reklama

Kaplica rodziny Juttnerów na starym cmentarzu. Ufundował ją ksiądz dla rodziców [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kaplica rodziny Juttnerów na starym cmentarzu. Ufundował ją ksiądz dla rodziców [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
HistoriaKaplica grobowa Juttnerów na piotrkowskim starym cmentarzu pochodzi z 1897. To jeden z charakterystycznych punktów nekropolii i przykład ciekawej, artystycznej architektury sepulkralnej, czyli dotyczącej sfery pochówku. Kaplica powstała dla małżonków Juttnerów, a wzniósł ją dla nich ich syn, który był księdzem.
reklama

Kaplica znajduje się niemal w środku cmentarza. Wybudowano ją w 1897 w stylu eklektycznym. Budowla kryje szczątki Augusta i Katarzyny Juttnerów. Kaplica wpisana jest do rejestru zabytków oraz gminnej ewidencji zabytków Piotrkowa Trybunalskiego. Wykonana została przez pracownię Józefa Norblina z Warszawy.

Kaplica powstała na planie prostokąta, z wejściem na krótszym boku, od wschodu. Stanęła na fundamencie z cegły ceramicznej. Ściany wykonano z piaskowca, na kamiennej podwalinie. Zostały obustronnie otynkowane. Narożniki ściany zostały ujęte ćwierćkolumnami. 

We wnętrzu kaplicy wykonana została posadzka marmurowa z dwubarwnych płyt, ułożonych we wzór geometryczny. Dach pokryto blachą. Schody prowadzące do wnętrza zostały wymurowane z cegły, a stopnice są z piaskowca.

reklama

ZOBACZ TAKŻE: Województwo piotrkowskie powstało 1 czerwca 1975 roku. Jego istnienie to też okres rozkwitu Piotrkowa [ZDJĘCIA]

Kaplica ma witrażowe okna w metalowych ramach, dzielone metalowymi szprosami, sześciokwaterowe. Prowadzą do niej metalowe drzwi dwuskrzydłowe, dekorowane ornamentem roślinnym. Na każdym skrzydle po dwie płyciny. Górne przeszklone, okratowane. W dolnych  centralna rozeta otoczona ornamentem roślinnym. Nad drzwiami przeszklone nadświetle z kratą.

Na szczycie frontonu umieszczona została monstrancja na cokole, a w tympanonie kartusz herbowy, ujęty w wieniec z liści dębowych. W polu tympanonu przeczytać  można inskrypcję: "PAMIĘCI AUGUSTA I  KATARZYNY JÜTTNER 1897” a na północnym cokole jest sygnatura zakładu kamieniarskiego: „J. NORBLIN. WARSZAWA. DZIKA 71.”

We wnętrzu kaplicy zachowały się polichromie na ścianach. W prezbiterium współczesny, marmurowy ołtarz. Centralnie w posadzce marmurowa płyta kryjąca wejście do krypty.

reklama

Stary cmentarz w Piotrkowie 

Cmentarz katolicki przy ul. Cmentarnej w Piotrkowie powstał w 1830 r. Wraz z prawosławnym i ewangelickim, tworzy wspólną nekropolię. Cmentarz założony został w północnej części miasta, po zachodniej stronie ulicy Cmentarnej, na północ od rzeki Strawy, na niewielkim wzniesieniu.

reklama

Położony jest centralnie, między nekropoliami prawosławną i ewangelicką. Od ul. Cmentarnej jest ogrodzony wysokim, pełnym, murem. Na teren cmentarza, od ulicy Cmentarnej, prowadzi trzyczęściowa brama z centralną, dwuskrzydłową bramą przejazdową, flankowaną furtami.

Kaplica Juttnerów znajduje się w północno-wschodniej części cmentarza, ok 20 m na północ od alei głównej.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama