reklama

Kamienica przy Rynku Trybunalskim 4. Zbudowana na pogorzelisku [ZDJĘCIA]  

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kamienica przy Rynku Trybunalskim 4. Zbudowana na pogorzelisku [ZDJĘCIA]   - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
9
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
HistoriaBudynek stał tu już prawdopodobnie na początku XVIII wieku, ale niewiele miał wspólnego z obecnym. Kamienica przy Rynku Trybunalskim 4 w obecnym kształcie to działo budowniczych z początku XX wieku. Nieruchomość wielokrotnie nadbudowywano aż zyskała cztery kondygnacje. Przebudowano ją też na potrzeby restauracji.
reklama

Kamienica przy Rynku Trybunalskim 4 w Piotrkowie, to nieruchomość tworząca północną pierzeję Rynku Trybunalskiego. Pierwsza wzmianka o posesji pochodzi z 1719 r. i dotyczy kamienicy zwanej Matefrowską lub Ciechańską. Dokumenty z 1790-1791 r. mówią o pogorzelisku w tym miejscu. W 1835 r. na miejscu spalonego budynku zbudowano w pierzei Rynku piętrową kamienicę z facjatką. Przed końcem XIX w. budynek podwyższono o jedną kondygnację.

Po I wojnie kamienicę przebudowano, nadbudowano kolejne piętro i dobudowano oficynę. W latach powojennych przeprowadzono szereg napraw i przebudowań w związku z przystosowaniem na cele gastronomiczne. Na części parteru dokonano scalenia z pomieszczeniami kamienicy przy Rynku Trybunalskim 5.

Fasada budynku zwrócona jest na południe. Podwórze posesji połączono w jedną całość z podwórzami kamienic przy ul. Rwańskiej i pl. Czarnieckiego.

reklama

ZOBACZ TAKŻE: Słowackiego w Piotrkowie nosiła wiele nazw. Od XIX wieku najbardziej reprezentacyjna arteria w mieście [ZDJĘCIA]

Budynek na północnej pierzei Rynku Trybunalskiego

Budynek usytuowany jest centralnie w północnej pierzei Rynku. Po obu stronach ma dwupiętrowe kamienice. Do jego elewacji północnej przylega trzypiętrowa oficyna. W wyniku licznych przekształceń cechy stylowe budynku zostały zatarte.

reklama

Korpus główny kamienicy zbudowano na planie prostokąta z prostokątnym ryzalitem na osi elewacji frontowej. Budynek ma cztery kondygnacje naziemne i jest podpiwniczony. Ryzalit w elewacji frontowej obejmuje trzy dolne kondygnacje i jest podstawą balkonu czwartej kondygnacji.

Budynki są murowane z cegły ceramicznej. Elewacja frontowa - południowa tynkowana gładko. Centralny ryzalit ujęty parą pilastrów narożnych, wysokich przez dwie kondygnacje. Centralne okno trójskrzydłowe, pozostałe dwuskrzydłowe. Czwartą kondygnację wieńczy gzyms podokapowy.

ZOBACZ TAKŻE: Województwo piotrkowskie powstało 1 czerwca 1975 roku. Jego istnienie to też okres rozkwitu Piotrkowa [ZDJĘCIA]

Rynek Trybunalski z bogatą przeszłością 

Rynek Trybunalski w Piotrkowie dawniej nosił nazwę Plac Maryjny. To miejsce, które przez wieki pełniło centralny punkt miasta, a jest odzwierciedleniem średniowiecznego układu urbanistycznego. Rynek Trybunalski ma wymiary 60 na 73 metry. Otaczają plac zabytkowe kamieniczki o historycznych nazwach jak: „Wójtowska“, „Ormiańska“, „Pałac Przyłuskich“, „Poczta Królewska“, „Szynk Wierzbicza“. 

reklama

W narożniku rynku i ulic Łazienna i Mokra oraz Szewska znajduje się tzw. Pałac Królowej Bony. Na kilku kamienicach umieszczono tablice poświęcone wydarzeniom historycznym i postaciom związanym z miastem. Stojące przy Rynku kamienice mają w większości XIX-wieczne elewacje. To skutek kolejnych pożarów i wymuszonej przebudowy.

Funkcję centrum administracyjnego miasta Rynek Trybunalski utracił w drugiej połowie XIX stulecia, gdy rozebrano stojący tu niegdyś Ratusz Miejski. Do 1863 roku piotrkowski ratusz był siedzibą tutejszego magistratu. Następnie został wydzierżawiony kupcom. Po 1867 roku został rozebrany z rozporządzenia rosyjskiego gubernatora Kochanowa.

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama