Piotrkowskie "żaglówki", czyli Pomnik Wdzięczności, Przyjaźni i Braterstwa Broni to charakterystyczne trójkąty umiejscowione w parku im. Jana Pawła II. Tak zwana "Krzywda" powstała w podobnym czasie, gdy zbudowano tu pomnik.
Pierwotnie jego nazwa brzmiała "Pomnik Braterstwa i Przyjaźni Polsko-Radzieckiej". Współcześnie nazywany jest Pomnikiem Wdzięczności, Przyjaźni i Braterstwa Broni. A mieszkańcy mówią o nim "żaglówki".
Miejsce, w jakim stoi pomnik przyjaźni, zdominowane zostało przez pomnik Jana Pawła II. Betonowe trójkąty stały się raczej bezimiennym tłem dla rzeźby papieża.
ZOBACZ TAKŻE: Województwo piotrkowskie powstało 1 czerwca 1975 roku. Jego istnienie to też okres rozkwitu Piotrkowa [ZDJĘCIA]
Od przyjażni polsko radzieckiej się zaczęło
Monument poświęcony przyjaźni polsko - radzieckiej zaczęto budować w tym miejscu 12 lipca 1967 roku. W tym czasie przy ulicy Słowackiego powstawał nowy park śródmiejski nazywany przez piotrkowian "Krzywdą".Obecnie nosi oficjalne miano Park Śródmiejski Jana Pawła II w Piotrkowie Trybunalskim. To najmłodsza piotrkowska zielona przestrzeń, a powstać mogła między innymi z powodu tragicznych wydarzeń z początku września 1939 roku. To wtedy miasto przeżyło straszliwe bombardowania, w gruzach legły także kamienice przy ul. Juliusza Słowackiego.
Park, jaki powstał w miejscu zburzonych kamienic, jest w samym w centrum Piotrkowa Trybunalskiego. Jego powierzchnia to około 6 hektarów. Jest enklawą zieleni, służącą mieszkańcom do wypoczynku na ławeczkach w otoczeniu drzew i krzewów. Dominuje tu lipa krymska, topola czarna odmiana włoska oraz kasztanowiec biały. Wiele osób kojarzy to miejsce także z amfiteatrem i kinem.
W 1963 roku na terenie parku powstało kino Hawana. Zbudowano także fontannę, która pod koniec lat 60. XX wieku została zmodernizowana. Park odnowiono w 1969 roku, a projekt architektoniczny powstał pod nadzorem Wojewódzkiej Pracowni Urbanistycznej w Łodzi przygotowali J. Seweryn i J. Michalewicz.
Piotrkowskie "żaglówki" w muzeum w Zakopanem
Pomnik Pomnik Wdzięczności, Przyjaźni i Braterstwa Broni w Piotrkowie trafiły do "Notatników fotograficznych" Władysława Hasiora. Zdjęcie znalazło się w notatniku pt. „Trójkąty, ażury”. Fotografia autorstwa Władysława Hasiora znajduje się w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem.Władysław Hasior to polski artysta rzeźbiarz, malarz, scenograf, związany z Podhalem. Jego twórczość nawiązuje do nowoczesnych prądów artystycznych: surrealizmu, rzeźby abstrakcyjnej, nowego realizmu, ale także do tradycyjnego rzemiosła i wytwórczości o charakterze ludowym.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.