reklama

Była tu największa fabryka wódki w Piotrkowie. Dawna destylarnia czeka na renowację

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Była tu największa fabryka wódki w Piotrkowie. Dawna destylarnia czeka na renowację - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
7
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
HistoriaBudynek dawnej Destylarni Brauna to zapuszczony budynek przy ulicy Stefana Batorego 4a. W 2022 roku miasto zleciło przygotowanie dokumentacji przebudowy obiektu, jednak do tej pory nie udało się go wprowadzić w życie. Budynek jest wpisany do wojewódzkiej ewidencji zabytków.
reklama

Markus Braun to twórca wpierw browaru, a następnie założyciel działającej od 1890 roku na Obrytce, przy dzisiejszej ul. Batorego 4a, Destylarni Parowej Spirytusu. Symbolem zakładu był pelikan wpisany w koło, wokół którego zapisana była nazwa przedsiębiorstwa wraz z określeniem miasta – Destylarnia Parowa Markus Braun w Piotrkowie.

Zabytkowy budynek przy ul. Stefana Batorego 4a w Piotrkowie nie może doczekać się odnowienia. Samorząd starał się o dofinansowanie renowacji i rozbudowy, ale dotąd bez skutku. Jest za to gotowa koncepcja architektoniczno-przestrzenna i program funkcjonalno – użytkowy przebudowy i rozbudowy budynku dawnej destylarni. Przyjęto, że budynek dawnej destylarni zostać ma przystosowany dla potrzeb funkcji towarzyszących hali sportowej Relax.

reklama

Destylarnia przy Batorego jeden z ostatnich takich zabytków

Budynek położony na terenie dawnego folwarku Obrytka, na terenie którego w latach 70-80 XIX wieku powstały zakłady rektyfikacji spirytusu należące do Maurycego Brauna. Produkowano tam wódki gatunkowe oraz prowadzono oczyszczanie spirytusu transportowanego z okolicznych gorzelni. Była to ówcześnie największa fabryka wódki na terenie Piotrkowa Trybunalskiego.

Obiekt stanowi istotny element przemysłowej dzielnicy miasta z przełomu XIX i XX wieku. W tym czasie zakład Brauna zajmował długą parcelę pomiędzy dawnymi ulicami Luterańską i Aleksandrowską. To obecnie ul. Stefana Batorego i Aleja 3-go Maja. Był istotnym elementem rozwijającej się na południe od Starego Miasta terenu przemysłowego Piotrkowa Trybunalskiego.

reklama

Obiekt jest jedynym zachowanym elementem dawnego zespołu zabudowy fabrycznej dawnego folwarku Obrytka oraz destylarni Maurycego Brauna, a zarazem jednym z ostatnich elementów historycznej zabudowy przemysłowej w tej części miasta.

Zaczęło się od jednego z browarów w Piotrkowie

Markus Braun zajmował się także produkcją piwa, a od 1876 roku prowadził zakład rektyfikacyjny. Jego browar działał pod koniec lat 80. XIX wieku i dysponował kadzią zacierną na 88 wiader oraz kotłem warzelnym na 58 wiader. W 1889 roku uwarzono tam 70 warek. W późniejszym czasie dokupiono kadź filtracyjną na 10 wiader. W 1890 roku piwowarem w zakładzie był Szymon Bergman. Uwarzono wtedy ok. 50 warek. Wkrótce jednak browar przestał warzyć piwo, a Braun skupił się na produkcji wódki.

W drugiej połowie XIX wieku niewielkie zakłady Feliksa Kalinowskiego, Markusa Brauna, Juliusza Abrahamsona, Wojciecha Schilda, Kazimierza Wróblewskiego, Joska Windheima, uległy dwóm potentatom: Andrzejowi i Franciszkowi Ksaweremu Spahnom - późniejszy browar Braulińskiego i podpułkownika Andrzeja Mroczkiewicza - późniejszy browar Bartenbachów. Małe zakłady zaprzestały produkcji i zajęły się głównie dystrybucją piwa.

reklama

Destylarnia z motorem parowym

Rejestry sprzed I wojny światowej z 1904  i 1909 podają, że destylarnia zatrudniała 50 robotników i dysponowała motorem parowym o sile 24 koni mechanicznych. Poza rektyfikowaniem spirytusu produkowano także różne wódki gatunkowe.

Rektyfikację Piotrkowską przejęła rodzina Spilfoglów, którzy także od 1883 r. zajmowali się destylacją i produkcją wódek w swoich zakładach pod Piotrkowem, w Woli Krzysztoporskiej.

W dwudziestoleciu międzywojennym spółka mieszcząca się przy ul. Obrytka 7 obejmowała poza Rektyfikacją Spirytusu także Fabrykę Wyrobów Wódczanych, Skład Spirytusu Denaturowanego, Wolny Skład Starki i Hutę Szklaną.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama