Dom przy ulicy Grodzkiej 4 to neorenesansowy budynek, który wpisany jest do miejskiej ewidencji zabytków w Piotrkowie Trybunalskim. Budynek ma ciekawą elewację. Na kamienicy pod nr 4 na Grodzkiej, znajdują się medaliony przedstawiające prawdopodobnie dawnych właścicieli.
Neorenesansowa fasada kamienicy mogłaby wskazywać na jej starsze pochodzenie, a w rzeczywistości nieruchomość pochodzi z połowy XIX wieku. Budynek ma trzy kondygnacje, a jego powierzchnia to zaledwie 77 mkw.
Budowla została wzniesiona z cegły, jest podpiwniczona. Dach jest kryty dachówką. Elewacja ma charakterystyczne ozdobne arkady, a na drugiej kondygnacji tak zwane medaliony. To rzeźby ludzkich twarzy.
ZOBACZ TAKŻE: Województwo piotrkowskie powstało 1 czerwca 1975 roku. Jego istnienie to też okres rozkwitu Piotrkowa [ZDJĘCIA]
Zabytkowa cała ulica Grodzka i jej kamience
Ulica Grodzka, wraz z całym układem urbanistycznym Starego Miasta, wpisana jest do rejestru zabytków. Podobnie jak budynki położone przy ul. Grodzkiej.Ulica Grodzka ma ledwie 65 metrów długości, a stojące przy niej budynki czasem po dwa różne adresy. A to dlatego, że nieruchomości tłoczą się tu podobnie, jak w innych częściach Starego Miasta. Kamienice są wciśnięte między południowo-wschodni narożnik Rynku Trybunalskiego, który ulica Grodzka łączy ze skrzyżowaniem ulic: Farnej, Starowarszawskiej i Krakowskie Przedmieście.
ZOBACZ TAKŻE: Jezioro Bugaj w Piotrkowie. Ciągle czeka na swoją szansę. Dlaczego się nie udaje? [ZDJĘCIA]
Ulica Grodzka należy do najstarszych ulic w Piotrkowie i jest częścią układu urbanistycznego Starego Miasta, który ukształtował się w XIII/XIV wieku. Ulica prowadziła niegdyś w kierunku Bramy Wolborskiej, położonej we wschodniej części murów miejskich.
Nazwa ulicy Grodzka została wymieniona na najstarszym planie Piotrkowa z 1786. Nazwa ta mogła pochodzić stąd, że ulica prowadziła do siedziby starosty grodowego. W 1870, w czasach istnienia Guberni Piotrkowskiej, zmieniono nazwę ulicy na Połtawska.
Ulica Grodzka także była wykorzystywana przez filmowców. Pojawiła się w filmach Niedziela sprawiedliwości (1965) i Opowieść Harleya (1987).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.