reklama

Wyzwolenie Piotrkowa 18 stycznia 1945 roku. Armia Czerwona wkroczyła do Piotrkowa Trybunalskiego [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wyzwolenie Piotrkowa 18 stycznia 1945 roku. Armia Czerwona wkroczyła do Piotrkowa Trybunalskiego [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
5
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
HistoriaOkupacja niemiecka w Piotrkowie Trybunalskim skończyła się  18 stycznia 1945 roku. Tego dnia do miasta wkroczyły oddziały Armii Czerwonej. Zaciekły opór Niemców i niemieckie umocnienia wokół miasta zostały przełamane dzięki robotnikom rolnym, którzy przeprowadzili radzieckie czołgi.
reklama

Piotrków został wyzwolony spod niemieckiej okupacji 18 stycznia 1945 roku. Miasto zostało zdobyte przez Armię Czerwoną, która 12 stycznia rozpoczęła operację styczniową i ruszyła z ofensywą z linii Wisły. Do Piotrkowa dotarły oddziały I Frontu Białoruskiego pod dowództwem marszałka Gieorgija Żukowa. 15 stycznia 1945 roku wojska radzieckie przekroczyły Pilicę. 

ZOBACZ TAKŻE: Ponad ćwierć wiek temu Piotrków stracił status miasta wojewódzkiego. Likwidacja województwa piotrkowskiego [ZDJĘCIA]

Piotrków wyzwolony w operacji styczniowej

Niemcy spodziewali się okrążenia miasta. W Piotrkowie znajdował się silny niemiecki garnizon z kilkoma tysiącami żołnierzy, a Piotrków był otoczony kręgiem umocnień polowych złożonych z paru linii rowów strzeleckich i pola minowych. W bezpośrednim sąsiedztwie miasta budowana była od połowy 1944 r. „Linia Pilicy”, na którą składało się szereg żelbetonowych bunkrów i schronów. 

reklama

Załoga niemiecka miasta składała się z pododdziałów niemieckich 97 Dywizji Piechoty, Dywizji Grenadierów Pancernych „Brandenburg”, pułku piechoty SS „Ostland”, 19 Dywizji Pancernej, 10 Dywizji Grenadierów Pancernych oraz 174 Dywizji Piechoty. 

Oddziały Armii Czerwonej ruszyły w kierunku Piotrkowa w nocy z 16 na 17 stycznia 1945 r. Wieczorem 17 stycznia oddziały radzieckie przypuściły pierwszy szturm na Piotrków. Do drugiego szturmu doszło po północy. Atak prowadzony był z trzech stron. Nad ranem 18 stycznia 1945 r. miasto było już niemal w całości w rękach Rosjan. 

Czołgi radzieckie pokonały niemieckie umocnienia. Zostały przeprowadzone przez czterech robotników rolnych. Mieczysław Gruchała, Andrzej Gawora, Władysława Żuber i Jan Adamski zgłosili się na przewodników. Do miasta wkroczyła radziecka 52 brygada pancerna pod dowództwem ppłk. Ludwika Kurista. 

reklama

ZOBACZ TAKŻE: Osiedle Piastowskie w Piotrkowie. Powstały tu pierwsze piotrkowskie wysokościowce [ZDJĘCIA]

Gorzki smak wolności

Wkrótce po wyzwoleniu spod niemieckiej okupacji, mieszkańcy miasta znaleźli się w nowej rzeczywistości. O ich codzienności zaczęła decydować Armia Czerwona.

W styczniu 1945 roku dowódca I Frontu Białoruskiego Marszałek Związku Radzieckiego Gieorgij Żukow wydał rozkaz nakazujący ludności na zajętych terenach oddanie broni palnej i wojskowej broni białej, a także amunicji i materiałów wybuchowych.

reklama

"W celu zapewnienia bezpieczeństwa ludności i utrzymania porządku w strefie działań wojennych oraz na terytorium Polski wyzwolonej od niemiecko-faszystowskich najeźdźców rozkazuję:

1) Wszystkie organizacje społeczne i ludność winny w ciągu trzech dni od chwili ogłoszenia niniejszego rozkazu, oddać komendantom wojskowym miast i gmin w miejscu zamieszkania, wszelką posiadaną broń palną i wojskową broń białą, a także amunicję i materiały wybuchowe.

2) Organizacje społeczne i osoby, które ze względu na rodzaj służby mają prawo do posiadania broni palnej, obowiązane są w przeciągu trzech dni od chwili opublikowania niniejszego rozkazu zarejestrować swoją broń u komendantów wojennych miast i gmin w miejscu zamieszkania i otrzymać od nich zezwolenie na prawo przechowywania i noszenia broni.

reklama

3) Po upływie trzech dni od chwili opublikowania niniejszego rozkazu osoby, bezprawnie przechowywujące broń, amunicję i materiały wybuchowe, będą pociągane do surowej odpowiedzialności sądowej,
zgodnie z prawem wojennym.

4) Komendanci miast i gmin zobowiązani są wykonywać surową kontrolę nad wypełnieniem niniejszego rozkazu."

Podpisał rozkaz dowódca I Frontu Białoruskiego Marszałek Związku Radzieckiego Gieorgij Żukow oraz członek Rady Wojennej I Frontu Białoruskiego Generał lejtenant Konstantin Telegin.

11 lutego 1945 r. odbyły się w Piotrkowie uroczystości powitana polskiej 9 Dywizji Piechoty, w trakcie których gen. Nałęcz-Gołębicki wygłosił okolicznościowe przemówienie i złożył kwiaty na grobie nieznanego żołnierza. 

Wojska polskie i radzieckie przeszły przez Piotrków w defiladzie. 24 lutego miasto gościło ówczesnego Naczelnego Dowódcę Wojska Polskiego gen. Michała Rolę-Żymierskiego.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Wiadomości Piotrków Trybunalski i region | Historia miasta | Sport | Kultura | z ostatniej chwili Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama