reklama

Ulica Starowarszawska w Piotrkowie. Jej część leży w obrębie średniowiecznych murów Starówki [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ulica Starowarszawska w Piotrkowie. Jej część leży w obrębie średniowiecznych murów Starówki [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
10
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
HistoriaUlica Starowarszawska jest położona częściowo na terenie Starego Miasta w Piotrkowie. Prowadzi od ulicy Krakowskie Przedmieście do Jerozolimskiej, ale w obrębie średniowiecznych murów miejskich znajdował się tylko jej fragment do ulicy Zamurowej. Ulica była wykorzystywana w filmach, a w czasie II wojny światowej znajdowała się na terenie getta żydowskiego.
reklama

Ulica Starowarszawska zasłynęła w wielu filmach. Była plenerem m.in. dla filmu "Jakub Kłamca", w którym główną rolę zagrał Robin Williams. Sceny do filmu o losach ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej, nagrywano w 1997 roku.

Ulica Starowarszawska była też planem filmu "Bitwa Warszawska". To jedna z uliczek starego miasta z charakterystyczną zabudową. Większość kamienic zbudowanych w XIX wieku nie przetrwała do naszych czasów.

ZOBACZ TAKŻE: Stary Areszt w centrum Piotrkowa. Znacie jego bogatą historię? [ZDJĘCIA]

Starowarszawska nie od razu była Starowarszawska

Ulica Starowarszawska niegdyś była częścią reprezentacyjną Piotrkowa Trybunalskiego. Starowarszawska do roku 1917 nosiła nazwę Nowogrodzka, a później Przedmieście Warszawskie i Franciszkańska, a w końcu Starowarszawska. To obecnie najbardziej zaniedbany fragment starego miasta. W ostatnich latach wyburzono tu liczne budynki. Bez sprzeciwu ze strony Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Łodzi.

reklama

Ulica Starowarszawska w Piotrkowie Trybunalskim znajdowała się w czasie okupacji na terenie dzielnicy żydowskiej. Cechą charakterystyczną piotrkowskiego getta było to, że miało ono charakter otwarty, nie zostało odizolowane od reszty miasta ogrodzeniem. Granice piotrkowskiego getta wyznaczały jedynie niebieskie tablice z czarną „trupią czaszką” i białym napisem „Ghetto”, ustawione w listopadzie 1939.

ZOBACZ TAKŻE: Dawni Ormianie w Piotrkowie. Mieszkało tu kilka znanych rodzin. Handlowali skórami i winem

Starowarszawska częścią piotrkowskiej Starówki

Centrum Piotrkowa Trybunalskiego ma staromiejski układ urbanistyczny. Jego początki sięgają średniowiecznej lokacji, choć zabudowa jest znacznie późniejsza. W obrębie rynku można znaleźć ponad 140 kamienic o ciekawej architekturze. Po pożarze miasta w 1835 r. przebudowano domy w stylu klasycystycznym. Wewnątrz niektórych zachowały się sklepienia kolebkowe, ślady podcieni, sklepione piwnice, sienie i belkowane stropy.

reklama

Przy ulicy Starowarszawskiej posadowione są takie właśnie budynki charakterystyczne dla piotrkowskiego starego miasta: niskie dwu lub trzykondygnacyjne kamienice.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama