Więzienie w Piotrkowie zostało założone w 1798 roku przez rząd pruski. Na jego potrzeby przeznaczony został ukończony w 1765 roku budynek kolegium księży Pijarów. W 1786 roku klasztor spłonął, a Pijarzy przenieśli się do budynków pojezuickich. Gdy w 1795 roku, w wyniku III rozbioru Polski, Piotrków znalazł się w zaborze pruskim w budynkach pijarskich władze zaborcze umieściły jeńców wojennych. Następnie kompleks przeznaczony został na koszary i więzienie.
Więzienie przeznaczone było dla uwięzionych z departamentu kaliskiego, potem województwa i guberni kaliskiej, wreszcie z utworzonej w 1867 roku guberni piotrkowskiej. Byli to w dużej mierze pozostający w śledztwie aresztanci. Początkowo w zakładzie więziono zarówno mężczyzn, jak i kobiety, później już wyłącznie mężczyzn. W latach 1808-1840 zakład penitencjarny w Piotrkowie nosił nazwę Więzienia Inkwizycyjnego.
Obiekt położony był na Starym Mieście w Piotrkowie Trybunalskim w obrębie niegdysiejszych murów obronnych, na północny-zachód od Rynku. Stanowił on element zabudowy zespołu dawnego więzienia. Kuchnia z przybudówką znajdowała się w południowo zachodnim narożniku posesji.
ZOBACZ TAKŻE: Komin fabryczny przy Sulejowskiej w Piotrkowie. Tyle zostało ze świetności przemysłowego kompleksu [ZDJĘCIA]
Ilu więźniów żywiła kuchnia?
Kuchnia więzienna gotowała dla osadzonych w Piotrkowie więźniów od początków XIX wieku. W 1830 roku etatowa liczba osadzonych w Piotrkowie wynosiła 60 więźniów. Jednak faktyczna liczba więzionych od 1831 roku dochodziła do 120 osób. W maju 1835 przetrzymywano tu 255 osób.Około 1840 roku etatowa liczba więźniów została zwiększona. W 1843 wynosiła ona 130 osób, a nieco później doszła do 165. W powiększonym obiekcie w 1890 roku liczba osadzonych wynosiła 691, w 1891 - 655, w 1892 - 855.
ZOBACZ TAKŻE: Słowackiego w Piotrkowie nosiła wiele nazw. Od XIX wieku najbardziej reprezentacyjna arteria w mieście [ZDJĘCIA]
Rozbudowa, przebudowa i koniec aresztu
W latach trzydziestych XIX wieku w Piotrkowie przeprowadzono naprawy wewnątrz budynku więziennego wydając na ten cel kwotę 1962 zł. 13 gr. Przed przebudową na parterze budynku mieściły się: sień, korytarz ze schodami, kancelaria, spiżarnia, kuchnia więzienna oraz 3 cele.W 1842 roku w więzieniu określonym jako "dość szczupłe", w którym znajdowało się 13 cel nadzorca proponował by małą kuchnię na piętrze przeznaczyć na mieszkanie pisarza, zas jego trzyizbowe mieszkanie powiększyć o kuchnię więzienną, a tę przenieść do sutereny. W roku 1846 roku w budynku poklasztornym w suterenie mieściły się kuchnia z sienią na ulicę, pralnia, piwnica i dwie cele.
Pod koniec XIX i na początku XX wieku nastąpiła rozbudowa. Wykupiono posesje oddzielających teren poklasztorny od dzisiejszych ul. Wojska Polskiego i Rycerskiej. Przed 1885 rokiem w skład więzienia wchodził już teren położony na zachód od dziedzińca. Dalsza rozbudowa miała miejsce po roku 1892 objęła ona obszar położony na północ od dawnego dziedzińca.
W 2003 roku piotrkowski Areszt Śledczy przeniesiono do nowo wybudowanego, najnowocześniejszego w Polsce obiektu penitencjarnego przy Wroniej. Stary obiekt został sprzedany na licytacji. Część budynków została wyburzona.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.