reklama

Tak wyglądał "Święty Graal" województwa łódzkiego. Tu gościł król Jagiełło

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: UM Wolbórz

Tak wyglądał "Święty Graal" województwa łódzkiego. Tu gościł król Jagiełło - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

W Urzędzie Miasta w Wolborzu zaprezentowano wizualizacje zamku, który niegdyś zajmował około 1500 m². | foto UM Wolbórz

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościW Urzędzie Miasta w Wolborzu zaprezentowano wizualizacje zamku, który niegdyś zajmował około 1500 m² powierzchni zamkniętej murami, z wielką wieżą obronną w narożniku oraz dwoma potężnymi domami zamkowymi. Na 2 czerwca zaplanowano odsłonięcie odlewu zamku wolborskiego.
reklama

Święty Graal w Wolborzu - tak archeolodzy mówią zamku wolborskim. Badania wykopaliskowe, które okazały się sensacją z powodu wielkości zabudowy zamkowej, zaczęły się jeszcze w ubiegłym roku.

- Zamek w Wolborzu to taki "Święty Graal" jeśli chodzi o zamki województwa łódzkiego. Od lat postulowano jego badania, aby dowiedzieć się, jak on naprawdę wyglądał. Opracowane źródła wskazywały już dawno na wspaniałość tego obiektu, ale dopiero wykopaliska pozwalają nam dokładnie osadzić go w przestrzeni. Połączywszy badania georadarowe, wykopaliska i źródła pisane oraz porównując do to analogii, czyli zachowanych budowli z tego czasu, do których możemy odnieść zamek wolborski, dopiero teraz jesteśmy w stanie wykreować jego przestrzenną bryłę

reklama

- mówi Tomasz Olszacki z pracowni archeologicznej Trecento.

Co znajdowało się na Zamku w Wolborzu?

Wykopaliska prowadzono na prywatnych działkach wolborzan, którzy zgodzili się na wykonanie badań archeologicznych. Oprócz resztek fundamentów zamku znaleziono również pochodzące z około połowy XV wieku gotyckie kafle z pieców, które były wyposażeniem zamku Biskupów Włocławskich oraz fragmenty posadzki. 

- Po tej posadzce chodzili m.in królowie Polski, którzy byli goszczeni przez biskupów, którzy należeli do ścisłej elity ówczesnego Królestwa Polskiego, ale także monarchowie. Na przykład Zygmunt August, który był gościem biskupa włocławskiego w trakcie sesji trybunalskich w Wolborzu. Władysław Jagiełło, który przed wyprawą grunwaldzką odwiedził Wolbórz

reklama

- wyjaśnia archeolog Tomasz Olszacki.

Na podstawie tych badań Tomasz Olszacki zaprezentował w poniedziałek (8 maja) w Urzędzie Miejskim w Wolborzu wizualizację, jak wyglądał zamek wolborski. Okazuje się, że zajmował teren około 1500 m² powierzchni zamkniętej murami, z wielką wieżą obronną w narożniku oraz dwoma potężnymi domami zamkowymi zbudowanymi w okresie renesansu w początkach XVI wieku. Oprócz tego zamek wolborski mógł pochwalić się renesansową loggią zwróconą stronę dziedzińca oraz wnętrzami, które jak twierdzą historycy, nie ustępowały wspaniałością Wawelowi. 

2 czerwca w trakcie uroczystości z okazji 750-lecia nadania praw miejskich Wolborzowi, odbędzie się uroczyste odsłonięcie, wykonanego z brązu odlewu zamku. 

Zdjęcia wizualizacji znajdziecie w galerii pod artykułem.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama