reklama

Ponad milion cudzoziemców pracuje w Polsce. Ilu z nich jest w Piotrkowie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ponad milion cudzoziemców pracuje w Polsce. Ilu z nich jest w Piotrkowie? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
4
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościZ ponad miliona obcokrajowców, którzy znaleźli w Polsce pracę, część wykonuje ją także w Piotrkowie Trybunalskim. Większość, podobnie jak w całej Polsce, to obywatele Ukrainy. Główny Urząd Statystyczny podał dane, które pokazują jak obecnie wygląda struktura zatrudnienia cudzoziemców.
reklama

Ponad milion cudzoziemców pracowało legalnie w Polsce na koniec 2022 roku. Po wybuchu wojny w Ukrainie znacznie wzrosła, już wcześniej dominująca w tej liczbie nacja. Zmieniła się jednak struktura płci. O ile wcześniej przeważali mężczyźni, o tyle po 24 lutego, więcej jest kobiet wśród pracujących w Polsce obywateli Ukrainy.

Ilu pracuje w Polsce cudzoziemców policzył Główny Urząd Statystyczny. To dane na koniec 2022 roku, a więc już po wybuchu wojny na Ukrainie i exodusu ludności cywilnej z terenów objętych walkami.

W Piotrkowie Trybunalskim, gdzie aktywnych zawodów jest obecnie około 22,5 tys. osób, pracowników z obcym obywatelstwem jest mniej niż 2 tysiące. Wśród cudzoziemców w Piotrkowie ponad 79 proc. to obywatele Ukrainy.

reklama

Osoby z obcym paszportem to około 8,8 proc. wszystkich legalnie pracujących w mieście. To spora liczba, która plasuje miasto aż na 41 pozycji wśród 314 miast i powiatów w Polsce. Dla porównania, na terenie powiatu piotrkowskiego i bełchatowskiego cudzoziemcy to tylko nieco ponad 2 proc. zatrudnionych na umowy.

Największy odsetek obcokrajowców wśród pracujących jest w Polsce w powiecie sejneńskim na Podlasiu, gdzie jest to jedna czwarta zatrudnionych. A na przykład w Warszawie cudzoziemcy to 11 proc. pracujących.

Bezrobocie rejestrowane w Piotrkowie Trybunalskim wynosiło w 2022 roku 5,2 proc. Taki sam odsetek dotyczył kobiet i mężczyzn. Według danych GUS, w 2022 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w Piotrkowie Trybunalskim wynosiło 5465,30 zł brutto. To około 81,5 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w Polsce.

reklama

Obcokrajowcy ze 150 krajów

Cudzoziemcy wykonujący pracę w Polsce na koniec w 2022 r. to grupa licząca już ponad milion osób. Jak podaje GUS, to około 6,5 proc. wszystkich pracujących. O ile na początku roku wśród zatrudnionych cudzoziemców większość stanowili mężczyźni - 64,7 proc., to w końcu roku odsetek ten spadł do 58,2 proc.

Obcokrajowcy wykonujący pracę w 2022 r. pochodzili z ponad 150 państw. Najliczniejszą grupą byli obywatele Ukrainy. To około 73 proc. zatrudnionych cudzoziemców. Natomiast po ataku rosyjskim na Ukrainę znacznie wzrósł odsetek zatrudnionych w Polsce Ukrainek. To na koniec 2022 roku około 49 proc.

W jakich branżach najczęściej zatrudnieni są cudzoziemcy? Według danych na koniec 2022 r. około 244 tys. osób było zatrudnionych w firmach zajmujących się usługami administrowania i działalnością wspierającą. Aż co czwarta osoba posiadała obywatelstwo inne niż polskie. W usługach hotelarskich i gastronomii zatrudnionych było ponad 57 tys. osób. A w dziale transport i gospodarka magazynowa udział cudzoziemców w ogólnej liczbie wykonujących pracę wynosił po około 14 proc., to jest około 143 tys. osób.

reklama

Prawo do podjęcia pracy w Polsce przysługuje bardzo szerokiej grupie cudzoziemców. Swobodny dostęp do polskiego rynku pracy mają obywatele Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii, Liechtensteinu (w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego) oraz Szwajcarii – przysługuje im prawo do pracy na takich samych warunkach, jakie mają zastosowanie do obywateli Polski. Obywatele innych państw mogą pracować w Polsce, jeżeli przedsiębiorca, który chce ich zatrudnić, uzyska dla nich odpowiednie zezwolenie na pracę albo cudzoziemiec posiada zezwolenie jednolite na pobyt czasowy i pracę.

Obywatele Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy mogą legalnie pracować na podstawie oświadczenia pracodawcy o powierzeniu pracy cudzoziemcowi bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Ponadto dla obywateli Ukrainy oraz dla ich małżonków wprowadzono dodatkowe ułatwienia w legalizacji zatrudnienia, o ile przybyli do Polski z terytorium Ukrainy od 24 lutego 2022 r. i deklarują zamiar pozostania w Polsce.

reklama

Obywatelstwo pracujących w Polsce obcokrajowców:
ukraińskie 72 proc.
białoruskie 10,1 proc.
gruzińskie 2,9 proc.
indyjskie 1,5 proc.
mołdawskie 1,5 proc.
rosyjskie 1,0 proc.
pozostałe 10,9 proc.

Obcokrajowcy wśród wszytskich pracujących: 
Miasto Piotrków Trybunalski 8,8 proc.
Powiat bełchatowski 2,6 proc.
Powiat piotrkowski 2,1 proc.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama