Wygląda na to, że stopa bezrobocia w naszym kraju oscyluje wokół jednej liczby od kilku miesięcy. Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, ilość bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu listopada 2024 roku wg danych wstępnych wyniosła 776,2 tys. Tym samym stopa bezrobocia rejestrowanego w listopadzie ubiegłego roku utrzymała się na poziomie 5 procent. Sprawdzamy, jak sprawy mają się w naszym mieście.
Piotrków z wyższą średnią niż województwo
Sytuacja na rynku pracy zmienia się z miesiąca na miesiąc. Stopa bezrobocia rejestrowanego w Piotrkowie (stan na październik 2024) wyniosła 5,5%. Według dokładnych danych opublikowanych przez PUP liczba bezrobotnych w Piotrkowie zarejestrowanych w listopadzie wzrosła i wynosi 1681. W październiku były to 1670 osoby, ale za to we wrześniu 1721. Warto zaznaczyć, że patrząc na dane procentowe, Piotrków Trybunalski ma bezrobocie wyższe niż średnia dla całego województwa łódzkiego, która w październiku wyniosła 5,3%. Ostatecznie, jak wygląda sytuacja na rynku pracy w Piotrkowie, dowiemy się, kiedy zostanie opublikowany raport o stanie miasta za rok 2024.
Powiaty z najwyższą stopą bezrobocia
Optymistycznie nie wygląda sytuacja w powiecie. W tym przypadku także zauważalny jest wzrost stopy bezrobocia. W listopadzie liczba bezrobotnych zarejestrowanych to 1720 osób, a w październiku było to 1706 osób. We wrześniu zaś 1779 osób. Ponadto okazuje się, że w całym Łódzkiem, powiat piotrkowski należy do tych z najwyższą stopą bezrobocia. Średnia dla naszego powiatu jest wyższa niż dla samego Piotrkowa oraz dla całego województwa. Do powiatów o najwyższej stopie bezrobocia w końcu października 2024 r. należały powiaty opoczyński (8,3%), kutnowski (7,7%), tomaszowski (7,6%), pajęczański (7,5%), łaski (7,4%), brzeziński (7,1%), zduńskowolski (7,0%), poddębicki (6,6%) oraz piotrkowski (6,3%). Te dane łódzki GUS opublikował w listopadzie ubiegłego roku.
Pracownicy poszukiwani
Z przedstawionych danych wynika, że wiele osób pozostaje bez pracy. Paradoksalnie pracodawcy zwracają uwagę, że brakuje personelu. Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej według wstępnych danych, pracodawcy zgłosili do urzędów pracy w listopadzie ubiegłego roku 62,4 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. Najwięcej ofert pracy zgłoszonych do urzędów w listopadzie 2024 r. (ponad 1 tys.) przeznaczonych było m.in. dla pracowników produkcji, sprzedawców, magazynierów, pomocniczych robotników budowlanych i pracowników biurowych.W samym Piotrkowie w ciągu 11 miesięcy w 2024 roku do urzędu pracy wpłynęło 6507 ofert wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej, w tym 3867 zgłoszonych przez pracodawców funkcjonujących na terenie powiatu piotrkowskiego.
Najnowsze oferty pracy można zobaczyć w artykule: Oferty pracy w Piotrkowie Trybunalskim.
Utrudniona realizacja ofert
O powody paradoksalnej sytuacji zapytaliśmy piotrkowskiego PUP-u. Przyczyn, jak się okazuje jest kilka. Jedną z nich jest, np. brak kompatybilności umiejętności kandydata z wymaganiami pracodawcy.
- Proces realizacji zgłoszonych ofert pracy oraz miejsc aktywizacji zawodowej, jest niejednokrotnie utrudniony z uwagi na brak, przez osoby zarejestrowane, niezbędnych umiejętności i kwalifikacji zawodowych, wymaganych przez pracodawców - przekazuje Barbara Matyjaszewska, Kierownik Wydziału Pośrednictwa Pracy i Poradnictwa Zawodowego w PUP Piotrków Trybunalski.
Ponadto wśród przyczyn jest też wzrost liczby klientów „trudnych” do zaktywizowania. Jak wymienia PUP to, np. osoby wychowujące małe dzieci, osoby z dysfunkcjami społecznymi, fizycznymi i zdrowotnymi bądź osoby zamieszkujących na terenach odległych od miejsca wykonywania pracy. Trudnością jest tez niska motywacja do podjęcia pracy.
- Trudności w realizacji ofert pracy wynikają przede wszystkim z niskiej motywacji osób bezrobotnych do podjęcia pracy lub stażu, proponowane niezadowalające wynagrodzenie/stypendium stażowe w odniesieniu do korzyści finansowych uzyskiwanych z pomocy społecznej, możliwość zatrudnienia w „szarej strefie” - mówi Barbara Matyjaszewska.
Nie można też pominąć faktu, że znacząco rośnie zainteresowanie pracodawców zatrudnianiem cudzoziemców spoza UE i EOG, o czym także poinformował piotrkowski PUP.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.