reklama

Pożar w Piotrkowie Trybunalskim. „Jak co rok, piotrkowska tradycja” – mówią mieszkańcy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Jerzy Cuprych

Pożar w Piotrkowie Trybunalskim. „Jak co rok, piotrkowska tradycja” – mówią mieszkańcy - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

foto Jerzy Cuprych

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Na SygnaleWe wtorek, 23 lipca mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego mogli zauważyć na niebie czarny dym. Doszło bowiem do pożaru… opon.
reklama

Straż pożarna musiała interweniować na terenie byłej Huty Kara. Popołudniu doszło tam do pożaru opon. Piotrkowianie zamieścili w Internecie zdjęcia, na których widać jak nad miastem rozprzestrzenia się gęsty, czarny dym.

Komentarze dotyczące zdarzenia nie pozostawiają złudzeń. „Tradycja”, „jak co roku”, „Coroczna utylizacja odpadów?” - m.in. tego typu reakcje pojawiają się w sieci. Nie jest to bowiem pierwszy pożar w dawnej Hucie Kara.

Na szczęście nikomu nic się nie stało, a strażacy szybko ugasili pożar. Na miejscu swoje działania prowadzili mundurowi z JRG Piotrków, OSP Moszczenica i OSP Rękoraj. Przybyła na miejsce także policja.

Przypomnijmy. Huta Szkła Okiennego „Kara” powstała w 1897 roku nieopodal Huty Szkła „Hortensja”. Jej pierwszym i długoletnim właścicielem był Emil Haebler, który nazwał hutę imieniem jednej ze swych córek – Karoliny. Emil Haebler to przedsiębiorca pochodzący z Saksonii. Haebler w 1897 r. zrezygnował z dzierżawy sąsiedniej huty i zbudował w Piotrkowie własną hutę "Kara".

reklama

W 1907 r. Przemysłowo-Handlowe Towarzy­stwo Akcyjne Dawnych Przedsiębiorstw Emila Haeblera zakupiło także drugą, konkurencyjną hutę "Hortensja". Wtedy też ostatecznie ustaliła się nazwa. W 1907 r. obie huty "Kara" i "Hortensja" zakupiło Belgijskie Towarzystwo Akcyjne pod nazwą Przemysłowo-Handlowe Towarzy­stwo Akcyjne Dawnych Przedsiębiorstw Emila Haeblera.

Rozwijająca się prężnie huta, sukcesywnie zwiększała wartość produkcji i zatrudnienie: w roku 1898 pracowało w niej około 100 robotników, a w 1905 roku – już 300. Zakład specjalizował się głównie w produkcji szkła taflowego, butelkowego oraz wszelkiego rodzaju gąsiorków, szklanek, kloszy i cylindrów.

reklama

 

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama