reklama

Park Poniatowskiego w Piotrkowie. Powstał ponad sto lat temu w ramach robót publicznych [ZDJECIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Park Poniatowskiego w Piotrkowie. Powstał ponad sto lat temu w ramach robót publicznych [ZDJECIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
11
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Historia Park miejski im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Piotrkowie Trybunalskim został założony w 1916 roku, w czasie gdy trwała I wojna światowa, a miasto znajdowało się pod okupacją Austro - Węgier. Park znajduje się w ewidencji zabytków. W 1927 r. w południowej części parku wydzielono ogród botaniczny
reklama

Parki miejski im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Piotrkowie służy odpoczynkowi mieszkańców miasta już od ponad stu lat. Powstał w 1916 r., wówczas na obrzeżach Piotrkowa. Miasto było wtedy pod okupacją austriacką, a o założeniu parku zdecydowały  władze wojskowe w porozuzmieniu z miejskimi.

Prace wykonywane były w rygorze robót publicznych i umożliwiły zatrudnienie wielu bezrobotnych w czasie, gdy w Piotrkowie panowały trudne dla mieszkańców warunki wojenne. Wypłaty dla robotników zapewniały wojskowe władze okupacyjne.

Park Poniatowskiego to teren o powierzchni 7 ha, w tym jest staw o powierzchni 0,4 ha oraz prawie hektar ogrodu botanicznego. Prostokąt zieleni mieści się między ulicami Parkową, Żwirki i Żeromskiego. Park urządzono na obszarze pierwotnie przeznaczonym pod budowę więzienia.

Posiada cechy ogrodów geometrycznych włoskich i francuskich. Także staw ma kształt prostokąta, a główne aleje biegną z południa na północ.

Park Ponatowskiego zaprojektowany geometrycznie 

Park miejski im. Józefa Poniatowskiego został zaprojektowany przez Józefa Skrobanka, inżyniera i porucznika 100 pułku pancernego. Natomiast projekty budynków opracował inżynier miejski Stefan Mazurowski. W skład komitetu technicznego wchodzili inżynierowie Nowicki, Pętkowski i Januszewski.

Posadzono prawie 12 tysięcy drzew oraz niemal 7 tys. krzewów. Rośliny, jak i drewno na parkan parkowy, dostarczone zostały bezpłatnie przez księcia Jana Lichtenstein, miasto Budapeszt, firmę Wanieck spod Brna oraz od obywateli, którzy odpowiedzieli na odezwę. Dostarczyli je obywatele ziemscy z Woli Krzysztoporskiej, Witowa, Niechcic i Bujen, a także mieszkańcy Piotrkowa.

Zaopatrzenie w wodę zapewniała studnia artezyjska, do której motor dostarczył przedsiębiorca Ender, a narybek do stawu Przedpełski i Natzel. Kamień na ścieżki zapewniły huty szkła „Hortensja” i „Kara”, gazowania oraz Zarząd Kolei Żelaznych.

Obsługę parku zapewniał ogrodnik miejski. Otrzymał bezpłatne mieszkanie w domu na terenie parku, utrzymanie oraz możliwość uprawy ogrodu przydomowego. Część parku z domkiem ogrodnika mieści się na północy. Na południu ogród botaniczny.

Park Poniatowskiego z lipowymi alejami

Przez park prowadzą aleje lipowe. Drzewostan parku to przede wszystkim stuletnie lipy, kasztanowce i dęby, klony.
Prostopadłe do głównych aleje obsadzone są właśnie tymi gatunkami.

Ponadto w parku można znaleźć: buki, dąb szypułkowy i czerwony, głóg syberyjski, jabłoń purpurowa, jesion wyniosły, magnolia, modrzew, miłorząb, olszę czarną, robinię białą, sosnę czarną i karłową, świerk kłujący, topolę białą i włoską, wiąz szypułkowy i górski, wierzbę białą i złotą zwisającą, żywotnik zachodni, berberys japoński, dereń biały, jaśminowiec, forsycję, irgę, jałowiec, lilak, oliwnik i śnieguliczkę. W ogrodzie botanicznym z kolei: korkowiec, iglicznik, cisy, sosny wejmutki i łuk z bluszczu.  
 
Rosną w parku dwa dęby: Tadeusza Kościuszki oraz Adama Mickiewicza. Pod pierwszym z nich można znaleźć tabliczkę z napisem "Narodzie podnieś ducha twej odwagi i twego obywatelstwa. Bóg potężny twej sprawie sprzyja. Z raportu narodowi polskiemu o zwycięstwie pod Racławicami 15.X.1917 r." W centrum parku znajduje się również głaz z tabliczką poświęconą Henrykowi Sienkiewiczowi. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama