reklama

Pogoda dla województwa łódzkiego. Już niedługo wrócą przymrozki i śnieg

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Pogoda dla województwa łódzkiego. Już niedługo wrócą przymrozki i śnieg - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościInstytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował prognozę pogody dla mieszkańców województwa łódzkiego. Okazuje się, że najbliższe dni upłyną pod znakiem iście wiosennej aury. Ocieplenie nie potrwa jednak długo. Do województwa wrócą przymrozki.
reklama

Początek tygodnia mieszkańców województwa łódzkiego przywitał iście wiosenną aurą. Okazuje się jednak, że już w tym tygodniu do regionu zaczną wracać przymrozki. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował prognozę pogody na najbliższe dni.

Pogoda na dziś w województwie łódzkim

Na poniedziałek, 25 listopada, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje umiarkowane i małe zachmurzenie oraz temperaturę maksymalną wynoszącą od 8°C do 11°C. Powieje również umiarkowany, porywisty, południowy wiatr. Jego porywy przejściowo mogą osiągać  do 55 km/h, a lokalnie do 65 km/h.

- W nocy zachmurzenie na ogół małe. Temperatura minimalna od 2°C do 4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowy – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

reklama

Pogoda na wtorek, 26 listopada

Ciepło będzie również wtorek, 26 listopada. Tego dnia zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, ale od zachodu stopniowo będzie wzrastać do dużego, aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu, punktowo o natężeniu umiarkowanym. Temperatura maksymalna wyniesie od 6°C do 7°C.  IMGW prognozuje również na ogół umiarkowany, miejscami porywisty, południowy i południowo-zachodni, od zachodu skręcający na zachodni wiatr.

- W nocy zachmurzenie duże, okresami przelotne opady deszczu, stopniowo zanikające. Temperatura minimalna od 1°C do 2°C. Wiatr słaby, początkowo umiarkowany, później słaby, południowo-zachodni i zachodni – prognozuje IMGW.

reklama

Pogoda na tydzień w województwie łódzkim

Ciepło będzie również w środę, 27 listopada. Na ten dzień IMGW zapowiada duże zachmurzenie z większymi przejaśnieniami. Mogą również wystąpić przelotne opady deszczu, a temperatura maksymalna wyniesie od 7°C do 9°C.  Minimalnie słupki rtęci wskażą od 2°C do 4°C. Wiatr będzie umiarkowany, w porywach osiągający do 55 km/h, południowo-zachodni.

- Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 2°C do 4°C. Temperatura maksymalna od 4°C do 6°C. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, z kierunków północnych – prognozuje na czwartek, 28 listopada, IMGW.

reklama

Wraz z nadchodzącym weekendem pogoda będzie się pogarszać a temperatura spadać. W piątek termometry wskażą maksymalnie od 4°C do 6°C, a minimalnie od 1°C do 3°C. Zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, a wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie wschodni. Z kolei w nocy mieszkańcy województwa łódzkiego mogą spodziewać się miejscami słabych opadów deszczu lub deszczu ze śniegiem. W sobotę, 30 listopada, ponownie prognozowane są przymrozki.

- Zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura minimalna od -2°C do 0°C. Temperatura maksymalna około 5°C. Wiatr na ogół umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni – prognozuje na sobotę IMGW.

Kierowcy powinni uważać na przymrozki

W związku z prognozowanym powrotem przymrozków kierowcy powinni pamiętać, że mogą one spowodować powstanie cienkiej warstwy lodu na drogach, a nawet niewielka jego ilość może sprawić, że kontrolowanie samochodu zwłaszcza podczas wykonywania manewrów będzie utrudnione. Lód na drodze może również prowadzić do poślizgu, wydłużenia drogi hamowania, a nawet utraty kontroli nad pojazdem.

reklama

Gdy temperatury zaczynają spadać, kierowcy powinni wziąć to pod uwagę i zachować ostrożność na drodze. Pomocne może być zmniejszenie prędkości i zachowanie większej odległości od innych pojazdów. Jesień to również czas na zmianę kół na zimowe, co również pomoże w zwiększeniu przyczepności na drodze.

- Niestety przy temperaturach w granicach 0°C, znajdujący się na drodze lód, nie jest całkowicie zamarznięty. Jego powierzchnię pokrywa cienka, niewidoczna i bardzo śliska powłoka wody. Właśnie w okresie przejściowym, bardzo niebezpieczne bywa także zjawisko nazywane przez niektórych kierowców — czarnym lodem. Jest to taka niewidzialna warstwa zamarzającej wody, która przylega bezpośrednio do nawierzchni jezdni – informuje Centrum Szkolenia Policji.

Nagłe spadki temperatury mogą powodować zamarzanie szyb w samochodach, co ogranicza widoczność. Kierowcy powinni zatem zadbać o to by w samochodzie była skrobaczka lub specjalne płyny do odmrażania. Prowadzenia pojazdu z nieoczyszczoną szybą może bowiem sprawiać duże zagrożenie na drodze.

- Są to bardzo trudne warunki pogodowe dla kierowców, a jeżeli do tego dodamy poranne oślepiające słońce, podróż może zakończyć się w sposób nieprzewidziany i niebezpieczny. Największym czynnikiem ryzyka w tej sytuacji, jest zawsze nadmierna prędkość, a niezachowanie odpowiedniego odstępu od innych uczestników ruchu, kończy się często kolizją lub wypadkiem - przypomina Centrum Szkolenia Policji.

Podczas przymrozków warto zwrócić uwagę na zwierzęta i bezdomnych

Osoby pracujące na zewnątrz, bezdomni lub zwierzęta mogą być narażone na ryzyko związane z niską temperaturą. Warto zatem zadbać o to by osoby spędzające czas na zewnątrz były odpowiednio ubrane. Jesienią i zimą warto nosić kilka warstw odzieży, które można zdjąć lub założyć w zależności od pogody. Przydatne mogą okazać się również czapki i szaliki, aby chronić głowę i szyję przed zimnem, a także wybierać buty, które są wodoodporne i mają antypoślizgową podeszwę, aby niwelować ryzyko upadku.

Z kolei zwierzęta powinny mieć ciepłe schronienie i dostęp do świeżej, niezamarzniętej wody. Przymrozki mogą wydawać się zjawiskiem powszechnym, ale ich skutki mogą być groźne, dlatego warto zabezpieczyć swoje rośliny, zwierzęta i mienie.

Dlaczego przymrozki są groźne dla roślin?

Przymrozki są również szczególnie groźne dla roślin. Gwałtowny spadek temperatury może uszkodzić delikatne rośliny. Gdy woda w ich komórkach zamarza, może powodować rozrywanie ich struktur, co prowadzi do obumarcia.

Dlatego, gdy temperatura spada, warto stosować osłony roślinne, takie jak agrowłóknina lub folia, które mogą chronić przed przymrozkami. Innym sposobem jest podlewanie roślin przed przymrozkiem – mokra gleba oddaje ciepło podczas ochłodzenia, co może nieco podnieść temperaturę w jej pobliżu.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu ddbelchatow.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama