reklama

To tu był bank Kramera w filmie Vabank. To kamienica Złoty Róg w Piotrkowie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

To tu był bank Kramera w filmie Vabank. To kamienica Złoty Róg w Piotrkowie [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
5
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
HistoriaKamienica nazywana Złoty Róg to gmach narożny przy placu Kościuszki 6 w Piotrkowie Trybunalskim. Budynek zna całą Polska z kultowego filmu Vabank Juliusza Machulskiego. To tu umieszczono bank Kramera okradziony przez kasiarza Kwinto.
reklama

Kamienica pod adresem plac Tadeusza Kościuszki/ ul. Sieradzka 5 w Piotrkowie to tak zwany Złoty Róg. Budynek został wzniesiony w latach 1880 - 1890. Obiekt w stylu neorenesansowym jest zabytkiem, wpisanym do rejestru.

To jedna z wielu zabytkowych kamienic na Starym Mieście w Piotrkowie, jednak wyróżnia ją rozpoznawalność w całej Polsce. Wszyscy oglądali ją w filmie Vabank z 1981 roku. To ten budynek zagrał bank Gustawa Kramera, na którym zemstę wywarł kasiarz Henryk Kwinto.

W budynku narożnym przy zbiegu ul. Sieradzkiej i pl. Kościuszki znajdował się filmowy Dom Bankowy Kramera. 

ZOBACZ TAKŻE: Słowackiego w Piotrkowie nosiła wiele nazw. Od XIX wieku najbardziej reprezentacyjna arteria w mieście [ZDJĘCIA]

Ulica Sieradzka na Starym Mieście w Piotrkowie

Ulica Sieradzka biegnie od Rynku Trybunalskiego do Placu Tadeusza Kościuszki w Piotrkowie. Długość ulicy to około 140 metrów. Ulica należy do najstarszych w Piotrkowie i jest częścią układu urbanistycznego Starego Miasta, który ukształtował się w XIII/XIV wieku. Niegdyś prowadziła do jednej z czterech bram miejskich. W naszych czasach pokazano ją w kilku filmach.

reklama

Ulica Sieradzka pojawiła się m.in. w filmach: Życie raz jeszcze (1965), Święta wojna (1965), Vabank (1981). Kamienica nazywana potocznie Złotym Rogiem, pojawiła się kilkukrotnie w filmie Vabank jako siedziba Banku Kramera. Również w filmie Vabank w kamienicy przy ul. Sieradzkiej 8, w ówczesnych wnętrzach Biura Wystaw Artystycznych, kręcono scenę napadu na jubilera.

ZOBACZ TAKŻE: Województwo piotrkowskie powstało 1 czerwca 1975 roku. Jego istnienie to też okres rozkwitu Piotrkowa [ZDJĘCIA]

Ulica z samych zabytków

Ulica Sieradzka wraz z całym układem urbanistycznym Starego Miasta wpisana jest do rejestru zabytków. Znajdują się w nim także poszczególne budynki mieszczące się przy staromiejskiej uliczce.

reklama

To kamienice pod adresem Sieradzka 1/Rwańska 2, dom pod adresem Sieradzka nr 2/Rynek Trybunalski 2,  domy pod nr 4, pod adresem Sieradzka 5/Plac Kościuszki 6, a także kamienica Sieradzka 6/Rycerska 10. Zabytkiem jest także dom przy Sieradzkiej 8/Szewskiej 5, wzniesiona pod koniec XIX wieku. 

Do gminnej ewidencji zabytków miasta Piotrkowa Trybunalskiego są też wpisane kamienice pod adresem Sieradzka 3, Sieradzka 5 oraz Sieradzka 10.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama