Pompy ciepła wciąż na fali. Jak wybrać właściwe rozwiązanie i gdzie starać się o dofinansowanie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Pompy ciepła wciąż na fali. Jak wybrać właściwe rozwiązanie i gdzie starać się o dofinansowanie - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rosnące ceny energii, które w najbliższych latach mają być jeszcze wyższe, sprawiają, że wielu właścicieli domów czy firm szuka alternatywnych – czytaj: tańszych – sposobów ogrzewania budynków. Jednym z nich są pompy ciepła.

Cechą wspólną różnych rodzajów opisywanych tu pomp jest to, że pobierają one ciepło z otoczenia, które następnie służy do ogrzania mieszkania, domu, firmy.

Wbrew pozorom pompy ciepła nie są źródłem ciepła one tylko przenoszą energię z punku B do punktu B – wyjaśnia inż. Jakub Turniak z firmy MTurniak ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja.

Reklama

 

Pompa ciepła - czyli ciepło z zewnątrz
Zasadą działania pomp ciepła jest to, że pobierają  one ciepło z otoczenia (powietrza, wody, gruntu) i za pomocą energii elektrycznej potrzebnej do np. napędzenia sprężarki przekazują do wykorzystania w instalacji grzewczej, czy też podgrzania wody płynącej do kranów. To, jaki rodzaj pompy się wybierze, zależy w dużej mierze od wielkości działki, jej lokalizacji, wielkości środków które można przeznaczyć na ten cel. 

By móc działać, pompa ciepła potrzebuje energii elektrycznej. I to właśnie cena energii ma ogromny wpływ na opłacalność instalowania tego typu urządzeń. Co jeszcze wpływa na ostateczne koszty? Przede wszystkim to, jaki rodzaj pompy wybierzemy. Najtańsze przy zakupie będą te pobierające ciepło z powietrza, a najdroższe - z wody lub z gruntu. Dla domu o powierzchni około 120 metrów kwadratowych, pompa ciepła typu powietrze-woda z kompleksową usługą montażu oraz materiałem może kosztować odpowiednio od 30.000 zł do nawet 60.000 złotych. W przypadku pompy gruntowej do tych cen należy doliczyć również koszty dolnego wymiennika lub odwiertów gruntowych.

W przypadku nowych budynków warto rozważyć montaż wszelkich proekologicznych, a jednocześnie zmniejszających koszty utrzymania rozwiązań, już na etapie projektowania budynku – mówi inspektor nadzoru budowlanego. 

Dzięki temu już na wstępie możemy zaoszczędzić na założeniu instalacji, a następnie będzie ona w bardziej optymalny sposób użytkowana. W takim przypadku koszty zakupu i montażu mogą być zbliżone do tych, jakie się poniesie w przypadku instalacji gazowej. Dla istniejącego budynku trzeba dostosować rozwiązanie do zamontowanych już wcześniej instalacji grzewczych lub je zmienić. 

Skąd można dostać dofinansowanie na pompę ciepła?
Dla zastanawiających się nad zainwestowaniem w pompę ciepła ważne jest to, że można uzyskać dofinansowanie do montażu instalacji. Jego wysokość może wynieść nawet ponad 50.000 złotych. Obecnie funkcjonuje kilka programów, z których można skorzystać i otrzymać dotację lub zwrot części poniesionych kosztów:

  • Moje Ciepło,

  • Ciepłe Mieszkanie,

  • Czyste Powietrze,

  • Stop Smog,

  • Agroenergia (dla przedsiębiorców).

  • Ulga termomodernizacyjna

  •  

    Dofinansowanie do pompy ciepła może dostać właściciel domu, mieszkania, przedsiębiorca czy rolnik. Przed montażem instalacji, najlepiej skontaktować się ze specjalistami, którzy sprawdzą zapotrzebowanie budynku na ciepło, oszacują, jakie będą straty energii i przygotują stosowną wycenę. Wówczas będzie można porównać koszty z obecnie ponoszonymi i sprawdzić opłacalność inwestycji. Można także skorzystać z kalkulatorów, które bez trudu znajdziecie w internecie. Jednak w takim przypadku trzeba pamiętać, że wyniki będą jedynie przybliżone do tego, co czeka nas w rzeczywistości.

    Warto wybierać do takich przedsięwzięć lokalne i sprawdzone firmy, ponieważ daje nam to między innymi szybki czas reakcji serwisu na ewentualne usterki. Wraz ze wzrostem popularności pomp ciepła pojawiło się bardzo dużo nieuczciwych sprzedawców oferujących wątpliwej jakości dalekowschodnich producentów kusząc często np. niską ceną. Bardzo ważny jest również odpowiedni dobór oraz montaż urządzenia więc warto postawić na fachowców. 

    Jako firma, pomagamy uzyskać najwyższe możliwe dofinansowania -  w tym nawet 100% - dodaje Jakub Turniak.

    Zwrot kosztów inwestycji, podobnie jak w przypadku fotowoltaiki, następuje w okresie od kilku do kilkunastu lat. Zależy od zastosowanego urządzenia, budynku (nowy czy starszy, jakie mamy ocieplenie i rodzaju ogrzewania). Przyjmuje się, że przy optymalnych warunkach, otrzymanie 5kW ciepła to 1kW pobranej energii elektrycznej. Oczywiście połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną, choć zwiększa koszty montażu, daje największą możliwość uniezależnienia się od zewnętrznych dostawców energii elektrycznej i cieplnej. To znacząco wpływa na zmniejszenie kosztów, a tym samym skrócenie czasu zwrotu poniesionych nakładów. Nie bez znaczenia jest także możliwość otrzymania większego dofinansowania. 

    Mitem jest, że pompy ciepła nadają się tylko do nowych, energooszczędnych budynków - mówi Jakub Turniak. - Z postępem technologii mamy już urządzenia, które potrafią uzyskiwać temperatury do 80 stopni Celsjusza na wyjściu na instalacje. Dzięki czemu z powodzeniem od lat znajdują zastosowanie w modernizowanych budynkach z tradycyjną instalacją grzejnikową wbrew pozorom nie generując wyższych kosztów niż tradycyjny kocioł węglowy. Oczywiście im lepiej docieplony budynek tym koszty eksploatacji będą niższe - dodaje.

    Przedstawiciele branży zakładają, że coraz bardziej popularna polityka proekologiczna będzie powodowała, iż wciąż będą pojawiały się nowsze projekty, których celem będzie promowanie ekologicznych rozwiązań w dziedzinie dostarczania energii do domów, czy firm. 

    Co daje pompa ciepła?
    Przede wszystkim komfort. Urządzenia są całkowicie bezobsługowe oraz bezpieczne dla środowiska oraz dla użytkowników. Nie trzeba napełniać kotła, sterowanie temperaturą w pomieszczeniach odbywa za pomocą panelu lub aplikacją w telefonie. Bardzo ważne jest także większe bezpieczeństwo, czyli  ogrzewanie bez ognia i spalania. Nie bez znaczenia są także ekologia oraz komfort mieszkania. Wiele osób mieszkających na osiedlach domków jednorodzinnych lub wsiach wie, jakim utrapieniem mogą być sąsiedzi palący w piecach "czym popadnie". Gdyby korzystali z pompy ciepła, wszystkim w okolicy lepiej by się oddychało.

    Z pompą ciepła przede wszystkim jednak zyskujemy spokój. Jesteśmy niezależni od tego czy w zmieniającej się sytuacji geopolitycznej na rynku będzie dostępny węgiel czy też gaz.

    Instalacje najczęściej montowane są z zaznaczeniem, że przy odpowiedniej eksploatacji będą nam służyć przez lata – mówi Jakub Turniak. 

    Co ciekawe, latem – gdy coraz częściej mamy w naszym kraju coraz cieplejsze dni – pompy ciepła mogą służyć także do chłodzenia pomieszczeń.

    Najlepiej kompleksowo
    Choć wzrasta cena energii elektrycznej, pompy ciepła wciąż pozwalają na realne ograniczenie kosztów ogrzewania – między innymi dlatego, że rosną ceny paliw kopalnianych. Zwiększa się także presja na to, by we wszystkich aspektach życia stosować jak najbardziej proekologiczne rozwiązania. W programie czyste powietrze można uzyskać nie tylko dofinansowanie na montaż pompy ciepła ale również ocieplenie budynku, wymianę okien czy np. drzwi wejściowych.

    Przy odpowiednim finansowaniu i chociaż częściowo ocieplonym budynku często pompy ciepła okazują się nie tylko najtańsze w zakupie ale i w eksploatacji – podsumowuje J. Turniak.

    Artykuł pochodzi z portalu ddbelchatow.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
    Udostępnij na:
    Facebook
    wróć na stronę główną

    ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

    e-mail
    hasło

    Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

    Komentarze (0)

    Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

    Wczytywanie komentarzy