Straż pożarna musiała interweniować na terenie byłej Huty Kara. Popołudniu doszło tam do pożaru opon. Piotrkowianie zamieścili w Internecie zdjęcia, na których widać jak nad miastem rozprzestrzenia się gęsty, czarny dym.
Komentarze dotyczące zdarzenia nie pozostawiają złudzeń. „Tradycja”, „jak co roku”, „Coroczna utylizacja odpadów?” - m.in. tego typu reakcje pojawiają się w sieci. Nie jest to bowiem pierwszy pożar w dawnej Hucie Kara.
Na szczęście nikomu nic się nie stało, a strażacy szybko ugasili pożar. Na miejscu swoje działania prowadzili mundurowi z JRG Piotrków, OSP Moszczenica i OSP Rękoraj. Przybyła na miejsce także policja.
Przypomnijmy. Huta Szkła Okiennego „Kara” powstała w 1897 roku nieopodal Huty Szkła „Hortensja”. Jej pierwszym i długoletnim właścicielem był Emil Haebler, który nazwał hutę imieniem jednej ze swych córek – Karoliny. Emil Haebler to przedsiębiorca pochodzący z Saksonii. Haebler w 1897 r. zrezygnował z dzierżawy sąsiedniej huty i zbudował w Piotrkowie własną hutę "Kara".
W 1907 r. Przemysłowo-Handlowe Towarzystwo Akcyjne Dawnych Przedsiębiorstw Emila Haeblera zakupiło także drugą, konkurencyjną hutę "Hortensja". Wtedy też ostatecznie ustaliła się nazwa. W 1907 r. obie huty "Kara" i "Hortensja" zakupiło Belgijskie Towarzystwo Akcyjne pod nazwą Przemysłowo-Handlowe Towarzystwo Akcyjne Dawnych Przedsiębiorstw Emila Haeblera.
Rozwijająca się prężnie huta, sukcesywnie zwiększała wartość produkcji i zatrudnienie: w roku 1898 pracowało w niej około 100 robotników, a w 1905 roku – już 300. Zakład specjalizował się głównie w produkcji szkła taflowego, butelkowego oraz wszelkiego rodzaju gąsiorków, szklanek, kloszy i cylindrów.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Huta szkła "Kara" w Piotrkowie nie przetrwała zmian w gospodarce. Następcy też nie mieli szczęścia [ZDJĘCIA]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.