reklama

Kamienica przy Rwańskiej 2 w Piotrkowie. Styl barokowy elewacji to współczesny projekt

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kamienica przy Rwańskiej 2 w Piotrkowie. Styl barokowy elewacji to współczesny projekt - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
5
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
HistoriaDom pod adresem Rwańska 2/Sieradzka 1 to budynek pochodzący z przełomu XVIII i XIX wieku. Dom wzniesiono na obszarze Starego Miasta w Piotrkowie, na parceli ukształtowanej w XVI wieku. Ulica Sieradzka biegnie od Rynku Trybunalskiego za zachód, a pierwotnie prowadziła do bramy sieradzkiej i stanowiła niegdyś główny ciąg komunikacyjny miasta. Układ przestrzenny pozostał w tym rejonie bez zmian.
reklama

Dzieje domu przy Rwańskiej 2 lepiej znane są dopiero od czasów pruskich, czyli od końcówki XVIII wieku. Tytuł własności posesji narożnej należał wtedy do Jerzego Sułkowskiego i Marianny Sułkowskiej z Janickich. Posesję nabył od nich Kazimierz Kożarski i w 1821 roku sprzedał Krzysztofowi Peksaremu. 

W 1822 roku nabył ją Ksawery Wołowski za 8 tys. złotych polskich. W 1837 roku kupił kamienicę Jan Wyżnikiewicz za 12 tys. złp. Został także właścicielem sąsiednich posesji. Nieruchomość odziedziczył w 1861 roku Faustyn Wyżnikiewicz. Przy ul. Rwańskiej prowadził aptekę aż do 1892 roku. Na przełomie 1907 i 1908 roku sprzedał nieruchomość Moszkowi Samuelowi i Nonie Szydłowskiej za 22 tys. rubli. W 1936 roku właścicielami posesji byli Abram Silman. Po II wojnie światowej nieruchomość przeszła na własność Skarbu Państwa.

reklama

ZOBACZ TAKŻE: Województwo piotrkowskie powstało 1 czerwca 1975 roku. Jego istnienie to też okres rozkwitu Piotrkowa [ZDJĘCIA]

Dom znajduje się na prostokątnej parceli przylegającej od północno - zachodniego narożnika Rynku Trybunalskiego. Ma dwie elewacje frontowe: wschodnia od ulicy Rwańskiej i południowa od Sieradzkiej.

reklama

Dom nie nosi wyraźnych cech stylowych. Od lat 60. XX wieku remontowano budynek bez dokumentacji. Między innymi była to wymiana tynków, więźby dachowej czy wymiana stolarki okiennej oraz remont klatki schodowej. Budynek został wymurowany z cegły, otynkowany. Budynek jest wysoko podpiwniczony. W ostatnich latach przebudowano szczyt budynku od ul. Rwańskiej, nadając mu barokowy sznyt.

ZOBACZ TAKŻE: Wyścigi samochodowe ulicami Piotrkowa. W 1984 roku rozegrano tu nieoficjalne zawody mistrzów Polski [ZDJĘCIA]

Ulica Rwańska cała zabytkowa

Ulica Rwańska łączy północno-zachodni narożnik Rynku Trybunalskiego z ulicą Wojska Polskiego. Ma długość około 115 metrów. Rwańska należy do najstarszych ulic w Piotrkowie. Układ urbanistyczny i rozplanowanie ulic Starego Miasta ukształtowały się pod koniec XIII wieku. 

reklama

W 1674 roku pijarzy, którzy przybyli do Piotrkowa, osiedli w kamieniczce przy ul. Rwańskiej, otrzymanej od Stanisława Jaxa Bykowskiego, i założyli w niej kaplicę i szkołę. W latach 1689–1718 wybudowali kościół. Z czasem zabudowali obiektami klasztornymi cały kwartał między dzisiejszymi ulicami Rycerską, Wojska Polskiego i Rwańską.

ZOBACZ TAKŻE: Osiedle 35-lecia PRL w Piotrkowie. Wybudowano je na wielkie centralne dożynki [ZDJĘCIA]

Ulica wraz z całym układem urbanistycznym Starego Miasta wpisana jest do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

reklama

Do rejestru zabytków są też wpisane budynki przy ulicy. To obiekty pod adresem Rwańska nr 1/Rynek Trybunalski 3 – kamienica, 1. poł. XVIII w., XX w. pod nr 2 (Sieradzka 1) – dom, XVII, XVIII w., nr 4 – dom, 1. poł. XIX w. oraz nr 6: plebania ewangelicka z pocz. XIX w. oraz kościół ewangelicko-augsburski, jak również dawny klasztor pijarów i dawny areszt.

Do gminnej ewidencji zabytków miasta Piotrkowa Trybunalskiego, oprócz obiektów z rejestru zabytków, są też wpisane budynki pod adresem: Rwańska nr 5 – kamienica oraz kamienica nr 9 (Wojska Polskiego/Plac Czarnieckiego 4) oraz nr 8 – dawny budynek więzienny, obecnie obiekt handlowo-usługowy i biurowy.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama