reklama
reklama

Społeczność Greków w Piotrkowie. Ich cerkiew przejął Kościół Prawosławny [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Społeczność Greków w Piotrkowie. Ich cerkiew przejął Kościół Prawosławny [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
7
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
HistoriaSpołeczność grecka w Piotrkowie pojawiła się pod koniec XVIII wieku, gdy ludność Grecji uciekała na północ przed prześladowaniami Państwa Osmańskiego. Grupa Greków, którzy głównie zajmowali się handlem przybyła do miasta i podobnie jak wcześniej Ormianie, osiedliła się tu kupując nieruchomości, a z skupiając się także wokół własnej cerkwi.
reklama

25 marca obchodzone jest główne święto narodowe Grecji zwane Świętem Ewangelizmu i Theotokou. Upamiętnia datę rozpoczęcia Powstania 1821, czyli 25 marca 1821 r., gdy naród grecki powstał przeciwko niewoli tureckiej. Święto to jest również Świętem Kościoła Ortodoksyjnego greckiego.

W pierwszej połowie XVIII w. pewna liczba Greków, uciekając przed turecką tyranią, osiedliła się w polskich miastach. Między innymi w Piotrkowie, a także w Warszawie, Lublinie, Kaliszu, Opatowie, Radomiu.

Grupa religijna Greków przybyła do Piotrkowa z Macedonii w połowie XVIII wieku. Król Stanisław August zezwolił na otwarcie w 1778 roku kaplicy pw. Wszystkich Świętych przy obecnym placu Czarneckiego 10, dawnej ulicy Krótkiej. Pierwszym proboszczem został Grek przybyły ze Świętej Góry Atos Georgis z Chios, noszący polskie nazwisko Sergułowski. Sprawował  obowiązki do śmierci w 1832.

reklama

ZOBACZ TAKŻE: "Pioma" w Piotrkowie produkowała dla górnictwa. To tu świętowano barbórkę [ZDJĘCIA]

Społeczność grecka z własną religią

Z księgi metrykalnej spisywanej po grecku w latach od 1777 do 1788 wynika, że społeczność grecka w Piotrkowie, miała w swoich szeregach wyświęconych mnichów, którzy sprawowali posługę przed budową cerkwi.  Byli to: Wiktor Lawriot, Emmanuil, Jerofiej, Kozma, Michał i Grzegorz Sergułowski, który podpisywał się "ihumen wielkiej ławry". Za jego czasów została urządzona cerkiew pod wezwaniem Wszystkich Świętych na zlecenie piotrkowskich Greków – Janockich, Ruczinskich i Grabowskich na poddaszu w kamienicy należącej do Janockich i Grabowskich.

Kaplicę wyświęcił bułgarski biskup Jewsewij, który przyjechał w tym czasie do Piotrkowa by zebrać jałmużnę od chrześcijan z Królestwa Polskiego na rzecz potrzebujących Bułgarów, którzy znaleźli się pod władaniem tureckim. Antymins (płat materiału zastępujący ołtarz) został poświęcony przez patriarchę jerozolimskiego Efrema.

Parafia początkowo liczyła kilkudziesięciu wiernych. Do cerkwi uczęszczali oprócz piotrkowian także inni Grecy, mieszkający w Łasku, Łowiczu, Łęczycy, Częstochowie i Opocznie.

Do 1839 parafia piotrkowska, jako etnicznie grecka, nie podlegała lokalnym strukturom Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Kaplica funkcjonowała jeszcze do 1844 roku, kiedy to podjęta została decyzja o budowie cerkwi przy dzisiejszej ulicy Słowackiego. Grunt pod kaplicę wykupiono od zakonników klasztoru oo. Pijarów za 5 tys. rubli. Budowę nowej świątyni ukończono w 1847 roku. Pierwszym proboszczem został ksiądz Mateusz Wyrzykowski. Poświęcenie obiektu miało miejsce 28 listopada 1848.

reklama

CZYTAJ TAKŻE: Dawny Hotel Krakowski w Piotrkowie. Jego restauracja słynęła z potraw z kaczki [zdjęcia]

Tradycja grecko-unicka w Piotrkowie

Cerkiew powstała na miejscu dawnego cmentarza grecko-unickiego, gdzie w 1832 roku uzyskano pozwolenie wzniesienia kaplicy cmentarnej unickiej. Ukończono ją cztery lata później przy wsparciu finansowym Komisji Wyznań i Oświecenia Publicznego. 

Prześladowania unitów po powstaniu styczniowym 1863 roku, spowodowały zabranie cerkiewki na użytek prawosławnych. W roku 1867 Piotrków Trybunalski został stolicą nowopowstałej guberni w Królestwie Polskim. Ostatni proboszcz unicki, ks. Mateusz Wyrzykowski, zmarł 18 listopada 1868 r.

reklama

Gubernator Kochanow w r. 1869, kazał cerkiew przebudować z zastosowaniem do nowego obrządku.  Dobudowano wówczas dwie boczne absydy, przedłużono od północy ołtarz, fasadę powiększono dobudowaniem wieży. Wyrzucono boczne ołtarze, organy i z głównego ołtarza dzieło prof. Kokulara - obraz Wszystkich Świętych, a zastąpiono go pracą Wasiljewa. Ikonostas sprowadzono z Petersburga. Ukończona przebudowa w r. 1870 kosztowała 32 tys. rubli. 

Po zakończeniu przebudowy 9 grudnia 1870 roku cerkiew została ponownie wyświęcona pod wezwaniem Wszystkich Świętych przez Joannicjusza biskupa Warszawskiego i Nowogieorgijewskiego w asyście zgromadzonego duchowieństwa.

ZOBACZ TAKŻE: Huta szkła "Kara" w Piotrkowie nie przetrwała zmian w gospodarce. Następcy też nie mieli szczęścia [ZDJĘCIA]

Kościół greckokatolicki w Polsce

Kościół Greckokatolicki powstał w roku 1596 w wyniku zawarcia unii brzeskiej. W jej wyniku część hierarchii Kościoła Prawosławnego na terenach ówczesnej Rzeczypospolitej podporządkowała się jurysdykcji papieskiej, zachowując przy tym dotychczasowy obrządek.

Uznając dogmaty katolickie, Kościół Greckokatolicki zachował prawosławne odrębności liturgiczne i prawne, w tym małżeństwo księży przed święceniami oraz odmienny kalendarz kościelny i języki liturgii.

Rosja carska traktowała grekokatolików jako odłączonych przemocą od Kościoła Prawosławnego. z cerkwi unickich usuwano wszystko, co się łączyło z liturgią łacińską, zatem organy, konfesjonały, monstrancje.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo