reklama

"Dom Popów" w Piotrkowie. Przy Słowackiego 16 stoi od 150 lat [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

"Dom Popów" w Piotrkowie. Przy Słowackiego 16 stoi od 150 lat [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
7
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
HistoriaBudynek zwany "Domem Popów" to kamienica przy ulicy Słowackiego 16 w Piotrkowie. Wzniesiono ją dla parafii prawosławnej pw. Wszystkich Świętych. Od początku przeznaczona była na mieszkania, stąd jej potoczna nazwa. Była tu jednak także ochronka i szkoła dla dzieci prawosławnych piotrkowian.
reklama

Kamienica wybudowana została dla potrzeb parafii prawosławnej jako dom mieszkalny zwany "Domem Popów". Budynek stanął pod koniec XIX wieku w nowym centrum  Piotrkowa Trybunalskiego, jakie utworzyło się przy ówczesnej ul. Kaliskiej, a obecnej Słowackiego. Wzniesiono go na miejscu cmentarza prawosławnego. 

Pierwszy budynek plebanii wzniesiono już podczas budowy cerkwi prawosławnej pw. Wszystkich Świętych w roku 1847 wraz z zabudowaniami plebańskimi stajniami i wozownią. Budynki zlokalizowano po zachodniej stronie świątyni.

Około 1870 roku jednak w źródłach historycznych pojawiła się wzmianka o wzniesieniu nowych zabudowań plebańskich. Miało to miejsce podczas rozbudowy świątyni prowadzonej według projektu głośnego architekta rosyjskiego Iwana Władimirowicza Sztroma. 

reklama

Budynek "Domu Popów" powstał zapewne w owym czasie. W roku 1873 w przycerkiewnym "Domu Popów" z inicjatywy żony piotrkowskiego gubernatora Kochanowa - Zofii Iwanownej została założona "Ochronka dla Dzieci Prawosławnych pod wezwaniem św. Zofii". A w roku 1895 przy w tym samym budynku przy piotrkowskiej cerkwi utworzono szkołę parafialną. Budynek jest własnością parafii prawosławnej i pełni funkcję mieszkalną. 

ZOBACZ TAKŻE: Ponad ćwierć wiek temu Piotrków stracił status miasta wojewódzkiego. Likwidacja województwa piotrkowskiego [ZDJĘCIA]

Klasycystyczna budowla parafii prawosławnej

"Dom Popów" to budynek o cechach klasycystycznych. Stoi przy ulicy Słowackiego 16, u zbiegu ulic Słowackiego i Sienkiewicza w pierzei południowej ul. Słowackiego. Formalnie wybudowany został na dwóch działkach. Od zachodu i północy ograniczony jest ulicami Słowackiego i Sienkiewicza, od południa współczesną zabudową handlowo-usługową, natomiast od wschodu skwerem miejskim.
 
Budynek jest dwukondygnacyjny, całkowicie podpiwniczony. Przykryty dwuspadowym dachem. Facjata od frontu oraz ryzalit po południa przykryte również dwuspadowym dachem. 

reklama

Na piętrze szeroki balkon wsparty na ozdobnych żeliwnych wspornikach obejmujący trzy osie okienne. Facjata zwieńczona trójkątnym frontonem obwiedzionym profilowanym gzymsem.

ZOBACZ TAKŻE: Miejskie dworki przy Krakowskim Przedmieściu w Piotrkowie. To szlacheckie siedziby z czasów Trybunału [ZDJĘCIA]

Reprezentacyjna ulica Słowackiego

Obecna ulica Słowackiego położona na dawnych terenach sieradzkiego przedmieścia ukształtowała się w związku z otwarciem linii kolei warszawsko-wiedeńskiej i wybudowaniem dworca kolejowego w Piotrkowie w 1847 r. Spowodowało to istotne ożywienie gospodarcze miasta. Na początku XIX w. burzono obwarowania miasta, w 1917 r. rozebrano bramę "sieradzką". Centrum przesunęło się wówczas ze Starego Rynku na plac przed byłą bramą "sieradzką" obok kościoła bernardyńskiego, czyli plac pod nazwą św. Bernarda, a obecnie pl. Kościuszki. 

reklama

Od połowy XIX w. wznoszono przy ulicy, która szereg domów mieszkalnych, cerkiew prawosławną Wszystkich Świętych, budynek poczty, magistratu. Ulica otrzymała twardą nawierzchnię i trotuary. W 1867 r., pod rosyjskim zaborem miasto uzyskało status gubernialnego i ulica nabrała charakteru reprezentacyjno-biurokratycznego. Wzniesiono tu wiele reprezentacyjnych kamienic czynszowych dla urzędników i w początku XX w. monumentalny budynek Sądu Okręgowego. W 1939r., podczas bombardowań Niemcy zniszczyli jej południową pierzeję.

Ulica wielokrotnie zmieniała nazwę. Nazywała się Kaliska, Petersburska Sieradzka, Widawska. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Wiadomości Piotrków Trybunalski i region | Historia miasta | Sport | Kultura | z ostatniej chwili Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama