Ulica Grodzka należy do najstarszych ulic w Piotrkowie i jest częścią układu urbanistycznego Starego Miasta, który ukształtował się w XIII/XIV wieku. Ulica prowadziła niegdyś w kierunku Bramy Wolborskiej, położonej we wschodniej części murów miejskich.
Układ urbanistyczny Starego Miasta posiada rangę krajową i stanowi jeden z najciekawszych w Polsce środkowej zespołów dawnej zabudowy miejskiej. Układ ten ukształtował się w XIII/XIV wieku i zachował się do dzisiaj bez większych zmian.
Krótka ulica Grodzka także grała w filmach
Nazwa ulicy Grodzka została wymieniona na najstarszym planie Piotrkowa z 1786. Nazwa ta mogła pochodzić stąd, że ulica prowadziła do siedziby starosty grodowego. W 1870, w czasach istnienia Guberni Piotrkowskiej, zmieniono nazwę ulicy na Połtawska. Na kamienicy nr 4, mającej neorenesansową fasadę, znajdują się medaliony przedstawiające prawdopodobnie dawnych właścicieli.Ulica Grodzka także była wykorzystywana przez filmowców. Pojawiła się w filmach Niedziela sprawiedliwości (1965) i Opowieść Harleya (1987).
Jedna ulica, kilka różnych adresów
Ulica Grodzka, wraz z całym układem urbanistycznym Starego Miasta, wpisana jest do rejestru zabytków. Podobnie jak budynki położone przy ul. Grodzkiej.
Grodzka nr 1 (ul. Konarskiego 2) – dom, 1. poł. XIX w.
Jedna z najstarszych kamienic na Starym Mieście w Piotrkowie wygląd ma raczej niepozorny, a to ciekawa nieruchomość. Określona jest jako obiekt bezstylowy, ale jej historia sięga połowy XVIII wieku.
Wiadomo także sporo o kolejach losu i przebudowach jakie przechodziła. To, co mogą oglądać piotrkowianie obecnie, to wynik wielu przebudów i remontów. Ostatni przeprowadził TBS w Piotrkowie, który stał się właścicielem budowli w 1999 roku.
Nieruchomość pierwotnie stanowiła trzy odrębne posesje. Składały się na nią narożna kamienica u zbiegu ulic Grodzkiej ul. Stanisław Konarskiego, dawniej i Łaziennej Suchej oraz dwie kolejne kamienice wzdłuż ul. Konarskiego. Jednym budynkiem stały się dopiero w 1908 r.
Grodzka nr 2 (Rynek Trybunalski 8) – 3 kamienice, XVIII w.
To tak zwana kamienica Lankiewiczowska. W XVIII w. należała do Rajcy Piotrkowskiego Macieja Lankiewicza. Kamienica składa się z trzech części, które pierwotnie miały różnych właścicieli. Zostały scalone w jedną w 1869 roku. W 1840 roku nieruchomości zostały zajęte przez komornika. Pod adresem Rynek Trybunalski 8 istniała tak zwana kamienica tzw. Wójtowska.
Grodzka nr 6 (ul. Farna 5) – dom, 1. poł. XIX w.
Kamienica przy Farnej 5 w Piotrkowie w obecnym kształcie prawdopodobnie powstała pod koniec XVIII wieku. Wiadomo jednak, że parcela, na której ją wzniesiono, została wygrodzona już przy pierwszym rozplanowaniu miasta w średniowieczu. Nie przeprowadzono jednak badań archeologicznych, które ustaliłyby kiedy powstał obiekt murowany u zbiegu ulic Farnej i Grodzkiej w Piotrkowie.
Do gminnej ewidencji zabytków miasta Piotrkowa Trybunalskiego, oprócz obiektów z rejestru zabytków, są też wpisane trzy budynki: Grodzka nr 3 – kamienica z oficynami, XVIII w., Grodzka nr 4 – neorenesansowy dom, XVIII w. oraz Grodzka nr 5 – dom
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.