Pod koniec 2023 roku Agnieszka Chojnacka, pełnomocnik inicjatora Referendum w Piotrkowie Trybunalskim złożyła skargę na prezydenta miasta Krzysztofa Chojniaka. Oficjalne pismo skierowane zostało do Mariana Błaszczyńskiego, przewodniczącego piotrkowskiej rady miasta dokładnie 14 grudnia.
Co zarzuca się prezydentowi Piotrkowa Trybunalskiego?
Powodem złożenia skargi przez piotrkowską grupę referendalną było „narażenie mieszkańców Piotrkowa na poważne konsekwencje zdrowotne z powodu zachęcania do udziału w imprezach plenerowych w dni, w których były przekroczone stany alarmowe zanieczyszczeń powietrza w Piotrkowie Trybunalskim”.Jak czytamy w uzasadnieniu skargi, 1 grudnia prezydent zachęcał mieszkańców do udziału w uroczystym otwarciu 17-tego sezonu na miejskim lodowisku przy parku ks. J. Poniatowskiego.
– Tego samego dnia poziomy zanieczyszczeń w mieście biły niechlubne rekordy, o czym przestrzegało nawet Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w wydanym alercie (RCB). Taka informacja pojawiła się na oficjalnej stronie miasta, podobnie jak zaproszenie na imprezę pod gołym niebem – uzasadnia Agnieszka Chojnacka w piśmie.
Według członków referendum było to „jawne zlekceważenie alertu RCB” i „narażenie mieszkańców na poważne konsekwencje zdrowotne”. W tym dniu od rana stężenie pyłów PM2,5 sięgało 1000%, a pyłu PM10 700%. Nad powyższą skargą radni pochylili się podczas sesji, 24 stycznia 2024 roku. Uznano wówczas, że skarga na działania prezydenta jest bezzasadna.
– Do zadań własnych gminy należą m.in. sprawy z zakresu promocji gminy oraz współpracy ze społecznościami lokalnymi. Przejawem realizacji przez Prezydenta Miasta Piotrkowa Trybunalskiego tych zadań jest m.in. informowanie społeczności lokalnej o organizowanych w mieście wydarzeniach. Takim wydarzeniem było otwarcie lodowiska w dniu 1.12.2023 r., organizowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Piotrkowie Trybunalskim. Informacja o otwarciu lodowiska opublikowana została na stronie internetowej miasta www.piotrkow.pl, jak i social mediach Ośrodka Sportu i Rekreacji kilka dni przed tym wydarzeniem. Zarówno zastosowanie się do zaleceń RCB, jak i udział w otwarciu lodowiska, był indywidualną decyzją każdego mieszkańca, a wydarzenie to trwało nie dłużej niż godzinę – czytamy w uzasadnieniu sporządzonym przez przewodniczącego Komisji Skarg, Wniosków i petycji, Jana Dziemdziorę.
Czytaj także: Na dyrektora piotrkowskiej jednostki złożono skargę. "Udzielanie nieprawdziwych informacji i negatywne nastawienie do mieszkańców"
Zapalenie światełka na miejskiej choince także nie powinno mieć miejsca?
Zdaniem osób składających skargę, wydarzenie z 6 grudnia 2023 roku, podczas którego nastąpiło wspólne zapalenie światełka na miejskiej choince, także nie powinno mieć miejsca.
– Uroczystość zgromadziła wielu mieszkańców nieświadomych zagrożenia, jakim jest oddychanie tak zanieczyszczonym powietrzem. Zarzucamy prezydentowi Miasta Piotrkowa Trybunalskiego narażanie mieszkańców na utratę zdrowia poprzez długotrwałe przebywanie w powietrzu o poziomie zanieczyszczeń znacząco przekraczającym stany alarmowe. Zarzucamy brak rzetelnej, powszechnej informacji i edukacji ekologicznej w zakresie stanu powietrza, jakim oddychają mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego – czytamy w treści skargi.
Ten zarzut także został odrzucony przez przedstawicieli piotrkowskiego urządu. Przewodniczący argumentuje to tym, że w dniu 6 grudnia nie było żadnych komunikatów RCB i prognozowanej złej jakości powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10.
– Jednocześnie należy nadmienić, że ekologia to jeden z ważniejszych obszarów, w których Piotrków Trybunalski prowadzi wielotorowe działania. Duża część z nich nastawiona jest właśnie na dbanie o dobrą jakość powietrza w naszym mieście. Do najważniejszych działań należy wymiana taboru MZK. Na 18 autobusów zero - i niskoemisyjnych, a także infrastrukturę do ich ładowania Miasto wydało 53,3 mln zł. Mimo pozyskania wysokiego dofinansowania (22,1 mln zł) Miasto dołożyło z własnego budżetu ponad 31 mln zł. W planach jest pozyskanie dofinansowania na zakup kolejnych 10 autobusów elektrycznych - czytamy w uzasadnieniu odrzucenia skargi na prezydenta.
W związku z powyższym Komisja Skarg, Wniosków i Petycji zarekomendowała Radzie Miasta Piotrkowa Trybunalskiego uznanie skargi za bezzasadną. Uchwałę podjęto z liczbą 13 głosów za 5 przeciw i 5 wstrzymującymi się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.