Do Piotrkowa Trybunalskiego w 1945 roku najpierw wkroczyła Armia Czerwona. Miasto zostało wyzwolone spod okupacji niemieckiej 18 stycznia 1945 roku. Rosjanie oczyścili Piotrków z okupantów niemieckich. Dopiero niemal miesiąc później do miasta weszło Wojsko Polskie i odbyła się defilada zwycięskich wojsk.
W kilka tygodni od wyzwolenia na ulicach Piotrkowa pojawiło się Wojsko Polskie. 11 lutego 1945 r. odbyły się uroczystości powitana polskiej 9 Dywizji Piechoty, w trakcie których gen. Nałęcz-Gołębicki wygłosił okolicznościowe przemówienie i złożył kwiaty na grobie nieznanego żołnierza.
ZOBACZ TAKŻE: Miejskie dworki przy Krakowskim Przedmieściu w Piotrkowie. To szlacheckie siedziby z czasów Trybunału [ZDJĘCIA]
Defilada w Piotrkowie
Wydarzenie te zostały opisane przez "Głos Piotrkowski", którego pierwsze wydanie ukazało się 14 lutego 1945 roku. Gazeta donosiła, że w niedzielę, 11 lutego ludność miasta Piotrkowa przeżywała wzruszające chwile witania Wojska Polskiego.
"Trudno opisać jak wielka była radość i wzruszenie malujące się na twarzach tłumów ściągających z różnych stron, aby ujrzeć to ukochane nasze Polskie Wojsko."
W kościele bernardynów odbyło się uroczyste nabożeństwo, w którym uczestniczyli przedstawiciele władz wojskowych, a polscy żołnierze służyli do mszy. Mieszkańcy śpiewali wraz z wojskiem Rotę, a orkiestra wojskowa grała hymny narodowe polskie i rosyjskie.
Po mszy, o godz. 11, defiladę wojsk przyjął generał Włodzimierz Nałecz-Gołębicki w towarzystwie wojskowego komendanta miasta pułk. Michaiła Wietoszkina oraz przedstawicieli władz wojskowych i cywilnych.
O godz. 13 odbyła się uroczysta akademia w kinie "Apollo". Wystąpili Artyści Scen Polskich. Był śpiew, deklamacje, taniec i orkiestra wojskowa.
"Barwy Narodowe, Wojsko Polskie, muzyka polska dzięki Ci Boże! Na sali pełno, całe miasto ma w niej swoich przedstawicieli. Serce Piotrkowa jest w tej chwili na Akademii.
Hymn Narodowy w wykonaniu orkiestry wojskowej szczęśliwi ej, którym dane jest przeżywać tę chwilę nad chwile."
Z kolei 24 lutego miasto gościło ówczesnego Naczelnego Dowódcę Wojska Polskiego gen. Michała Rolę-Żymierskiego. Został powitany chlebem i solą przez starostę piotrkowskiego i prezydenta Piotrkowa. Generał po powitaniu przyjął defiladę wojskową.
ZOBACZ TAKŻE: Liczba mieszkańców Piotrkowa niższa niż przewidywano. Miasto wyludnia się w szybkim tempie
Wyzwolenie Piotrkowa
Rocznica wyzwolenia Piotrkowa Trybunalskiego spod okupacji niemieckiej przypada 18 stycznia. To dzień, w którym w 1945 roku Armia Czerwona wkroczyła do miasta. Piotrków został zajęty przez wojsko radzieckie nad ranem w czwartek, 18 stycznia 1945, po ataku prowadzonym z trzech stron. Po południu tego dnia, miasto było już wolne od niemieckich oddziałów.Piotrków Trybunalski ucierpiał od zniszczeń wojennych. Dane dla Piotrkowa Trybunalskiego pochodzące z końca maja 1945 r. szacowały sumę zniszczeń wojennych obiektów miejskich na ponad 90 tys. zł, zaś straty poniesione przez ludność Piotrkowa na kwotę blisko 250 tys. zł. Przestój produkcyjny odnotowały wszystkie instytucje gospodarcze – od największych zakładów produkcyjnych (hut szkła) po gazownię, elektrownię oraz inne podmioty.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.