reklama

Stoi przy placu Zamkowym w Piotrkowie. Sąsiaduje z Zamkiem Królewskim, ale nie należał do królów [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Stoi przy placu Zamkowym w Piotrkowie. Sąsiaduje z Zamkiem Królewskim, ale nie należał do królów [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
HistoriaBudynek sąsiaduje z Zamkiem Królewskim w Piotrkowie. Nie jest jednak tak stary, by pamiętać czasy królewskie. Zbudowano go około roku 1900. Podobnie jak wieża zamkowa mieści obecnie Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim.
reklama

Budynek pod adresem plac Zamkowy 3 stoi murowany, zabytkowy budynek. Choć sąsiaduje z Zamkiem Królewskim, nie przypomina go wyglądem. Obiekt jest o kilka stuleci młodszy. To murowany dom, jaki powstał około roku 1900. Zbudowano go w stylu neoklasycystycznym. Zamek Królewski to budowla z okresu Renesansu.

Budynek ustawiony jest w pierzei placu Zamkowego, zbudowany na planie prostokąta, piętrowy. Elewacja frontowa podzielona gzymsem kordonowym. Ozdoba elewacji to ryzalit z trójkątnym szczytem, wspartym na pilastrach. W dole umieszczono portal z tympanonem. Budynek jest wpisany do rejestru zabytków. 

ZOBACZ TAKŻE: Młyn przy Słowackiego w Piotrkowie. Góruje nad okolicą od połowy XIX wieku [ZDJĘCIA]

Plac zamkowy z królewską siedzibą

Plac Zamkowy w Piotrkowie swoją nazwę wziął od Zamku Królewskiego, jaki znajduje się tu pod nr 4. Zarówno sąsiedni obiekt jaki i królewska wieża, wykorzystywane są przez Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim.

reklama

Zamek Królewski w Piotrkowie został zbudowany w latach 1512–1519 przez mistrza Benedykta z Sandomierza na polecenie króla Zygmunta I Starego. Jest to wieża mieszkalna w stylu gotycko-renesansowym. Królewska rezydencja została zbudowana na kopcu ziemnym otoczonym fosą. 

Pierwotnie była wykorzystywana jako mieszkanie króla Zygmunta I Starego podczas jego pobytów podczas sejmów w Piotrkowie. Następnie mieściła się w niej siedziba starostwa grodowego. 

ZOBACZ TAKŻE: Województwo piotrkowskie powstało 1 czerwca 1975 roku. Jego istnienie to też okres rozkwitu Piotrkowa [ZDJĘCIA]

Od muzeum krajoznawczego do muezum miasta

W 1918 budynek przekazano Polskiemu Towarzystwu Krajoznawczemu. Prace remontowe trwały do 1922. Nie zdołano wówczas odtworzyć renesansowych i barokowych portali, postarano się natomiast o zabezpieczenie budynku. 15 października 1922 otwarto Muzeum Krajoznawcze Ziemi Piotrkowskiej. 

reklama

W 1963 ze względu na zły stan techniczny budynku oraz dążenie do odtworzenia jego pierwotnego wyglądu rozpoczęto prace restauracyjne. Trwały do 1970 r. Ich efektem było m.in. odtworzenie drugiego piętra budynku oraz obecny kształt dachu według projektu Wacława Balda.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama