reklama

Piotrkowskie "żaglówki" powstały jako pomnik przyjaźni polsko - radzieckiej. Jaka jest ich historia? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Piotrkowskie "żaglówki" powstały jako pomnik przyjaźni polsko - radzieckiej. Jaka jest ich historia? [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
10
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Historia Pomnik Braterstwa i Przyjaźni Polsko-Radzieckiej w Piotrkowie Trybunalskim, bo taka jest pierwotna nazwa monumentu, jaki piotrkowianie nazywają "żaglówkami", powstał w 1967 roku. Jego historia związana jest z parkiem śródmiejskim, jaki powstał w tym samym czasie.
reklama

Piotrkowskie "żaglówki", czyli Pomnik Wdzięczności, Przyjaźni i Braterstwa Broni to charakterystyczne trójkąty umiejscowione w parku im. Jana Pawła II. Tak zwana "Krzywda" powstała w podobnym czasie, gdy zbudowano tu pomnik.

Pierwotnie jego nazwa brzmiała "Pomnik Braterstwa i Przyjaźni Polsko-Radzieckiej". Współcześnie nazywany jest Pomnikiem Wdzięczności, Przyjaźni i Braterstwa Broni. A mieszkańcy mówią o nim "żaglówki".

Miejsce, w jakim stoi pomnik przyjaźni, zdominowane zostało przez pomnik Jana Pawła II. Betonowe trójkąty stały się raczej bezimiennym tłem dla rzeźby papieża.

Od przyjażni polsko radzieckiej się zaczęło

Monument poświęcony przyjaźni polsko - radzieckiej zaczęto budować w tym miejscu 12 lipca 1967 roku. W tym czasie przy ulicy Słowackiego powstawał nowy park śródmiejski nazywany przez piotrkowian "Krzywdą".

Obecnie nosi oficjalne miano Park Śródmiejski Jana Pawła II w Piotrkowie Trybunalskim. To najmłodsza piotrkowska zielona przestrzeń, a powstać mogła między innymi z powodu tragicznych wydarzeń z początku września 1939 roku. To wtedy miasto przeżyło straszliwe bombardowania, w gruzach legły także kamienice przy ul. Juliusza Słowackiego.

Park, jaki powstał w miejscu zburzonych kamienic, jest w samym w centrum Piotrkowa Trybunalskiego. Jego powierzchnia to około 6 hektarów. Jest enklawą zieleni, służącą mieszkańcom do wypoczynku na ławeczkach w otoczeniu drzew i krzewów. Dominuje tu lipa krymska, topola czarna odmiana włoska oraz kasztanowiec biały. Wiele osób kojarzy to miejsce także z amfiteatrem i kinem.

W 1963 roku na terenie parku powstało kino Hawana. Zbudowano także fontannę, która pod koniec lat 60. XX wieku została zmodernizowana. Park odnowiono w 1969 roku, a projekt architektoniczny powstał pod nadzorem Wojewódzkiej Pracowni Urbanistycznej w Łodzi przygotowali J. Seweryn i J. Michalewicz.

Piotrkowskie "żaglówki" w muzeum w Zakopanem

Pomnik Pomnik Wdzięczności, Przyjaźni i Braterstwa Broni w Piotrkowie trafiły do "Notatników fotograficznych" Władysława Hasiora. Zdjęcie znalazło się w notatniku pt. „Trójkąty, ażury”. Fotografia autorstwa Władysława Hasiora znajduje się w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem.

Władysław Hasior to polski artysta rzeźbiarz, malarz, scenograf, związany z Podhalem. Jego twórczość nawiązuje do nowoczesnych prądów artystycznych: surrealizmu, rzeźby abstrakcyjnej, nowego realizmu, ale także do tradycyjnego rzemiosła i wytwórczości o charakterze ludowym.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama