Przy obecnych Alejach 3 Maja w Piotrkowie wznosi się budowla, która mieściła dawniej miejską szkołę nazywaną Gimnazjum Aleksandryjskim. Kamienica pojawiła się przy tej ulicy niedługo po jej wytyczeniu w 1873 roku. Wówczas, pod koniec XIX wieku, nazywana była aleją Aleksandra oraz aleją Aleksandrowską.
Na planie sporządzonym przez geometrę Jakuba Kowalskiego przed rokiem 1868 była tu tylko pusta działka. Zakupił ją w 1872 r. Józef Michalecki obywatel miasta Piotrkowa. W tym samym roku plac kupił właściciel dóbr Golesze Julian Kamocki. W roku 1886 na planie ulicy widnieje już budynek.
Pod koniec XIX wieku w budynku mieściła się szkoła miejska, tak zwana Aleksandryjska, natomiast w I połowie XX wieku byłą tu szkoła im. Tadeusza Kościuszki. Wiadomo, że od 1844 roku w Piotrkowie istniała dwuklasowa szkoła miejska. Znajdowała się jednak w innym miejscu.
Gimnazjum Aleksandryjskie, podstawówka, liceum
Budynek przy 3 Maja 7 nadal służy działalności oświatowej. Po wojnie istniała tu Szkoła Podstawowa nr 10 w Piotrkowie, a także niepubliczne liceum plastyczne.Budowla powstała w stylu neoklasycznym. Zlokalizowano ją w zwartej zabudowie zachodniej pierzei Alei 3 Maja. Budynek jest wzniesiony na prostokątnej parceli, zwrócony elewacją ku wschodowi.
Budynek jest murowany z cegły ceramicznej. Trójkondygnacyjny: podpiwniczenie, parter i dwa piętra, ze strychem gospodarczym, przykryty dwuspadowym dachem. Elewacja zwieńczona wydatnym profilowanym gzymsem.
Aleje 3 Maja w Piotrkowie
Aleje 3 Maja to dawniej al. Aleksandra, al. Aleksandrowska, ul. Dolna, Lindenalee, al. Lipowa, al. 3 Maja, al. Nowoprojektowana, al. Szkolna, al. Bieruta. Ulica została wytyczona około 1873 r. dla poprawienia układu komunikacyjnego Piotrkowa. Chodziło o połączenie centrum miasta z jego południowymi rejonami, m.in. z nową kolejową stacją towarową.Otrzymała formę szerokiej alei spacerowej, wzdłuż której posadzono rzędy kasztanowców i klonów. Plan techniczny ulicy opracowano w 1868 r., w 1870 r. obsadzono ją drzewami, a w 1874 roku ulica otrzymała żwirową nawierzchnię. Chodniki Aleksandryjskiej wybrukowano dopiero w 1901 r. Prace brukowe prowadzono w latach 1921-22.
Przy ulicy zaczęły powstawać reprezentacyjne budowle w latach 90. XIX wieku. Powstało wówczas większość kamienic o wystawnych elewacjach i luksusowych mieszkaniach do wynajęcia.
Na początku XX wieku powstało tu kilka budynków użyteczności publicznej m.in. Dom Stowarzyszenia wzajemnej Pomocy Rzemieślników i Handlujących miasta Piotrkowa (1911 r.), Budynek Izby Skarbowej i Kasy Gubernialnej (1913 r.). W 1929 r. oddano do użytku budynek Kasy Chorych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.