Kamienica przy ul. Juliusza Słowackiego 32 to przykład zastosowania lekkiej w formie, eklektycznej ornamentyki. Budynek może poszczycić się piękną formą balkonów, które mają balustrady odlewane z żeliwa. a także kute. Takie pierwsze występują na drugim piętrze, a kute umieszczono na piętrze pierwszym.
Okna drugiej kondygnacji obiega pas campanuli, czyli dzwonków. Innym detalem związanym ze światem roślin są asymetryczne kompozycje z bukietami, umieszczone pomiędzy oknami ryzalitu, na poziomie drugiego piętra.
ZOBACZ TAKŻE: Wakacje w PRL. Wczasy pracownicze albo pod namiotem. Spała jak kurort [ZDJĘCIA]
Ciekawe elementy można znaleźć także w prześwicie bramnym. Można tam zobaczyć rozmaite materiały tworzące jego posadzkę. Występuje tu zarówno beton, kocie łby, jak i piękne, prawdopodobnie pochodzące z I ćwiartki XX wieku płytki o głębokich nacięciach w formie kraty.Podobne zdobienia są także po sąsiedzku, pod numerem 30, gdzie niektóre balkony ozdobiono kolorowymi, kutymi kwiatami. Kamienica pod numerem 26 w kluczu nad bramą prezentuje monogram właściciela, rok budowy oraz dawny numer posesji. Pod 24 w narożnikach balustrady umieszczono tzw. „wazoniki”, czyli podstawki, na których można było umieścić doniczkę z kwiatami. Ponadto krawędź płyty balkonowej obiegają z trzech stron tzw. „galeryjki” – rodzaj żeliwnej „koronki” maskującej surowy brzeg płyty konstrukcyjnej.
ZOBACZ TAKŻE: Dawni Ormianie w Piotrkowie. Mieszkało tu kilka znanych rodzin. Handlowali skórami i winem
Ulica Słowackiego w Piotrkowie
Od 1794 r. droga, która obecnie nosi nazwę Juliusza Słowackiego, nosiła nazwę Sieradzkiego Przedmieścia. Potem figurowała w miejskich dokumentach jako Widawskie Przedmieście. W latach 20. XIX w. był to Wrocławski Trakt, następnie zaś ulica Kaliska. Kolejne nazwy to ulica Chausse, Sieradzka, Widawska i od roku 1867 znowu Kaliska. Na przełomie wieków XIX i XX funkcjonowały też nazwy Petersburska i Bełchatowska Szosa. Nazwę ulica Juliusza Słowackiego posiada arteria od roku 1927, wówczas to przez miasto przewożono w drodze na Wawel prochy poety.Ulica zaczęła nabierać obecnego charakteru głównej ulicy miasta dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Zaczęły lokować się tutaj najelegantsze sklepy, restauracje, biura piotrkowskich adwokatów. W roku 1846 ulicę przecięła linia kolejowa warszawsko-wiedeńska, ale to nie zaszkodziło rozwojowi okolicy.
2 września 1939 r. po niemieckich bombardowaniach zburzony został ciąg kamienic przy ul. Słowackiego. Budynków nie odbudowano. W miejscu nazywanym "Krzywda" utworzono Park Śródmiejski im. św. Jana Pawła II.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.