Ulica Farna należy do najstarszych w Piotrkowie i jest częścią układu urbanistycznego Starego Miasta, który ukształtował się w XIII/XIV wieku. Dawniej, w XVIII wieku, nosiła nazwę Kościelnej. Obecna nazwa pochodzi od kościoła farnego św. Jakuba, od którego ulica Farna biegnie na północ.
Ulica pojawiła się w wielu filmach i serialach: Uprowadzenie Agaty (1993) i 1920 Bitwa warszawska (2011), Ewa chce spać (1957), Święta wojna (1965), Misja specjalna (1987), Ucieczka z miejsc ukochanych (1987), Nowy Jork, czwarta rano (1988), Syzyfowe prace (2000), Przeprowadzki (2001).
Ulica wraz z całym układem urbanistycznym Starego Miasta wpisana jest do rejestru zabytków.
Krótka ulica z samymi zabytkami
Po ulicy Farnej nie da się przejść nie natknąwszy się na zabytek. Na tym krótkim odcinku jest ich aż sześć. To kamienice zbudowane w XVIII oraz XIX wieku, a znajdujące się pod numerami 2, 3, 4, 5, 6 oraz 8.Kamienica przy ul. Farnej 2 to jedna z wielu zabytkowych budowali w Piotrkowie i przy ulicy Farnej. Znajduje się na terenie Starego Miasta, a działka pod nią mogła być wytyczona prawdopodobnie już podczas kształtowania się układu miasta w XIV wieku. Piwnice, na których została wzniesiona wskazują na to, że obiekt mógł powstać najpóźniej na przełomie XVI i XVII w. Do XIX w. na działce istniała tylko kamienica frontowa.
Pod adresem Farna 3 znajduje się kamienica z XIX wieku. Dom znajduje się w zwartej zabudowie ul. Farnej (zachodnia pierzeja) i sąsiaduje z zabytkowymi kamienicami przy Placu Czarnieckiego 10 (siedziba oddziału PTTK) i ul. Farnej 5. Budynek posiada od strony podwórza drewniane balkony na piętrze, a także położoną na podwórzu starą studnię z kołem zamachowym.
Nieruchomość pod adresem Farna 4 znajdująca się na terenie Starego Miasta Piotrkowa Trybunalskiego wytyczona została prawdopodobnie podczas kształtowania się układu starego miasta w XIV wieku. Pod obiektem, we frontowej części działki, znajdują się piwnice wzniesione prawdopodobnie w XVI w. Naziemna część obiektu powstała być może w XIX w. na co wskazuje konstrukcja więźby dachowej. Na początku XX w. nieruchomość stanowiła własność Emanuela i Ruchli małżonków Sztainberg. Połowę nieruchomości w 1914 r. należącą do Emanuela sprzedano Ruchli Zajdman, która odsprzedała ją Izraelowi-Samuelowi Fiszlewiczowi. Część należąca do Ruchli Szteinberg w 1938 r. przeszła na własność jej spadkobierców. Zarówno Szteinbergowie oraz Fiszlewiczowie sprzedali swoje prawa własności w 1939 r. Tadeuszowi i Stanisławie Michniewiczom.
Kamienica przy Farnej 5 w Piotrkwie w obecnym kształcie prawdopodobnie powstała pod koniec XVIII wieku. Wiadomo jednak, że parcela, na której ją wzniesiono, została wygrodzona już przy pierwszym rozplanowaniu miasta w średniowieczu. Nie przeprowadzono jednak badań archeologicznych, które ustaliłyby kiedy powstał obiekt murowany u zbiegu ulic Farnej i Grodzkiej w Piotrkowie.
W końcu XVIII w. istniała w tym miejscu murowana kamienica tzw. „Leśniewiczowska”. W 1786 r., w czasie wielkiego pożaru miasta, została zniszczona. Właścicielem nieruchomości był wówczas cześnik Zaręba.
W 1834 r. kamienicę zakupił Jakub Majkowski i przeprowadził jej „restaurację”. Wymieniono wówczas dach, belki oraz stropy. W budynku był na parterze sklep, cztery pokoje, komórki alkierz i kuchnia, a na piętrze pięć pokoi i przedpokój. W 1836 właściciel dokupił część nieruchomości wzdłuż ul. Grodzkiej. Jego spadkobiercy nieruchomość zadłużoną wystawili na licytację.
Kamienicę kupił główny wierzyciel – Feliks Brzeziński z Wieruszowa, a następnie Franciszek Modrzejewski – obrońca w Sądzie Pokoju w Piotrkowie Trybunalskim. Ten z kolei odsprzedał kamienicę Feliksowi Wittmanowi – pisarzowi w Sądzie Pokoju. W 1847 r. właścicielem budynku został Wiktor Józef Bogoria Wołłowicz – właścicielowi majątku Brodnia. Po jego śmierci spadkobiercy sprzedali nieruchomość na licytacji Janowi Przanowskiemu z Tomaszowa Mazowieckiego. W 1945 r. nieruchomość kupili małżonkowie Furmańscy.
Działkę przy ul. Farnej 6 wytyczono w XIV wieku. Była ona wówczas krótsza, sięgała do murów miejskich. Po ich likwidacji, działkę przedłużono do ulicy Zamurowej. W tym czasie też prawdopodobnie powstała obecnie istniejąca frontowa kamienica. Wzniesiona jest na starszych murach, prawdopodobnie w XVII w. jednak ze względu na brak badań archeologicznych i architektonicznych jednoznaczne określenie czasu jej powstania na razie nie jest możliwe.
Kamienica znajduje się w obrębie Starego Miasta, w kwartale między ulicami: Farną, Zamkową, Zamurową, Starowarszawską. W ścisłej zabudowie zachodniej pierzei ulicy Farnej. W głębi działki, przy ul. Zamurowej 6 znajduje się oficyna z bramą przejazdową, przez którą możliwy jest wjazd na podwórze kamienicy.
Zabytkowy budynek przy ul. Farnej 8 zajmuje obecnie Pracownia Planowania Przestrzennego w Piotrkowie Trybunalskim. Kamienica położona jest na Starym Mieście na rogu ul. Farnej i Starowarszawskiej. To jeden z budynków z charakterystycznym narożnikiem wzmocnionym tak zwaną skarpą, co wskazuje na kilkusetletni wiek obiektu.
Budynek przy Farnej 8 rzeczywiście jest jedną z najstarszych zachowanych kamienic w Piotrkowie. Według informacji z rejestru zabytków, to dom mieszkalny pochodzący z końca XVIII w. Charakterystyczna dla budynku jest narożna podpora od strony ulicy, a także ozdobne belkowanie i fragmenty sztukaterii. Na kamienicy umieszczona jest tablica informująca o kręceniu w tym miejscu scen do filmów Uprowadzenie Agaty (1993) i 1920 Bitwa warszawska (2011).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.