Gmach powstał dla Gimnazjum Męskiego Towarzystwa Szkoły Średniej, a wybudowano go z funduszów pochodzących ze składek kolejarzy piotrkowskich, zrzeszonych w sekcji Kulturalno-Oświatowej Pracowników Kolejowych. Obiekt wraz z budynkami towarzyszącymi stanął na działce pod ówczesnym adresem Aleje 3 Maja 34, obecnie Roosevelta 1.
Plan architektoniczny zatwierdzony został 12 października 1925 r. przez Ministerstwo Robót Publicznych. Orientacyjny koszt budowy wynieść miał około 500.000 zł. 13 września 1929 r. dokonano poświęcenia kamienia węgielnego pod gmach główny.
W roku 1934 budynek Nowego Gmachu Gimnazjum Męskiego Humanistycznego został ukończony i oddany do użytkowania. Obiekt wybudowano wraz z murowaną, parterową salą gimnastyczno-teatralną.
ZOBACZ TAKŻE: Stacja towarowa w Piotrkowie to zabytkowe obiekty. Zamiast kolei budynki przejął handel [ZDJĘCIA]
Osiemdziesiąt lat tradycji szkół zawodowych
W maju 1945 r. rozpoczął się nabór do klas pierwszych Gimnazjum Mechanicznego Związku Zawodowego Kolejarzy. Przez lata w obiekcie funkcjonowało wiele typów szkół zawodowych m.in. Technikum Mechaniczno-Elektryczne, od 1954 r. Technikum Przemysłu Szklarskiego, od 1971 r. Zespół Szkół Zawodowych, obecnie Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1.Budynek położony jest u zbiegu ulic: Roosevelta, Żeromskiego i Alei 3 Maja tuż przy rondzie im. Żołnierzy Wyklętych 1944-1956. Budynek wzniesiono po zachodniej stronie ulicy Roosevelta na prostokątnej parceli, zwrócony elewacją frontową ku wschodowi. Wejście główne do budynku w elewacji frontowej jest od strony ul. Roosevelta.
Budynek murowany z cegły ceramicznej. Budynek z ryzalitami w częściach środkowych elewacji: frontowej, północnej i zachodniej. Trójkondygnacyjny: podpiwniczenie, parter i dwa piętra, ze strychem gospodarczym, przykryty dachem czterospadowym o kierunku kalenicy północ-południe, w obrębie tympanonów dwuspadowy.
Elewacja frontowa wschodnia to między innymi 4 charakterystyczne kolumny w porządku jońskim biegnące przez dwie kondygnacje.
We wnętrzu zachował się pierwotny, klasycystyczny wystrój głównego hallu na parterze z podziałami, które tworzą pilastry, filary, schody i balustrady. W pozostałych częściach budynku zachował się zasadniczy układ podziałów wewnętrznych bez detali za wyjątkiem stolarki drzwiowej.
ZOBACZ TAKŻE: Województwo piotrkowskie powstało 1 czerwca 1975 roku. Jego istnienie to też okres rozkwitu Piotrkowa [ZDJĘCIA]
Ulica Roosevelta w Piotrkowie
Ulica Roosevelta znajduje się w południowej części miasta, w miejscu dawnego traktu do Działoszyna i Wrocławia. Od nazwy pobliskiej wsi Bujny zyskał on w 1782 r. nazwę Buynowskiej Drogi, a później Bujnowskiego Przedmieścia, a następnie ulicy Bujnowskiej. Po II wojnie światowej w 1945 r. ulicę nazwano imieniem Franklina Delano Roosevelta.Przy tej samej ulicy stoi piotrkowski "Pekin". To budowla niezwykła i charakterystyczna dla miejskiego krajobrazu Piotrkowa Trybunalskiego. Znajduje się przy ulicy Franklina Roosevelta 9. Budynek mieszkalny powstał z myślą o pracownikach kolei. Obiekt ma jednak niespotykaną architekturę i sąsiaduje z charakterystyczną wieżą ciśnień.
Budynek powstał w okresie międzywojennym na potrzeby rodzin kolejarskich. Umiejscowiono go w pobliżu lokomotywowni, a jego widok niezmiennie kojarzy się z kolejową wieżą ciśnień.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.