reklama

Rewolucja w zwolnieniach L4. Jakie zmiany nas czekają?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pexels.com

Rewolucja w zwolnieniach L4. Jakie zmiany nas czekają? - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto pexels.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościMinisterstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada rewolucję w zwolnieniach lekarskich. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku i wprowadzić wiele zmian, które wpłyną na relacje między pracownikami a pracodawcami oraz ubezpieczycielami. Co dokładnie się zmieni?
reklama

Zgodnie z projektem ustawy, pracownicy na zwolnieniu lekarskim będą mogli wykonywać tzw. "incydentalne czynności", takie jak:

reklama

  • odbieranie telefonów od przełożonego,
  • podpisywanie faktur,
  • odpowiadanie na służbowe e-maile.
 

Działania te będą dozwolone jedynie w sytuacjach "istotnych okoliczności", dzięki czemu nie trzeba będzie obawiać się utraty prawa do zasiłku chorobowego.

Nowe przepisy – za co nie stracisz chorobowego?

Obecnie pracownik traci prawo do zasiłku, jeśli wykonuje pracę zarobkową lub wykorzystuje zwolnienie w sposób niezgodny z jego celem. Nowe przepisy dopuszczają wyjątek, gdyż wykonywanie czynności, których zaniechanie mogłoby prowadzić do strat finansowych dla pracodawcy, nie będzie skutkować utratą świadczenia.

Możliwość wyjazdu za granicę i zakupy na L4

Projekt ustawy przewiduje również zmiany dotyczące obecności chorego w domu podczas wizyty pracowników ZUS. Pracownicy na L4 będą mogli:

reklama

  • zrobić niezbędne zakupy,
  • udać się do apteki lub na badania,
  • wyjść na spacer rehabilitacyjny.
Wyjazd za granicę również będzie dozwolony, o ile chory uzyska odpowiednie zaświadczenie lekarskie i wyjazd będzie uzasadniony, np. opieką nad nim przez rodzinę w innym kraju.

Praca w jednej firmie, a w drugej chorobowe

Dla osób zatrudnionych u dwóch pracodawców nowe przepisy mogą okazać się szczególnie korzystne. Obecnie zwolnienie lekarskie u jednego z pracodawców uniemożliwia wykonywanie obowiązków u drugiego. W 2025 roku, przy zgodzie lekarza, możliwe będzie pracowanie w jednej firmie i jednoczesne pobieranie zasiłku chorobowego w drugiej.

Komentarze ekspertów

Robert Lisicki, dyrektor Departamentu Pracy Konfederacji Lewiatan, w rozmowie z money.pl zauważył, że projekt ma poprawić skuteczniejsze działanie orzecznictwa lekarskiego w ZUS, co zasługuje na poparcie. Jednak jego zdaniem reforma systemu kontroli zwolnień powinna objąć również obszary, które nie zostały podjęte w projekcie.

reklama

- Taką kwestią jest przykładowo wystawianie zwolnień w ramach teleporady, czy skrócenie czasu na wystawienie zwolnień wstecz. Te elementy też są przedmiotem dyskusji w środowisku pracodawców - przyznaje Robert Lisicki.

Jak dodaje, pewne kontrowersje może budzić zapis mówiący, że w wypadku pracy w dwóch miejscach pracownik sam decyduje o tym, którego miejsca pracy dotyczy zwolnienie. Jego zdaniem, może się to stać okazją do niepotrzebnych nadużyć. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama