reklama

Zaraza w Piotrkowie i powiecie. Zobacz, jakich obszarów dotyczy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zaraza w Piotrkowie i powiecie. Zobacz, jakich obszarów dotyczy - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW Piotrkowie Trybunalskim i powiecie piotrkowskim wystąpiła choroba zakaźna – zgnilca amerykańskiego pszczół. Przeprowadzone zostaną liczne kontrole pszczelich rodzin, w celu wyeliminowania zagrożenia.
reklama

Wojewoda Łódzki wydał rozporządzenie w sprawie choroby zakaźnej zgnilca amerykańskiego pszczół, która wystąpiła w części Piotrkowa Trybunalskiego i sąsiadujących gminach (Sulejów i Wolbórz).

Na terenie województwa łódzkiego wyznaczono obszar zapowietrzony (obszar ustanowiony bezpośrednio wokół ogniska choroby, podlegający ograniczeniom, w szczególności zakazom, nakazom oraz środkom kontroli, które podejmowane są przy zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt), o promieniu co najmniej 6 km wokół ognisk choroby. Obszar ten obejmuje następujące powiaty: piotrkowski, tomaszowski i opoczyński.

reklama

Zaraza występuje w części Piotrkowa Trybunalskiego, tj. w lesie od wschodniej granicy z miejscowościami Polichno, Koło i Uszczyn do zachodniej granicy rezerwatu Meszcze.

Zgnilca odnotowano także w gminie Sulejów, miejscowości: Barkowice mokre, Barkowice, Nowa Wieś, Koło, Uszczyn, Korytnica, Przygłów, Podkałek, Kałek, Włodzimierzów, Sulejów MIasto, Murowaniec. A także w gminie Wolbórz: Lubiaszów, Lubiaszów Nowy, Lubiaszów Stary, Bronisławów, Adamów, Polichno, Polichno Budy, Żarnowica, Żarnowica Duża, Żarnowica Mała, Dobra Golesze, Golesze Pacela, Dębsko, Leonów, Swolszewice Duże.

reklama

Jeśli chodzi o sąsiadujące powiaty, to w tomaszowskim zaraza występuje w gminie Tomaszów Mazowiecki oraz miejscowości Karolinów. Natomiast w powiecie opoczyńskim w gminie Mniszków, m. Zarzęcin, Zarzęcin Mały, Prucheński Małe, Popławy, Owczary, Prucheński Duże, Strzelce, Dobra Woda, Błogie Szlacheckie, Nowe Błogie, Stare Błogie, Przepiórka, Stefanów, Błogie Rządowe, Mniszków.

Na obszarze, o którym mowa powyżej nakazuje się m.in. wykonanie przeglądu pasiek przez właściwego miejscowo Powiatowego Lekarza Weterynarii, oznakowanie obszaru poprzez ustawienie na granicy obszaru na drogach publicznych tablic ostrzegawczych z czarnym napisem na żółtyM tle o następującej treści: „UWAGA! ZGNILEC AMERYKAŃSKI PSZCZÓŁ OBSZAR ZAPOWIETRZONY”.

reklama

Ponadto zakazuje się organizowania targów i wystaw pszczół, przemieszczania i obrotu rodzinami pszczelimi, matkami pszczelimi, czerwiem, pszczołami itd.

W pasiekach zlokalizowanych w obszarze zapowietrzonym będą przeprowadzane perlustracje (przeglądy/kontrole) rodzin pszczelich. W przypadku pytań dotyczących nakazów i zakazów związanych z rozporządzeniem można kontaktować się z urzędowym lekarzem weterynarii pod numerem telefonu 661 308 320.

Zgnilec amerykański pszczół (zgnilec złośliwy) jest chorobą wywoływaną przez bakterię Paenibacillus larvae i występuje u pszczoły miodnej Apis mellifera oraz u innych gatunków pszczół z rodzaju Apis spp. na całym świecie.

Jak informuje Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Krakowie, choroba atakuje larwy pszczół- tzw. czerw. Ww. bakteria wytwarza przetrwalniki, które są bardzo odporne zarówno na niskie, jak i wysokie temperatury oraz na działanie wielu środków dezynfekujących. Zakażenie następuje drogą pokarmową – podczas karmienia larw przez robotnice. Zainfekowany czerw zwykle umiera, ale przetrwalniki w zasklepionych komórkach mogą przetrwać przez wiele lat.

Objawy kliniczne choroby mogą być różne – zależą zarówno od genotypu bakterii Paenibacillus larvae, stadium choroby, jak i od siły rodziny pszczelej.

Plastry z czerwiem w zakażonej kolonii mają zwykle niejednolity wygląd – występują w nich zdrowe, zasklepione komórki z czerwiem, puste komórki oraz komórki zawierające zakażone larwy.

Te ostatnie stają się wilgotne i ciemniejsze, a w miarę rozwoju infekcji – zasklepy stają wklęsłe i przebite. Kolor zakażonych larw zmienia się na kremowo-brązowy aż do ciemnobrązowego z lepką ciągnącą się zawartością. Niekiedy szczątki larw są wodnistej konsystencji.

Jeśli w rodzinie znajduje się dużo zamarłego czerwiu, po otwarciu ula można wyczuć charakterystyczny zapach kleju stolarskiego lub przypalonego rogu.  Chora rodzina staje się coraz słabsza i ginie.

Zgnilec amerykański pszczół jest stwierdzany od wiosny do jesieni, jednak największe nasilenie choroby występuje pod koniec lata, tj. w lipcu i sierpniu. Przetrwalniki Paenibacillus larvae mogą przetrwać w produktach pszczelich (np. miodzie, wosku) i w środowisku od 3 do 10 lat, a w wysuszonych larwach nawet 35 lat.

Najczęstszymi przyczynami rozprzestrzeniania się choroby są błędy popełniane przez pszczelarzy – brak higieny, brak wymiany starych plastrów na nowe, składowanie starych ramek przez bardzo długi okres, używanie zanieczyszczonego przetrwalnikami sprzętu. Inną ważną przyczyną jest okradanie przez silne rodziny martwych lub umierających zainfekowanych rodzin, wędrówki pszczół na obszary, na których występuje zgnilec – zwłaszcza w okresie słabego pożytku oraz zakup obcych pszczół, będących nosicielami bakterii.

 



reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama