reklama

Dom przy Czarnieckiego 9 w Piotrkowie. Kamienica powstała gdy wytyczono tu nowy plac [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dom przy Czarnieckiego 9 w Piotrkowie. Kamienica powstała gdy wytyczono tu nowy plac [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
HistoriaZabytkowa kamienica sąsiaduje z dawnym zajazdem śródmiejskim w Piotrkowie. Pod adresem plac Stefana Czarnieckiego 9 mieści się dom, jaki zbudowano na początku XIX wieku. Dopiero w latach 30. XX wieku na parterze wydzielono pomieszczenia na sklepy.
reklama

Dom narożny, pod numerem 9, murowany, piętrowy z oficyną wzniesiono dla Fomy Życińskiego, gdy wytyczono plac Czarnieckiego w początkach XIX w. Sąsiadował z zajazdem zwany Pod Matką Boską - w facjacie budynku znajdował się obraz Matki Boskiej z dzieciątkiem. W 1836 r. posesję narożną i dwie sąsiednie kupili małżonkowie Andrzej i Marianna Kinn. Po śmierci Andrzeja połowę nieruchomości odziedziczyła Marianna Krochalska z domu Kinn i jej dzieci. W 1877 r. posesję kupuje Fiszel Flattau, potem Eraz Antoni Klotze.

W 1878 Józef Socharski, dziesięć lat później Bolesław Bartenbach. W 1896 r. przeszła w na własność Genocha Lejzora i Sury Frenkiel, później ich potomków. W 1924 r. w części południowej parceli po wywłaszczeniu Frenklów, wytyczono ulicę na przedłużeniu Zamkowej. W latach 30. XX w. pomieszczenia na parterze domu adaptowano na sklepy. Po II wojnie światowej posesja przeszła na własność państwa, a następnie miasta.

reklama

ZOBACZ TAKŻE: Osiedle 35-lecia PRL w Piotrkowie. Wybudowano je na wielkie centralne dożynki [ZDJĘCIA]

Zabytek przy placu Czarnieckiego 9 

Budynek usytuowany jest we wschodniej pierzei placu Czarnieckiego, w jego południowo-wschodnim narożniku. Od północy przylega do parterowego budynku mieszkalnego. Południowa elewacja znajduje się w pierzei ulicy Zamkowej. Od Zamkowej 4 wjazd na podwórze. Do zachodniej elewacji budynku frontowego przylegają piętrowe oficyny, umieszczone wzdłuż granic działki. Budynek pozbawiony jest cech stylowych.

reklama

Obiekt wzniesiony na planie zbliżonym do trapezu, dwutraktowy. Sień na przestrzał na osi. W sieni są schody na piętro i wejścia do pomieszczeń parteru. Od frontu wejścia do pomieszczeń sklepowych. Na piętrze wejścia do mieszkań z niewielkiej sieni. Podobnie wejścia do mieszkań na poddaszu. Budynek podpiwniczony. Piwnice dostępnie pod schodami w sieni.

Dom murowany z cegły ceramicznej. Dach dwuspadowy, kryty papą na deskowaniu. W połaciach dachu po trzy lukarny kryte daszkami dwuspadowymi. Na parterze okna współczesne, drewniane i metalowe. Na piętrze skrzynkowe i ościeżnicowe, dwuskrzydłowe z nadświetlem. Balkon na piętrze wsparty na czterech wspornikach żeliwnych, ażurowych, wolutowych. Płyta balkonu drewniana, balustrada z metalowych prętów.

reklama

ZOBACZ TAKŻE: Wyścigi samochodowe ulicami Piotrkowa. W 1984 roku rozegrano tu nieoficjalne zawody mistrzów Polski [ZDJĘCIA]

Plac Stefana Czarnieckiego w Piotrkowie

Plac Stefana Czarnieckiego położony jest na terenie Starego Miasta, przy północno-zachodnim narożniku Rynku. Powstał on w 1819 r., w wyniku parcelacji 10 działek, znajdujących się między ulicami: Żydowską, Krótką i Kościelną. Plac zwano Nowym Rynkiem, później placem Maślanym.

reklama

Plac Stefana Czarnieckiego ma wydłużony kształt. Na północy graniczy z ul. Wojska Polskiego, a w południowo-zachodnim narożniku łączy się bezpośrednio z Rynkiem Trybunalskim. Po wschodniej stronie wychodzi z niego ul. Zamkowa i ul. Farna. Skwer na środku placu Czarnieckiego jest skwer. Zieleniec został tam założony i zadrzewiony w 1887.

Plac wraz z całym Starym Miastem wpisany jest do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Jego układ pochodzi prawdopodobnie z okresu średniowiecza, gdy kształtowała się Starówka. W obecnej formie powstał jednak dopiero w XIX wieku, po pożarze miasta w 1819 roku.  Plac zastąpił biegnące tędy dawniejszej ul. Krótką i ul. Żydowską. By go wytyczyć,  usunięto stare zabudowania.

Obecny Plac Czarnieckiego to nowa nazwa. W przeszłości był to m.in.: Nowy Rynek, Mały Rynek, plac Mikołajewski, czy Maślany Rynek. W czasach gdy te nazwy były obowiązujące, nieruchomości w tej okolicy skupowała rodzina Bartenbachów, późniejszych znanych piotrkowskich piwowarów.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama