reklama

Śmiertelne zatrucia wśród dzieci i dorosłych. Urząd apeluje

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Poglądowe/Archiwalne

Śmiertelne zatrucia wśród dzieci i dorosłych. Urząd apeluje - Zdjęcie główne

foto Poglądowe/Archiwalne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDo Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi docierają informacje o śmiertelnych zatruciach wśród dzieci i dorosłych, które spowodowane są przez błędne użycie preparatów chemicznych. Piotrkowski urząd apeluje do mieszkańców.
reklama

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi zwraca się z apelem do mieszkańców o bezpieczne stosowanie środków chemicznych do roślin. Powodem apelu są doniesienia o śmiertelnych zatruciach dzieci i dorosłych. Ich przyczyną ma być niewłaściwe używanie środków ochrony roślin, które zawierają fosforek glinu lub magnezu.

Preparaty uwalniają trujący gaz

Z wyliczeń łódzkiego inspektoratu wynika, że większość nabywców takich produktów po przeczytaniu etykiety i uzyskaniu informacji na temat zagrożeń nie zastosowała produktu, a szukała możliwości oddania takiego opakowania. Preparaty te w obecności wilgoci, uwalniają trujący gaz — fosforowodór. Dlatego kluczowe jest, aby tego typu produktów nie wrzucać do pojemników selektywnej zbiórki odpadów komunalnych oraz pojemników na odpady zmieszane.

reklama

- Preparaty z fosforkiem glinu lub magnezu to środki owadobójcze i gryzoniobójcze w formie pastylek emitujących gaz (fosforowodór) w obecności wilgoci atmosferycznej. Dawka 500–700 mg/m3 fosforowodoru już w ciągu 30 minut może spowodować zgon. Popularne preparaty w jednej pastylce o wadze 0,6 g wydzielają 200 mg fosforowodoru. Objawami zatrucia są m.in. uczucie ucisku w klatce piersiowej, nudności, bóle i zawroty głowy oraz omdlenia. W przypadku podejrzenia zatrucia należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem — informuje Włodzimierz Małecki, wojewódzki inspektor ochrony roślin w Łodzi.

Gdzie oddać tego typu odpady w Piotrkowie?

Inspektorat przypomina, że środki te są przeznaczone wyłącznie dla użytkowników profesjonalnych. Ponadto ważne jest prawidłowe pozbywanie się takich środków chemicznych, dlatego piotrkowski magistrat poinformował, co zrobić z tego typu odpadami.

reklama

- W Piotrkowie niebezpieczne odpady, w tym m. in. środki ochrony roślin z gospodarstw domowych, są przyjmowane w miejskim Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Odpady te mogą oddawać mieszkańcy nieruchomości znajdujących się na terenie Piotrkowa Trybunalskiego, którzy uiszczają opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi – przekazuje urząd miasta.

PSZOK znajduje się przy ul. Orlej 11 (teren Elektrociepłowni) i jest czynny trzy razy w tygodniu:

  • Wtorek: 9–17    
  • Czwartek: 9–17   
  • Sobota: 10–15 
 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Wiadomości Piotrków Trybunalski i region | Historia miasta | Sport | Kultura | z ostatniej chwili Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama