reklama

Płacą krocie, żeby ludzie się zwalniali. Co dalej z pracownikami poczty?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Płacą krocie, żeby ludzie się zwalniali. Co dalej z pracownikami poczty? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościInformacje o problemach polskiego przedsiębiorstwa krążą w przestrzeni publicznej już od dawna. Teraz mówi się o planie, który ma na celu ratowanie spółki. Jego częścią jest Program Dobrowolnych Odjeść. Około 9 tysięcy pracowników Poczty Polskiej może stracić pracę.
reklama

Jedna z najstarszych polskich firm mierzy się z poważnym kryzysem. Z tego też powodu powstał program, mający na celu ratowanie spółki. Poczta Polska poinformowała o dwóch etapach planu transformacji. W pierwszym realizowany będzie Program Dobrowolnych Odejść, który zakłada możliwość rozwiązania umowy o pracę w drodze porozumienia stron. Drugi etap, zależny od pierwszego, przewiduje zwolnienia grupowe. Uchwałę w sprawie programu zarząd spółki podjął 7 stycznia. Na razie jednak trwają konsultacje, które jak zaznacza spółka, nie oznaczają uruchomienia PDO.

- Celem wdrażanego przez Pocztę Polską Planu Transformacji jest ratowanie Spółki i dostosowanie jej do wymogów rynkowych w obliczu m.in. spadku liczby wysyłanych listów i cyfryzacji usług – informuje biuro prasowe Poczty Polskiej.

reklama

Zapowiadany program ma zostać uruchomiony dla około 9 tysięcy pracowników, a część zgodziła się już na wzięcie udziału.

- W listopadzie i grudniu oferta PDO trafiła do ponad 900 osób w skali kraju. Porozumienie podpisało 649 pracowników - przekazuje biuro prasowe Poczty Polskiej.

Na pytanie, czy zwolnienia obejmą pracowników Poczty Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim, spółka nie poinformowała o szczegółach programu odejść w poszczególnych regionach.

- Program jest skierowany głównie do pracowników administracji, a nie do pracowników związanych z doręczeniami i bezpośrednią obsługą klientów – przekazało biuro prasowe Poczty Polskiej.

reklama

Pracownikom, którzy skorzystają z programu, spółka proponuje zabezpieczenie finansowe.

Płacą krocie

Osoby, które będą chciały skorzystać z PDO, będzie przysługiwał program osłonowy. Poza odprawą wynikającą z ustawy, dla uprawnionych pracowników przewidywana jest rekompensata. Może być to:

  • równowartość 9-krotności miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, przysługującego pracownikowi na koniec 2024 r., której wypłata zgodnie z propozycją miałaby następować w dziewięciu równych ratach miesięcznych,
  • lub równowartość 5-krotności miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, przysługującego pracownikowi na koniec 2024 r., której wypłata zgodnie z propozycją miałaby następować w terminie 21 dni od daty rozwiązania stosunku pracy.
 

reklama

Poza tym pracownicy przez kolejne 3 lata mogą korzystać z ubezpieczenia grupowego i oferowanej w Poczcie prywatnej opieki zdrowotnej na dotychczas określonych w umowie warunkach. Oprócz tego spółka wspomina też o dostępie do platformy e-learningowej do nauki języków obcych.

- Wybór wariantu dobrowolnej rekompensaty należeć ma wyłącznie do pracownika – informuje biuro prasowe Poczty Polskiej.

Na tę chwilę skala Programu Dobrowolnych Odejść podlega formie konsultacji. Data zakończenia programu przewidziana jest na 30 kwietnia 2025 roku. Dopiero w drugim etapie zarząd przewidział możliwość złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu umów o pracę w stosunku do pracowników, którzy nie zdecydują się skorzystać z programu.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Wiadomości Piotrków Trybunalski i region | Historia miasta | Sport | Kultura | z ostatniej chwili Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama