reklama

Budynek z bankową przeszłością. Od dekady służy powiatowi piotrkowskiemu [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Budynek z bankową przeszłością. Od dekady służy powiatowi piotrkowskiemu [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
10
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
HistoriaBudynek przy ul. Dąbrowskiego 7 to obecnie reprezentacyjna siedziba Starostwa Powiatowego w Piotrkowie Trybunalskim. Budowla jednak należała niegdyś do instytucji bankowych. Wzniesiono ją jako siedzibę Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego. Ulica, przy której stoi nosiła też dawniej nazwę Bankowa.
reklama

Budynek przy ul. Jarosława Dąbrowskiego 7 został wybudowany w latach 1886-1888. Wzniesiony został dla Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Królestwie Polskim.

Budynek został zaprojektowany przez architektów Alfreda Bąkowskiego oraz Józefa Piusa Dziekońskiego. Obaj zostali wynajęci przez Dyrekcję Główną Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Warszawie. Inwestycja bankierów ziemskich kosztowała około 80 tys. rubli.

reklama

Pierwsza instytucja bakowa także w Piotrkowie

Towarzystwo Kredytowe Ziemskie zostało powołane do życia uchwałą sejmową z 13 czerwca 1825 r, jako stowarzyszenie kredytowe posiadaczy dóbr ziemskich w Królestwie Polskim. Jego głównym celem było udzielanie pożyczek w listach zastawnych na hipotekę dóbr prywatnych i od 1881 r. także dóbr rządowych. Towarzystwo Kredytowe Ziemskie jest uznawane za pierwszą instytucję finansową powstałą na ziemiach polskich.

Założone zostało z inicjatywy Franciszka Ksawerego Druckiego Lubeckiego. Celem działalności Towarzystwa było udzielanie kredytów długoterminowych. Do Towarzystwa przystąpić mogli właściciele dóbr opłacający powyżej 100 zł podatku. Drobna szlachta i chłopi byli wykluczeni. Do Towarzystwa przystąpił rząd z częścią dóbr narodowych. Towarzystwo pomagało oddłużyć, ale także zmodernizować majątki ziemskie.

reklama

Władze wykonawcze TKZ składały się z Dyrekcji Głównej, Komitetu Towarzystwa, Komitetu Właścicieli Listów Zastawnych oraz dyrekcji szczegółowych, umieszczonych w miastach wojewódzkich. Członkami TKZ byli wszyscy właściciele dóbr obciążonych pożyczkami hipotecznymi Towarzystwa

Terenem działalności towarzystwa w okresie zaborów było Królestwo Polskie. Natomiast po I wojnie światowej, w 1922 r. ustalono wojewódzkie obszary działalności TKZ. Były to województwa: warszawskie, łódzkie, kieleckie, lubelskie, białostockie, nowogródzkie, poleskie, wołyńskie oraz ziemia wileńska.

reklama

Gmach bankowy w Piotrkowie współcześnie

Towarzystwo działało do 1944 r. Zlikwidowano je w 1950 roku decyzją Ministra Finansów. Likwidatorem został Bank Gospodarstwa Krajowego.

Gmach przy ulicy Dąbrowskiego 7 do końca XX wieku był siedzibą Wojewódzkiego Oddziału Narodowego Banku Polskiego. Później mieścił się tu jeden z banków.

Przez kilka lat, do 2010 roku,  nieruchomość była siedzibą filii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Własność Skarbu Państwa została przekazana jako darowizna miastu.

Próbowano ją sprzedać, ale ostatecznie nieruchomość trafiła w ręce Starostwa Powiatowego w Piotrkowie Trybunalskim. Przekazana została przez miasto powiatowi za zgodą Skarby Państwa.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama