Obecnie odbywają się tu uroczystości podczas Narodowego Święta Niepodległości. Symboliczny Grób Nieznanego Żołnierza powstał w Piotrkowie już w 1919 roku, tuż po odzyskaniu państwowości przez Polskę.
Także 11 listopada 2024 roku Piotrków Trybunalski uczci 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przy pomniku Grobu Nieznanego Żołnierza na placu Kościuszki. To tu odbędzie się oficjalna uroczystość.
ZOBACZ TAKŻE: Tak zaczęła się II wojna światowa w Piotrkowie. Oto jak wyglądało zbombardowane w nalotach miasto [ZDJĘCIA]
Przedwojenny projekt odtworzony
Pomiędzy ulicami Toruńską, Kazimierza Stronczyńskiego i placem Tadeusza Kościuszki po I wojnie światowej powstał obelisk, symboliczny Grób Nieznanego Żołnierza, zbudowany przez piotrkowskie społeczeństwo.Pomnik przetrwał II wojnę światową, a wkrótce po wyzwoleniu Piotrkowa z okupacji niemieckiej, 11 lutego 1945 r. odbyły się tu uroczystości powitana polskiej 9 Dywizji Piechoty, w trakcie których gen. Nałęcz-Gołębicki wygłosił okolicznościowe przemówienie i złożył kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.
Po 1945 roku obok pomnika na placu Kościuszki powstał drugi. To Pomnik Wdzięczności poświęcony żołnierzom Armii Radzieckiej. W latach 60. XX wieku Grób Nieznanego Żołnierza został usunięty przez władze komunistyczne.
Pomnik w obecnym kształcie został przywrócony w 1991 r. na to samo miejsce, gdzie pierwotnie wybudowano go w 1919 roku. Z inicjatywą wyszło Towarzystwo Przyjaciół Miasta Piotrkowa Trybunalskiego. Jest zmodyfikowaną kopią pierwotnego pomnika, którego autorem jest Antoni Sztuk.
Pomnik posiada granitowe okładziny, płytę główną zdobi odlany ze staliwa orzeł wraz ze zniczem w kształcie Krzyża Orderu Virtuti Militari. Obecny Grób stanowi zmodyfikowaną kopię pomnika przedwojennego. Odsłonięcie repliki nastąpiło 11 listopada 1991 r.
ZOBACZ TAKŻE: Stacja towarowa w Piotrkowie to zabytkowe obiekty. Zamiast kolei budynki przejął handel [ZDJĘCIA]
Plac Kościuszki w Piotrkowie
Plac Tadeusza Kościuszki w Piotrkowie położony jest tuż za murami Starego Miasta. To miejsce w którym schodziły się główne trakty miasta w XIX wieku. Plac krzyżuje się z ulicami Gabriela Narutowicza, Juliusza Słowackiego i aleją 3 Maja.Przy placu Kościuszki w Piotrkowie jest kilka charakterystycznych budowli. Najbardziej znaną w Polsce jest zapewne kamienica "Złoty Róg", która zagrała bank Kramera w filmie Vabank.
Dla piotrkowian najbardziej znana jest jednak budowla, która swoją świetność ma dawno za sobą. To budynek po restauracji "Europa".
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.