reklama

Ulica Sienkiewicza w Piotrkowie. Świetność zyskała pod koniec XIX wieku. Powstało tu wiele ciekawych budynków [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ulica Sienkiewicza w Piotrkowie. Świetność zyskała pod koniec XIX wieku. Powstało tu wiele ciekawych budynków [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
9
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
HistoriaNajbardziej charakterystyczny dla tej ulicy jest gmach poczty, ale także hali targowej czy Domu Nauczyciela. Istniał tu dom handlowy "Sezam", a także działał sklep "Cepelia". Ulica Henryka Sienkiewicza w Piotrkowie Trybunalskim zyskała na znaczeniu w czasie gdy modna stała się też ulica Juliusza Słowackiego.
reklama

Ulica Sienkiewicza w Piotrkowie dawniej nosiła nazwę ulicy Pocztowej. To miano nie było przypadkowe, a wzięło się od siedziby gmachu pocztowego, który powstał na rogu ówczesnej ulicy Kaliskiej oraz Pocztowej. Obecnie to ulice Juliusza Słowackiego i Henryka Sienkiewicza.

ZOBACZ TAKŻE: Słowackiego w Piotrkowie nosiła wiele nazw. Od XIX wieku najbardziej reprezentacyjna arteria w mieście [ZDJĘCIA]

Najmodniejsze ulice Piotrkowa

Pocztowa i Kaliska na przełomie XIX i XX wiek stały się modnymi miejscami, gdzie powstawały gmachy publiczne i okazałe kamienice. Z czasem zaczęły pełnić rolę centrum miasta. Wtedy ulica Kaliska, czyli dzisiejsza Juliusza Słowackiego zaczęła nabierać obecnego charakteru głównej ulicy miasta. Obecna ulica Sienkiewicza także zyskała wiele ciekawych obiektów. Chętnie budowano przy niej także w okresie II Rzeczypospolitej, jak w czasach współczesnych.

reklama

Przy ówczesnej ulicy Pocztowej, dzisiejszej Sienkiewicza, pierwszym okazałym gmachem była siedziba poczty w Piotrkowie. Budynek, gdzie znajduje się do dziś główny Urząd Pocztowy, pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku. Okazała budowla przy ulicy powstała od razu z myślą o usługach pocztowych, choć początkowo byłą skromniejsza.

Także przy ulicy Sienkiewicza istnieją budowle związane z oświatą. To budynek Szkoły Podstawowej nr 8 im. Emilii Plater oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Piotrkowie Trybunalskim, jak również słynny Dom Nauczyciela. Ostatni z budynków powstał w latach 60. XX wieku ze składek nauczycieli zrzeszonych w Związku Nauczycielstwa Polskiego. Dom kultury zagrał w filmie, choć przemianowany został na kawiarnię o nazwie "Capri". Można go zobaczyć w obrazie "Niedziela sprawiedliwości".

reklama

ZOBACZ TAKŻE: Województwo piotrkowskie powstało 1 czerwca 1975 roku. Jego istnienie to też okres rozkwitu Piotrkowa [ZDJĘCIA]

Hala targowa, dom handlowy i piotrkowska Cepelia

Przy Sienkiewicza ulokowano także słynną piotrkowską Halę Targową.  Wybudowana została przez amerykańską Spółkę Ulen & Company w latach 1925-1927. Obiekt powstał na kredyt i kosztował miasto około 1,7 mln dolarów. Kurs wynosił wówczas 8,9 zł za dolara. To tak zwana pożyczka ulenowska, jakiej udzielała firma Ulen & Company polskim miastom na rozwój infrastruktury. Zaprojektował halę sam Władysław Horodecki. Polski architekt, przedstawiciel modernizmu. 

reklama

Hala targowa przy ul. Henryka Sienkiewicza jest jednym z czterech podobnych obiektów wybudowanych w polskich miastach. Jest jedyną, która nadal pełni funkcję handlową. Pierwszy remont przeprowadzono w 1933 roku, kolejny w roku 1977. W latach 90. XX wieku przeprowadzano częściowy remont.

Kolejna ciekawa budowla handlowa przy ulicy Sienkiewicza, to nieistniejący już Dom Handlowy "Sezam". Obiekt zastąpiła nowoczesna galeria. Nie ma już także przy Sienkiewicza powstałego tu w latach 70. XX wieku pawilonu "Cepelii". Cepelia, czyli Centrala Przemysłu Ludowego i Artystycznego, prowadziła placówki handlowe zajmujące się zbytem towarów wykonywanych bądź inspirowanych twórczością polskich artystów ludowych. 

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama