Dławisz okrągłolistny – niebezpieczny inwazyjny gatunek
Dławisz okrągłolistny pochodzi z Azji i z powodzeniem zadomowił się w Europie. Jego szybki wzrost i zdolność do agresywnego rozmnażania się sprawiają, że zagraża on bioróżnorodności. Pnącze ogranicza dostęp do światła i zasobów, przez co wypiera rodzime rośliny i osłabia ekosystemy. Unia Europejska, mając na celu ochronę naturalnej flory i fauny, zdecydowała się na podjęcie drastycznych działań, które obejmują zakaz uprawy tego gatunku.
Przepisy wchodzą w życie w sierpniu 2027 r.
Nowe regulacje wejdą w życie w sierpniu 2027 roku, jednak już teraz właściciele działek, na których rośnie dławisz okrągłolistny, powinni rozpocząć działania mające na celu zwalczanie tego gatunku. Roślina rozprzestrzenia się szybko, rozmnażając się zarówno przez nasiona, jak i odrosty korzeniowe. Jej owoce, z nasionami, są także roznoszone przez ptaki, co utrudnia kontrolowanie jej wzrostu.
Zakaz uprawy i konsekwencje nieprzestrzegania przepisów
Posiadanie dławisza okrągłolistnego stanie się nielegalne, a za niedostosowanie się do przepisów grożą wysokie kary finansowe. Właściciele roślin, którzy nie podejmą działań w celu ich usunięcia, będą zmuszeni do zapłacenia kar sięgających nawet miliona złotych. Zgłaszanie przypadków występowania inwazyjnych gatunków roślin, takich jak dławisz, będzie obowiązkiem każdego obywatela, a regionalni dyrektorzy ochrony środowiska będą odpowiedzialni za ustalanie wysokości kar za naruszenie tych przepisów.
Strategia ochrony bioróżnorodności UE
Zakaz uprawy dławisza okrągłolistnego to tylko część szerszej strategii Unii Europejskiej, której celem jest ochrona bioróżnorodności. UE od 2016 roku prowadzi listę inwazyjnych gatunków, które zagrażają rodzimej flory i fauny. Wraz z dławiszem okrągłolistnym na liście pojawią się również inne rośliny i zwierzęta, takie jak pistia rozetkowa czy żaba platanowa szpinoasta, które również mogą stanowić zagrożenie dla naturalnych ekosystemów.
Co robić, by uniknąć kary?
Właściciele ogrodów powinni już teraz podjąć kroki w celu zwalczenia dławisza okrągłolistnego, zanim nowe przepisy wejdą w życie. Należy regularnie monitorować tereny, na których roślina może występować, i usunąć ją w sposób zgodny z przepisami. Warto skontaktować się z odpowiednimi służbami ochrony środowiska w celu uzyskania informacji na temat bezpiecznego usuwania gatunków inwazyjnych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.