5 września w Piotrkowie rozległ się sygnał alarmowy. Działanie to miało związek z ważną rocznicą. O godz. 9:00 piotrkowski magistrat upamiętnił 85. rocznicę bitwy o Szosę Piotrkowską. Przy Pomniku Grobu Nieznanego Żołnierza na pl. Kościuszki odbyła się ceremonia, gdzie złożono kwiaty. Wieńce znalazły się także przy Pomniku Bohaterów Walk o Ziemię Piotrkowską na ul. Eryka oraz na Cmentarzu Wojskowym przy ul. Partyzantów.
Nadanie sygnału alarmowego zostało przeprowadzone przez Referat Zarządzania Kryzysowego i Obrony Urzędu Miasta Piotrkowa Trybunalskiego. Jak przekazuje piotrkowski magistrat, był to jednocześnie trening systemu alarmowego, a także przypomnienie wydarzeń z 1939 roku, kiedy alarmy ostrzegały mieszkańców o nadchodzącym zagrożeniu podczas działań obronnych, w tym bitwy o Piotrków Trybunalski.
Fot. piotrkow.pl
Bitwa o Szosę Piotrkowską
Bitwa pod Piotrkowem Trybunalskim została stoczona 5 września 1939 roku. Obrona miasta się nie powiodła, a oddziały polskie musiały wycofać się na wschód. Niemiecki atak poprzedził ostrzał artyleryjski i bombardowania, które zrujnowały miasto. Do obrony Piotrkowa Trybunalskiego wyznaczono 19 dywizję piechoty. 86 pułk zajął pozycje na przedpolu Piotrkowa, a 85 pułk przedłużył linię obrony w kierunku północno-wchodnim. W odwodzie pozostawiono 77 pułk wzmocniony baonem 86 pułku oraz Wileńską Brygadę Kawalerii, które miały wykonać kontruderzenia na skrzydła dywizji niemieckiej.5 września o godz. 10 po przygotowaniu artyleryjskim oraz bombardowaniu lotniczym niemiecka 1 Dywizja Pancerna przeprowadziła natarcie, które się nie powiodło. Niemcy przeprowadzili kolejne silne bombardowanie artyleryjskie i lotnicze i o godz. 14 przeprowadzili drugi atak. 86 pułk stopniowo ustępował, cofając się ulicami Piotrkowa. 5 września 1939 roku oddziały niemieckiej 10. Armii kontynuowały natarcie w kierunku na Warszawę.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.