reklama
reklama

Kto do Parlamentu Europejskiego z Piotrkowa i powiatu? Jakie mają szanse kandydaci?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kto do Parlamentu Europejskiego z Piotrkowa i powiatu? Jakie mają szanse kandydaci? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW zbliżających się wielkimi krokami wyborach do Parlamentu Europejskiego mamy 13 okręgów. W najbardziej nas interesującym – numer 6 - kandyduje 78 osób z 8 komitetów.
reklama

Okręg nr 6 to Łódź i województwo łódzkie. W tych wyborach nie ma przypisanej do okręgu stałej liczby mandatów. Ta będzie ustalana dopiero po zakończeniu wyborów. System liczenia głosów jest mocno skomplikowany i odbywa się według różnych matematycznych wzorów. O liczbie mandatów, które trafią do poszczególnych okręgów decyduje frekwencja i wielkość okręgów. Szacuje się, że do zdobycia u nas będą 2 lub 3 mandaty.

Pięć lat temu w województwie łódzkim mandaty europosła zdobyły trzy osoby. Dwóch polityków Prawa i Sprawiedliwości i jeden ówczesnej Koalicji Europejskiej. To Joanna Kopcińska, Witold Waszczykowski i Marek Belka. W sumie na PiS głosy oddało ponad 426 tysięcy wyborców, na KE blisko 348 tysięcy.

reklama

Kto ma szanse na mandat?

W sondażach od lat prowadzą te same partie: Prawo i Sprawiedliwość i Koalicja Obywatelska. Czy sondaże znajdą odzwierciedlenie także w wyborach w naszym okręgu?

Wśród 78 kandydujących mamy mieszkańców okręgu piotrkowskiego. Z urodzenia – jak „jedynka” listy PiS Witold Waszczykowski – czy z wyboru, jak urodzony w miejscowości Rękoraj (powiat piotrkowski) niedawny starosta, dziś kandydatn na marszałka woj. łódzkiego Piotr Wojtysiak (PSL – Trzecia Droga). Mieszkanką Piotrkowa jest kandydująca z Trzeciej Drogi Katarzyna Nowakowska, przedstawiająca się jako „wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej”. W ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskała całkiem niezły wynik i to pewnie zachęciło ją do głębszego wejścia w politykę. 

reklama

Z listy KWW Bezpartyjni Samorządowcy startuje mieszkająca w Rakowie Dużym (pow. piotrkowski) Anna Nowaczyk, nauczycielka. „Czwórką” na liście KO jest nowa piotrkowska radna, od lat zaangażowana, jak mówi, w „walkę z PiS-em” Małgorzata Pingot. Czwarte miejsce na liście Lewicy zajmuje były radny Rady Powiatu Oskar Kuliński, mieszkaniec podpiotrkowskich Gorzkowic. Także z numerem czwartym startuje w wyborach Krzysztof Krawczyk. To z kolei mieszkaniec Woli Moszczenickiej, niedawny kandydat na wójta Moszczenicy.

Historia pokazuje, że największe szanse na zostanie europosłem mają ci z najwyższych miejsc. Faworytami są zatem: Dariusz Joński (KO) i Witold Waszczykowski (PiS), ale nie można przekreślać „jedynek” PSL – Trzeciej Drogi – Jolanty Zięby – Gzik, Marka Belki (Lewica) czy Jacka Wilka (Konfederacja).

reklama

Jak liczone są głosy w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

Ordynacja wyborcza do PE łączy dwie metody podziału mandatów: D'Hondta i Hare'a-Niemeyera. Pierwsza dotyczy skali całego kraju, druga – poszczególnych okręgów.

Najpierw zlicza się w skali kraju głosy na konkretne komitety wyborcze i odsuwa te komitety, które nie przekroczyły 5-proc. progu. Między pozostałe komitety dzieli się liczbę mandatów w skali kraju.

Dopiero po ustaleniu liczby mandatów przypadających poszczególnym komitetom rozdziela się je pomiędzy poszczególne listy w okręgach, a mandaty otrzymują kandydaci, którzy na danej liście otrzymali największą liczbę głosów. Wybory odbędą się 9 czerwca.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama