Legendarna willa to budynek z historią, który na stałe wpisał się w piotrkowską panoramę. Przez lata pełniła wiele funkcji. Była obiektem mieszkalnym, „Domem Ludowym” Stowarzyszenia Rolniczego czy jedną z siedzib hitlerowskiego gestapo. Od 1999 roku w Willi Wanda mieściła się Wojskowa Komenda Uzupełnień w Piotrkowie Trybunalskim. W 2013 roku budynek został wystawiony na sprzedaż przez Agencję Mienia Wojskowego i trafił w ręce nowego właściciela. W 2024 roku pojawiły się informacje, że Willa Wanda jest wystawiona na sprzedaż, a zakupem zainteresowany jest piotrkowski magistrat. Kwestia zakupu zabytku stała się przedmiotem dyskusji podczas kwietniowej sesji rady miasta, gdzie argumenty „za” i „przeciw” inwestycji ścierały się z pytaniami o finansowanie i przyszłe przeznaczenie obiektu.
Czy Piotrków kupi Willę Wanda?
Pierwsze rozmowy o zakupie legendarnej willi rozpoczęły się już ubiegłym roku. Jednak dopiero w kwietniu 2025 roku magistrat ogłosił, że osiągnięto porozumienie z obecnym właścicielem, a kwestia zakupu została poruszona na sesji. Wśród osób opowiadających się za tą inwestycją padały argumenty o ochronie zabytków oraz promocji miasta.
- Głównym celem, jaki przyświeca władzom miasta w pozyskaniu tej nieruchomości, jest potrzeba ochrony dziedzictwa kulturowego. Jak wiemy, ten budynek trwale wpisał się w historie naszego miasta, architektury i mieszkańców i jest stale związany z tożsamością Piotrkowa – mówił wiceprezydent Piotr Kulbat.
Najważniejszą jednak kwestią podczas rozmów były koszty tego zakupu. Nie zabrakło pytań, skąd miasto pozyska środki na tę inwestycję oraz możliwe dofinansowania. Jak się okazało, nie jest to oczywiste, gdyż rola, jaką miałaby pełnić willa, nie jest jeszcze określona.
W Piotrkowie powstanie nowe muzeum?
Wśród wymienianych pomysłów na willę pojawiło się Muzeum Legionów Polskich czy Centrum Parlamentaryzmu Europejskiego. To jednak nie przekonało części radnych, wg których plan powinien być sprecyzowany jeszcze przed zakupem.
- Dyskusja wykazała, że tak naprawdę my jako samorząd planujemy zakup nieruchomości o charakterze zabytkowym, natomiast nie jesteśmy przygotowani, nie mamy planu. Nie wiemy, co tam będzie, nie mamy pomysłu czy tam powstanie Muzeum Parlamentaryzmu czy Legionów Polskich itd. Nie ma więc tego pomysłu, w oparciu o który moglibyśmy starać się pozyskać środki zewnętrzne. O ile będzie to możliwe, bo jak wiemy, ta nieruchomość nie została wpisana do chociażby programu, który obliguje nas do pozyskania środków na rewitalizację. Nie wiemy również, ile nas będzie kosztowało utrzymanie tej nieruchomości – wskazała radna Agnieszka Chojnacka.
Z jednej strony padały argumenty, aby nie dopuścić, by willa podzieliła los Europy. Z drugiej zaś tak duży zakup został porównany do mediateki, której powstanie pochłonęło 35 mln zł. Tamta inwestycja także budziła wiele emocji w Piotrkowie.
- Będziemy mieć kolejny pomnik, jak przy mediatece, którą spłacamy do dzisiaj. Sytuacja wygląda tak, że to kolejny zakup za duże pieniądze, bez remontu, bez pomysłu tak naprawdę – mówił radny Łukasz Janik.
Z kolei „za” zakupem opowiadał się radny Gajda, który zwrócił uwagę na historyczny i zabytkowy walor obiektu.
- Potencjał historyczny, który ma Willa Wanda i możliwość uratowania tego budynku dla historii naszego miasta jest bardzo duży. Planujemy rozwinięcie muzeum w Piotrkowie i proszę uwzględnić, że jednym z elementów marki Piotrkowa ma być jego historia, a jednym z takich elementów są właśnie legiony – mówił radny Piotr Gajda.
Na tę chwilę jednak żadna decyzja nie zapadła, gdyż na wniosek radnego Przemysława Winiarskiego, rajcy zagłosowali, aby zdjęto ten punkt z obrad.
- Sprawa nabycia przez miasto zabytkowej wilii – gdzie mogłoby powstać m.in. muzeum parlamentaryzmu – ma być ponownie rozpatrywana na komisjach i kolejnej sesji – przekazuje piotrkowski magistrat.
Co na to mieszkańcy?
Zapytaliśmy naszych czytelników „Czy miasto powinno kupić Willę Wanda, nawet jeśli oznacza to zaciągnięcie kredytu?”. W sondzie dostępnej w artykule Znamy cenę legendarnej willi w Piotrkowie. Miasto musi wziąć kredyt? na tę chwilę wzięło udział 126 osób. Większość głosujących, bo niespełna 58% opowiedziało się za opcją „Tak, miasto powinno zadbać o ten zabytek”. Z kolei 38% zdecydowało, że miasto ma ważniejsze wydatki. Niespełna 4% głosujących postawiło na opcję „Nie mam zdania”.Piotrkowianie mają także okazję, wziąć udział w ankiecie udostępnionej przez urząd miasta. W środę, 7 maja magistrat poinformował o pracach nad sporządzeniem gminnego programu opieki nad zabytkami dla Piotrkowa. Pytania dotyczą znanych w mieście zabytków, obecności tablic informacyjnych i sposobów ich promocji. W anonimowej ankiecie można także napisać, jaką funkcję powinna pełnić Willa Wanda. Badanie dostępne jest na stronie urzędu miasta i można wziąć w nim udział do 16 maja.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.