Charakterystycznym elementem gminy Wolbórz jest zabytkowy zespół pałacowy. Dawniej była to siedziba biskupów kujawskich, a obecnie cały obiekt jest użytkowany przez Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego. Kiedyś mieściło się tam jednak Liceum Pedagogiczne, a 23 listopada przypada rocznica jego powstania. Z tej okazji odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica.
Siedziba biskupów kujawskich
Wolbórz należał do dóbr biskupich – najpierw do diecezji włocławskiej, a później kujawskiej. Po objęciu diecezji włocławskiej przez biskupa Antoniego Ostrowskiego zapadła decyzja o budowie nowej, okazałej rezydencji dla biskupów. Wybrano teren, na którym obecnie znajduje się ZSCKU w Wolborzu. Budowa trwała od 1768 do 1773 roku.
- Na nową rezydencję biskupią składały się: pałac, budynki mieszkalno-gospodarcze oraz rozległe założenie parkowe ze zwierzyńcem – czytamy na stronie szkoły.
Rezydencja nie była jednak użytkowana długo, bo siedzibą diecezji kujawskiej został Kalisz, a pałac wolborski opustoszał. Tym samym w 1798 roku dobra zostały skonfiskowane na rzecz skarbu państwa. W 1818 roku zaś budynek został przekształcony na koszary wojskowe. Od tamtego czasu obiekt niszczał, a w 1939 roku został przejęty przez Niemców. Następnie w okresie powojennym zespół pałacowy użytkowany był kolejno przez wiele instytucji, m.in. liceum ogólnokształcące czy dom dziecka.
Wspomnienie Liceum Pedagogicznego
Instytucja ta powstała w 1954 r. zgodnie z zarządzeniem ministra oświaty. Po przeniesieniu Domu Dziecka, który funkcjonował w wolborskim pałacu do Wiśniowej Góry, można było rozpocząć przygotowania do uruchomienia pięcioletniego Państwowego Liceum Pedagogicznego w Wolborzu.
- Czasu do inauguracji pierwszego roku szkolnego pozostawało bardzo mało, a zadań organizacyjno-technicznych mnóstwo. W tej sytuacji rekrutację uczniów do nowej szkoły przyszło z konieczności przeprowadzić w innych bliźniaczych liceach: w Piotrkowie Tryb., w Wieluniu i Zgierzu. Ostatnich chętnych przyjmowano już w Wolborzu w końcu sierpnia 1954 roku – przekazuje wolborski magistrat.
Po rekrutacji naukę rozpoczęło w sumie 139 nastolatków. Jak wspomina Albin Głowacki, ostatni przewodniczący Rady Wychowanków Internatu Liceum Pedagogicznego nr 9 w Wolborzu, rozpoczęcie roku szkolnego 1 września 1954 r. odbyło się w skromnej oprawie i z udziałem stosunkowo niewielu osób – nauczycieli, uczniów i ich rodziców. W szkole brakowało mebli, sprzętu czy biblioteki. Jednak w niedługim czasie z bardzo małej, kilkuosobowej kadry powstał zespół kilkudziesięciu osób w gronie nauczycielskim. Przy szkole uruchomiono internat, który pozwalał podjąć naukę młodzieży mniej zamożnej, chłopskiej czy robotniczej z dalszych miejscowości.
- W czerwcu 1959 r. świadectwa maturalne otrzymało pierwszych 61 absolwentów Liceum Pedagogicznego. W 1960 r. nadano mu imię Andrzeja Frycza Modrzewskiego – wspomina Głowacki.
Szkoła rozwijała się – działały tu orkiestra symfoniczna, akordeonowa, mandolinowa i chór. Ponadto uczniowie korzystali z grupowych wyjazdów do teatrów w Łodzi i Warszawie czy wycieczek krajoznawczych. Do szkoły zaś przyjeżdżali łódzcy filharmonicy, pisarze i poeci, znani pianiści.
Kilka lat później, władze oświatowe podjęły decyzję o likwidacji liceów pedagogicznych, dlatego 23 czerwca 1967 r. odbyła się uroczystość zakończenia zajęć w Liceum Pedagogicznym nr 9 w Wolborzu. Tym samym placówka działała przez 13 lat.
- Ówcześni uczniowie klasy IV zostali przeniesieni do Liceum Pedagogicznego nr 7 w Tomaszowie Mazowieckim i tam w 1968 r. uzyskali świadectwa dojrzałości – przekazuje Albin Głowacki.
Wspomnienia o Liceum Pedagogicznym zachowały się nie tylko w pamięci dawnych uczniów, ale też na fotografiach. Kilka zdjęć, które opublikował wolborski magistrat, prezentujemy w galerii pod artykułem.
Obecnie to Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
Po zlikwidowaniu Liceum Pedagogicznego zespół pałacowo-parkowy oddano w użytkowanie Technikum Mechanizacji Rolnictwa. Teraz zaś budynek jest siedzibą ZSCKU, nadal działa tam internat, a z początkiem roku pałac doczekał się remontu. Na terenie placówki znajduje się też stołówka, sala gimnastyczna, boisko oraz stajnia.23 listopada właśnie w ZSCKU zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica z okazji 70. rocznicy utworzenia Liceum Pedagogicznego. Uroczystość odbędzie się o godz. 10:00. Jak przekazuje Albin Głowacki:
- Dawni uczniowie po latach bardzo chętnie spotykają się tu na cyklicznych zjazdach szkolnych czy klasowych, że z radością poparli inicjatywę upamiętnienia faktu istnienia swojego liceum w postaci tablicy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.