reklama

Kamienica przy Rynku Trybunalskim 3 w Piotrkowie. Apteka była tu już 200 lat temu [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kamienica przy Rynku Trybunalskim 3 w Piotrkowie. Apteka była tu już 200 lat temu [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
4
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
HistoriaBudynek odbudowano po pożarze miasta w 1731 roku. Kamienica pod adresem Rynek Trybunalski, to tak zwana kamienica Wierzbiczów, albo szynk Wierzbicza. Właściciele najpierw prowadzili w niej sprzedaż miodów, a pod koniec XVIII wieku powstała tu pierwsza apteka.
reklama

O kamienicy pod adresem Rynek Trybunalski 3 wiadomo, że została zbudowana po roku 1731, gdy północna pierzeja Rynku spłonęła w pożarze.  Świadczy o tym inskrypcja umieszczona na belce stropowej: LUDATUR JESUS CHRISTUS IN SE(CU)LA SE(CU)LORUM NOVO ERECTU(S) PER S(PE)C(TA)/B(I)LES DOMINES ANDREAM WIERZBICZ PROCONSULATEM ET ANNAM DE DOMO BELCHOWICZOWNA CONJUGES A(NN)O D(OMI)NI 1732 DIE 18 (SEPTEM)BRIS.  Piwnice są jednak starsze i sięgają pod Rynek i ul. Rwańską. Parcela została rozmierzona prawdopodobnie jeszcze w XVI w. podczas lokacji miasta. 

Nieruchomość Wierzbiczów od 1782 r. była miejscem, w którym Krzysztof Wierzbicz prowadził sprzedaż miodów. W późniejszych latach została założona tam apteka, która należała m.in. do znanych piotrkowskich działaczy społecznych J. Hildebrandta i Rawity-Witanowskiego. Apteka istnieje tam także obecnie.

reklama

ZOBACZ TAKŻE: Wyścigi samochodowe ulicami Piotrkowa. W 1984 roku rozegrano tu nieoficjalne zawody mistrzów Polski [ZDJĘCIA]

Kalsysystyczny Szynk Wierzbiczów

Bryła budynku jest prosta, w wyniku wielokrotnych przebudów niemal pozbawiona dekoracji. Jedynymi ciekawszymi akcentami jest boniowanie parteru, gzyms pomiędzy kondygnacjami parteru i pierwszego piętra oraz skromne nadokienniki. To budynek o cechach klasycystycznych. Do początku XX w. w pierzei Rynku stała piętrowa kamienica. Trzecią kondygnację nadbudowano dopiero w latach 50. XX w.

reklama

Kamienica usytuowana jest w północnej pierzei Rynku Trybunalskiego, w jej zachodnim narożniku. Przylega do dwupiętrowej kamienicy. Natomiast główne wejście do kamienicy prowadzi od ul. Rwańskiej.

Kamienica podpiwniczona, o trzech kondygnacjach naziemnych z użytkowym poddaszem. Przykryta dachem trójpołaciowy z lukarnami. Dach kryty dachówką ceramiczną holenderką. Budynek murowany jest z cegły ceramicznej. 

Elewacja kamienicy wschodnia-frontowa oraz północna zostały wzniesione na cokole o wysokości dostosowanej do nachylenia gruntu. 

ZOBACZ TAKŻE: Osiedle 35-lecia PRL w Piotrkowie. Wybudowano je na wielkie centralne dożynki [ZDJĘCIA]

Rynek Trybunalski w Piotrkowie 

Rynek Trybunalski w Piotrkowie dawniej nosił nazwę Plac Maryjny. To miejsce, które przez wieki pełniło centralny punkt miasta, a jest odzwierciedleniem średniowiecznego układu urbanistycznego. Rynek Trybunalski ma wymiary 60 na 73 metry.

reklama

Otaczają plac zabytkowe kamieniczki o historycznych nazwach jak: Wójtowska, Ormiańska, Pałac Przyłuskich, Poczta Królewska, Szynk Wierzbicza. W narożniku rynku i ulic Łazienna i Mokra oraz Szewska znajduje się tzw. Pałac Królowej Bony. 

Na kilku kamienicach umieszczono tablice poświęcone wydarzeniom historycznym i postaciom związanym z miastem. Stojące przy Rynku kamienice mają w większości XIX-wieczne elewacje. To skutek kolejnych pożarów i wymuszonej przebudowy.

Funkcję centrum administracyjnego miasta Rynek Trybunalski utracił w drugiej połowie XIX stulecia, gdy rozebrano stojący tu niegdyś Ratusz Miejski. Do 1863 roku piotrkowski ratusz był siedzibą tutejszego magistratu. Następnie został wydzierżawiony kupcom. Po 1867 roku został rozebrany z rozporządzenia rosyjskiego gubernatora Kochanowa.

reklama

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama