W skromnym wystroju elewacji kamienicy przy ul. Rycerskiej 8 w Piotrkowie występują elementy klasycystyczne i secesyjne. Pierwszy opis budynku sporządzono w 1851 roku, ale zapisy w księdze wieczystej o budynku pojawiły się w roku 1794.
Wiadomo, że pod koniec XVIII wieku nieruchomość kupił od piotrkowskiego kupca Marcina Grabowskiego doktor medycyny Karol Hildebrand. Według pierwszego zapisu w księdze hipotecznej, lekarz 17 czerwca 1794 roku sprzedał kamienicę Frydrichowi Hackebek.
Nie jest znana dokładna data budowy poszczególnych skrzydeł kamienicy. Najpewniej pierwszy powstał budynek od strony ul. Rycerskiej, który widoczny jest na planie centrum Piotrkowa z roku 1824. Z kolei według pierwszego opisu zawartego w księdze hipotecznej z roku 1851 wiadomo, że stał już w tym miejscu dom mieszkalny, piętrowy, murowany z cegły palonej. Długość budynku wynosiła 49 łokci warszawskich, szerokość 22 łokcie natomiast wysokość 14 łokci. W roku 1860 budynek powiększono o część od strony ul. Sieradzkiej, a także nadbudowano jedno piętro.
Kamienica na terenie Starego Miasta w Piotrkowie Trybunalskim to budynek narożny u zbiegu ulic Sieradzkiej 3 od południa i ul. Rycerskiej 8 od strony zachodniej.
ZOBACZ TAKŻE: Słowackiego w Piotrkowie nosiła wiele nazw. Od XIX wieku najbardziej reprezentacyjna arteria w mieście [ZDJĘCIA]
Kamienica przechodziła z rąk do rąk
Kamienica przy ul. Rycerskiej 8 w XIX wieku wielokrotnie zmieniała właścicieli. W pierwszej połowie XIX w. właścicielem domu był Lorentz Brauman. Po jego śmierci w 1838 roku kamienicę odziedziczyli Teodozja i Wawrzyniec Brauman. Od nich zaś nieruchomość kupili Karol i Karolina Henryeta z domu Freymark małżonkowie Salis. Po ich śmierci, w drugiej połowie XIX wieku, kamienicę odziedziczyli Ludwika z domu Salis i Samuel Piltz - naczelnik stacji telegraficznej, zamieszkali w Tomaszowie oraz Maria Zofia z Salisów i Gustaw Szwartz zamieszkali w Katowicach.Już jednak w roku 1876 nieruchomość wystawiono na licytację z powodu zadłużenia wysoką pożyczką. Budynek kupił wówczas Karol Lidke, który następnie sprzedał część kamienicy Herszlikowi Wenbel i Abramowi Goldsztejn. Według wykazu właścicieli nieruchomości z roku 1941 kamienica była własnością Arona Abramowicza i Pinkusa Michalskiego. Po II wojnie światowej nieruchomość przeszła na własność Skarbu Państwa. Od 2000 roku jest znów w rękach prywatnych.
ZOBACZ TAKŻE: Województwo piotrkowskie powstało 1 czerwca 1975 roku. Jego istnienie to też okres rozkwitu Piotrkowa [ZDJĘCIA]
Ulica Rycerska w Piotrkowie Trybunalskim
Ulica Rycerska biegnie od ul. Wojska Polskiego do Placu Niepodległości. Długość to około 245 metrów. Ulica należy do najstarszych ulic w Piotrkowie i jest częścią układu urbanistycznego Starego Miasta, który ukształtował się w XIII/XIV wieku.Pierwotnie północny fragment dzisiejszej ul. Rycerskiej nosił nazwę Nowe Miasto, a południowy – ul. Szewska. W 1870 roku w ramach działań rusyfikacyjnych zmieniono nazwę ulicy na Jekaterińską.
Ulica pojawiła się w filmach: Akademia pana Kleksa (1984), Pan Tadeusz (1999), Masz na imię Justine (2005).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.