Budynek przy ul. Jarosława Dąbrowskiego 7 został wybudowany w latach 1886-1888. Wzniesiony został dla Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Królestwie Polskim.
Budynek został zaprojektowany przez architektów Alfreda Bąkowskiego oraz Józefa Piusa Dziekońskiego. Obaj zostali wynajęci przez Dyrekcję Główną Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Warszawie. Inwestycja bankierów ziemskich kosztowała około 80 tys. rubli.
Pierwsza instytucja bakowa także w Piotrkowie
Towarzystwo Kredytowe Ziemskie zostało powołane do życia uchwałą sejmową z 13 czerwca 1825 r, jako stowarzyszenie kredytowe posiadaczy dóbr ziemskich w Królestwie Polskim. Jego głównym celem było udzielanie pożyczek w listach zastawnych na hipotekę dóbr prywatnych i od 1881 r. także dóbr rządowych. Towarzystwo Kredytowe Ziemskie jest uznawane za pierwszą instytucję finansową powstałą na ziemiach polskich.Założone zostało z inicjatywy Franciszka Ksawerego Druckiego Lubeckiego. Celem działalności Towarzystwa było udzielanie kredytów długoterminowych. Do Towarzystwa przystąpić mogli właściciele dóbr opłacający powyżej 100 zł podatku. Drobna szlachta i chłopi byli wykluczeni. Do Towarzystwa przystąpił rząd z częścią dóbr narodowych. Towarzystwo pomagało oddłużyć, ale także zmodernizować majątki ziemskie.
Władze wykonawcze TKZ składały się z Dyrekcji Głównej, Komitetu Towarzystwa, Komitetu Właścicieli Listów Zastawnych oraz dyrekcji szczegółowych, umieszczonych w miastach wojewódzkich. Członkami TKZ byli wszyscy właściciele dóbr obciążonych pożyczkami hipotecznymi Towarzystwa.
Terenem działalności towarzystwa w okresie zaborów było Królestwo Polskie. Natomiast po I wojnie światowej, w 1922 r. ustalono wojewódzkie obszary działalności TKZ. Były to województwa: warszawskie, łódzkie, kieleckie, lubelskie, białostockie, nowogródzkie, poleskie, wołyńskie oraz ziemia wileńska.
Gmach bankowy w Piotrkowie współcześnie
Towarzystwo działało do 1944 r. Zlikwidowano je w 1950 roku decyzją Ministra Finansów. Likwidatorem został Bank Gospodarstwa Krajowego.Gmach przy ulicy Dąbrowskiego 7 do końca XX wieku był siedzibą Wojewódzkiego Oddziału Narodowego Banku Polskiego. Później mieścił się tu jeden z banków.
Przez kilka lat, do 2010 roku, nieruchomość była siedzibą filii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Własność Skarbu Państwa została przekazana jako darowizna miastu.
Próbowano ją sprzedać, ale ostatecznie nieruchomość trafiła w ręce Starostwa Powiatowego w Piotrkowie Trybunalskim. Przekazana została przez miasto powiatowi za zgodą Skarby Państwa.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.