reklama

Kaplica grobowa Tatiany Andriejewej w Piotrkowie. Niezwykły zabytek na cmentarzu prawosławnym [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Kaplica grobowa Tatiany Andriejewej w Piotrkowie. Niezwykły zabytek na cmentarzu prawosławnym [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
3
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
HistoriaZabytkowa kaplica grobowa pochodzi z 1904 roku. Została wybudowana dla Tatiany Maksimownej Andriejewej na cmentarzu prawosławnym w Piotrkowie Trybunalskim.
reklama

Cmentarz prawosławny w Piotrkowie założony został w 1830 r. jest elementem wielowyznaniowego zespołu piotrkowskich cmentarzy. Ma szczególną wartość historyczną oraz artystyczną ze względu na znajdujące się na nim nagrobki m.in. kaplicę Tatiany Maksimownej Andriejewnej z 1904 r. 

Formą i materiałem na prawosławnym cmentarzu wyróżnia się nagrobek Tatiany Maksimownej Andriejewnej zmarłej w 1904 r. Wykonany został w formie niewielkiej kapliczki na rzucie kwadratu. 

Jej ściany tworzą metalowe płyty, od dołu pełne z dekoracyjnym krzyżem. Od góry ściany są ażurowe, wypełnione kolorowymi, szybkami. Każda z nich zwieńczona jest łukiem pełnym z rozetą w podłuczu. Kapliczkę przykrywa dach wykonany również z metalowych płyt, wielopołaciowy zwieńczony krzyżem. Kapliczka ustawiona jest w głowach nagrobka. Jego pole otacza niewysokie ogrodzenie z kutej kraty. 

reklama

Kaplica została wpisana jest do rejestru zabytków jako część zabytkowego zespołu cmentarza prawosławnego. Znajduje się też w gminnej ewidencji zabytków miasta Piotrkowa Trybunalskiego.

ZOBACZ TAKŻE "Pioma" w Piotrkowie produkowała dla górnictwa. To tu świętowano barbórkę [ZDJĘCIA]

Cmentarz prawosławny w Piotrkowie

Cmentarz prawosławny w Piotrkowie Trybunalskim to prawosławna zabytkowa nekropolia znajdująca się w Piotrkowie Trybunalskim, połączona z cmentarzami rzymskokatolickim oraz ewangelickim.

reklama

Cmentarz prawosławny początkowo funkcjonował w bezpośrednim sąsiedztwie cerkwi Wszystkich Świętych. Następnie w związku z zakazem dalszego dokonywania pochówków w centrum miasta prawosławni założyli w 1830 nowy cmentarz, połączony z nekropolią łacińską. Około 1870 obydwa cmentarze zostały rozdzielone żeliwnym ogrodzeniem, rozebranym po 1918.

Na cmentarzu zachował się wiele nagrobków z XIX i XX w. Są to m.in. groby rosyjskich żołnierzy ze stacjonującego w Piotrkowie 8 Pułku Strzelców, carskich urzędników, prawosławnych duchownych.

Większość nagrobków należy do Rosjan, oprócz nich na cmentarzu chowani byli prawosławni Białorusini, Ukraińcy i Polacy. Nekropolia przetrwała bez większych strat okres II wojny światowej, była natomiast sukcesywnie dewastowana w czasach powojennych.

reklama

Cmentarz, wraz z kaplicą pogrzebową, kaplicą grobową Tatiany Andriejewej i ogrodzeniem z bramą, został wpisany do rejestru zabytków.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama