematyczna praca nad sobą i ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarskich. Sam zabieg nie wystarcza – to jedynie początek długiej drogi.

Nowy rozdział w walce z otyłością

Wprowadzenie KOS-BAR do świadczeń gwarantowanych to nie tylko decyzja administracyjna, ale przejaw zmiany podejścia do pacjentów. Do tej pory osoby z otyłością były często stygmatyzowane, bagatelizowane, a nawet wyśmiewane. Nowa polityka zdrowotna wskazuje, że Polska zaczyna postrzegać otyłość jako poważne wyzwanie medyczne, a nie wyłącznie problem „słabej woli”.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo