reklama

W zeszłym roku padł rekord. Czy w tym roku uzbierają jeszcze więcej?

Opublikowano:
Autor:

W zeszłym roku padł rekord. Czy w tym roku uzbierają jeszcze więcej? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
7
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościPrzed nami coroczna kwesta na renowacje zabytkowych pomników nagrobnych na Starym Cmentarzu w Piotrkowie. W ubiegłym roku padł rekord. Czy w tym roku uda się zebrać jeszcze więcej pieniędzy?
reklama

Dzięki kweście organizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego udało się już odrestaurować ponad 120 zabytków. Wśród nich są m.in. XIX-wieczna kaplica Augusta i Katarzyny Juttnerów, dzieło warszawskiej pracowni Józefa Norblina czy nagrobek sióstr Krzywickich – założycielek II Liceum Ogólnokształcącego w Piotrkowie Trybunalskim.

TPPT dba o piotrkowskie nagrobki już od 37 lat. Już od czwartku, 31 października do niedzieli, 3 listopada przed bramami piotrkowskich cmentarzy ponownie staną wolontariusze z puszkami. W ubiegłym roku udało się zebrać w ten sposób prawie 34 tys. zł. Był to rekordowy wynik zbiórki, a organizatorzy liczą, że w tym roku uda się zebrać jeszcze więcej.

reklama

Dzięki tej kwocie oraz dotacji z budżetu samorządu województwa udało się odnowić nagrobek Nikodema Głębskiego.

Stary Piotrkowski Cmentarz Rzymskokatolicki

Jak czytamy na oficjalnej stronie TPPT, o piotrkowskim cmentarzu mówi się, że to piotrkowskie powązki.

– Cmentarz jest bardzo urokliwym i nastrojowym miejscem. Stare, stylowe kamienne nagrobki, ciekawe inskrypcje i zdjęcia – to wszystko przenikające się z rozłożystymi gałęziami drzew… Sentyment, ale przede wszystkim troska o zachowanie dziedzictwa i potwierdzanie naszej tożsamości wyznaczyły kiedyś zadania dla Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego. Kwesta jest organizowana przez Towarzystwo od 1988 roku - czytamy na oficjalnej stronie TPPT.

reklama

I w tym roku potrwa aż cztery dni. W kweście biorą udział uczniowie, harcerze, nauczyciele, władze miasta, członkowie różnych stowarzyszeń, przedsiębiorcy, artyści, parlamentarzyści… Wszyscy ci, którym zależy, by zapełnić puszki i wyremontować kolejne zabytkowe nagrobki.

– Prace prowadzone są pod konserwatorskim nadzorem przez uprawnionych fachowców. Każdy wyremontowany nagrobek sygnowany jest tabliczką z informacją o społecznym udziale mieszkańców i Towarzystwa. Od kilku lat Towarzystwo z powodzeniem aplikuje o środki finansowe w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego, uzyskując celowe dotacje, co pozwala na zwiększenie liczby remontowanych nagrobków – komentuje TPPT.

Od 2010 roku po Starym Cmentarzu prowadzone są także edukacyjne spacery, podczas których członkowie TPPT opowiadają historie rodów i zabytkowych pomników.

reklama

 

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama