Działka przy Satrowarszawskiej 10 zaznaczona została na planie miasta powstałym w 1789 r., a jej zabudowę stanowiły dwa budynki zajmujące południowy i północny skraj posesji oraz dwa mniejsze położone przy jej granicy wschodniej. Z kolei na planie z 1824 r., w południowej - frontowej części zaznaczono budynek o fasadzie w linii zabudowy ulicy Starowarszawskiej.
Ta zabudowa się spaliła, a kamienica w kształcie jaki przetrwał do XXI wieku powstała w 1865 r. Informuje o tym data umieszczona na ścianie frontowej. Po II wojnie światowej budynek pełnił funkcję mieszkalną. W 2008 r. został wyłączony z użytkowania.
W ostatnich latach wyburzono tu liczne budynki. Bez sprzeciwu ze strony Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Łodzi.
ZOBACZ TAKŻE: Województwo piotrkowskie powstało 1 czerwca 1975 roku. Jego istnienie to też okres rozkwitu Piotrkowa [ZDJĘCIA]
Neoklasycystyczna kamienica
Kamienica przy Starowarszawskiej 10 wybudowana została użyciem form neoklasycystycznych w kwartale zwartej zabudowy sąsiadującej z piotrkowskim Starym Miastem. Posesja od południa graniczy z ulicą Starowarszawską, a ściany szczytowe miała wspólne ze Starowarszawską 12 i Starowarszawską 8.Nieruchomość, na której wznosiła się kamienica położona była poza obrębem murów miejskich Piotrkowa Trybunalskiego na gruntach należących jednak do miasta. Przy trakcie wiodącym od bramy Wolborskiej, przez Wielką Wieś i Jurydykę Arcybiskupią w kierunku Wolborza i Sulejowa. W XVIII w. położona na gruntach miejskich przy owym trakcie osada określana była jako Przedmieście Warszawskie. Obecnie jest to część ulicy Starowarszawskiej.
Budynek był dwukondygnacyjny, niepodpiwniczony, z częściowo użytkowym poddaszem, kryty dachem dwuspadowym. Elewacja z osią środkową, zaakcentowaną płytkim pseudoryzalitem, zwieńczona profilowanym gzymsem podbudowanym fryzem przebiegającym przez całą długość budynku. Pseudoryzalit z trójkątnym frontonem obwiedzionym profilowanym gzymsem, z otoczoną wieńcem datą "1865" w tympanonie.
ZOBACZ TAKŻE: Osiedle Piastowskie w Piotrkowie. Powstały tu pierwsze piotrkowskie wysokościowce [ZDJĘCIA]
Ulica Starowarszawska w Piotrkowie
Ulica Starowarszawska w Piotrkowie prowadzi od ulicy Krakowskie Przedmieście do Jerozolimskiej, ale w obrębie średniowiecznych murów miejskich znajdował się tylko jej fragment do ulicy Zamurowej. Ulica była wykorzystywana w filmach, a w czasie II wojny światowej znajdowała się na terenie getta żydowskiego.Ulica Starowarszawska zasłynęła w wielu filmach. Była plenerem m.in. dla filmu "Jakub Kłamca", w którym główną rolę zagrał Robin Williams. Sceny do filmu o losach ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej, nagrywano w 1997 roku.
Ulica Starowarszawska była też planem filmu "Bitwa Warszawska". To jedna z uliczek starego miasta z charakterystyczną zabudową. Większość kamienic zbudowanych w XIX wieku nie przetrwała do naszych czasów.
Ulica Starowarszawska do roku 1917 nosiła nazwę Nowogrodzka, a później Przedmieście Warszawskie i Franciszkańska.
Centrum Piotrkowa Trybunalskiego ma średniowieczny układ urbanistyczny. Jego początki sięgają średniowiecznej lokacji, choć zabudowa jest znacznie późniejsza. W obrębie rynku można znaleźć ponad 140 kamienic o ciekawej architekturze.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.